eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 8 porad dla rodziców: dzieci i nowe technologie

8 porad dla rodziców: dzieci i nowe technologie

2021-11-22 09:00

8 porad dla rodziców: dzieci i nowe technologie

Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystają dzieci? © pixabay.com

Powiedzieć, że współczesne dzieci są z nowymi technologiami za pan brat, to nic innego niż truizm. Nie jest też tajemnicą, że w cyfrowym świecie to właśnie najmłodsi coraz częściej odnajdują się lepiej niż ich rodzice. To, rzecz jasna, nie zwalnia dorosłych z odpowiedzialności za poczynania i bezpieczeństwo ich latorośli w sieci. Jak powinna wyglądać mądra kontrola rodzicielska?

Przeczytaj także: Cyberprzemoc, pornografia, sexting. Co jeszcze czyha na dziecko w sieci?

Inteligentne zabawki czy gadżety są wyposażone w kamery, mikrofony lub głośniki, które w przypadku nieprawidłowej konfiguracji zwiększają ryzyko naruszenia prywatności i bezpieczeństwa. Elektroniczna niania monitorująca pokój dziecięcy czy smartwatch na nadgarstku malucha, z jednej strony znacznie ułatwiają kontrolę poczynań najmłodszych domowników, zaś z drugiej, stanowią poważne zagrożenie dla prywatności całej rodziny.

fot. pixabay.com

Jak dbać o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystają dzieci?

Konieczne jest aktualizowanie oprogramowania urządzenia. Świeżo zakupiony inteligentny sprzęt nie zawsze będzie zawierać najnowsze aktualizacje zabezpieczeń od producenta.


Specjaliści z firmy Bitdefender przygotowali osiem porad dla rodziców wykorzystujących do ochrony swoich latorośli nowe technologie.

 • Należy zabezpieczyć domowy router. Inteligentne urządzenia pracujące w gospodarstwie domowym, w tym niania elektroniczna, łączą się z Internetem za pośrednictwem routera bezprzewodowego. Bez odpowiednich ustawień i środków bezpieczeństwa cyberprzestępcy mogą zagrozić całej sieci i podłączonym urządzeniom. Trzeba aktualizować oprogramowanie sprzętowe routera, zmieniać ustawienia domyślne oraz używać silnych haseł.
 • Nieodzowne jest zapoznanie się z polityką prywatności producenta gadżetu lub zabawki, aby zrozumieć, w jaki sposób i jakie dane gromadzi, zanim przekaże się jakiekolwiek urządzenie inteligentne lub zabawkę dziecku.
 • Trzeba sprawdzać ustawienia prywatności w powiązanej aplikacji lub witrynie i dostosowywać je zgodnie ze własnymi preferencjami. Zalecane jest, aby gadżet zbierał tylko informacje wymagane do jego płynnego działania.
 • Należy utworzyć osobny adres e-mail dla urządzenia, a jeśli istnieje potrzeba sporządzenia profilu dziecka, powinno użyć się pseudonimu i fikcyjnej daty urodzenia zamiast dokładnych danych. Podjęcie tego typu kroków ochroni dziecko przed przestępstwami związanymi z kradzieżą tożsamości w przypadku naruszenia danych.
 • Przed rozpoczęciem monitorowania dzieci trzeba zmienić domyślne hasło urządzenia i skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe (jeśli jest dostępne).
 • Konieczne jest aktualizowanie oprogramowania urządzenia. Świeżo zakupiony inteligentny sprzęt nie zawsze będzie zawierać najnowsze aktualizacje zabezpieczeń od producenta.
 • Należy monitorować własne konta i urządzenia by sprawdzać podejrzane aktywności tak często, jak to możliwe.
 • Trzeba wyłączać urządzenia, gdy nie są używane, podobnie jak wszelkie funkcje, które pozwalają im automatycznie łączyć się z sieciami Wi-Fi i Bluetooth.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

 • Odpowiedzialność

  BiznesowaLady / 2021-11-22 13:01:35

  Dzieci od początku miały ograniczony dostęp do elektroniki, ale teraz córka na komunię dostała telefon i tablet od chrzestnych, więc wystarczyło wprowadzić jasne reguły. Małej dokupiłam na funnycase etui i inne gadżet, żeby dziecko miało z tego frajdę. Jednak kontrola rodzicielską włączyłam i rozmawiam z córką szczerze na każdy temat. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: