eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cyberprzemoc i sexting. Co jeszcze czyha na dziecko w sieci?

Cyberprzemoc i sexting. Co jeszcze czyha na dziecko w sieci?

2014-10-02 13:13

Cyberprzemoc i sexting. Co jeszcze czyha na dziecko w sieci?

Co czyha na dziecko w sieci? © Tommi - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W dobie cyfryzacji najmłodsi, ku własnej uciesze i niezadowoleniu rodziców, chętniej sięgają po tablet i smartfon niż zanurzają się w lekturze powieści. Surfowanie w sieci również może przynosić wiele pożytku, ale kontrola aktywności dziecka jest tu raczej wskazana. Na młodych użytkowników czyha tu wiele niebezpieczeństw. Cyberprzemoc, sexting to tylko niektóre z nich.

Przeczytaj także: Dziecko w sieci: 7 aplikacji i stron www, które powinni znać rodzice

Cyberprzemoc


Według ostatnich danych firmy Bitdefender, 30 proc. osób w wieku 14-15 lat, korzystających z dostępu do sieci, wysyła emanujące nienawiścią wiadomości.
43 proc. użytkowników w wieku 10-12 lat próbowało zarejestrować się w sieciach społecznościach, mimo wymogu ukończenia 13 lat.

Sexting


Jeden na trzech posiadaczy urządzeń z systemem Android wysyła niestosowne, związane z seksem wiadomości do swoich rówieśników.

Dostęp i tworzenie nieodpowiednich treści


Google, Twitter i Wikipedia są najczęściej odwiedzanymi przez młodzież witrynami, ale na czele znajdują się także komunikatory (30 proc. użytkowników w wieku 8-9 lat). Młodzi ludzie wyszukują m.in. takie hasła, jak: sztuczki hackerskie, hazard, filmiki, gry komputerowe (25% użytkowników w wieku 7 lat) i brutalne filmy animowane.

Zainteresowanie dzieci grami sprawiło, że Google do nowych wersji Androida na tablety wprowadził ochronę hasłem, która zapobiega możliwości kupowania aplikacji za pośrednictwem danych karty kredytowej, wprowadzonych wcześniej do systemu przez rodziców. Podobną funkcjonalność zapewnia aplikacji zabezpieczającej Bitdefender Mobile Security, którą można zainstalować np. na telefonie.

35 proc. użytkowników, którzy próbowali uzyskać dostęp do witryn randkowych, to młodzież w wieku 14-15 lat. 25 proc. użytkowników zainteresowanych pornografią to osoby poniżej 15 lat − co ciekawe – obydwu płci.

fot. mat. prasowe

Dzieci i młodzież w sieci

Sztuczki hackerskie, hazard, filmiki, gry komputerowe. To niektóre z haseł wyszukiwanych przez najmłodszych internautów.


Kradzież


Specjaliści zaznaczają, że dzieci są narażone na kradzież lub zagubienie posiadanego telefonu lub tabletu. Z takich urządzeń można pozyskać dane osobowe. Aby zmniejszyć takie ryzyko, Bitdefender poleca kompleksowe rozwiązania mobilne, w tym zabezpieczenia przed kradzieżą – z funkcją lokalizacji, blokady i usunięcia danych z urządzenia mobilnego.

Przeczytaj także

Powraca wirus VBA

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: