2020-12-04 12:29
Ataki ransomware zmienią się © Florian Roth - Fotolia.com
Przeczytaj także: Cyberprzestępczość 2021. Prognozy eksperta
Zbliża się schyłek roku, a więc tradycyjnie już czas formułowania prognoz na kolejne miesiące. W najnowszym raporcie ESET wskazano na 4 główne trendy w cyberbezpieczeństwie 2021. Eksperci przewidują, że wyzwania wiązać będą się m.in. z masowym upowszechnieniem się pracy zdalnej, rozwojem ransomware, atakami bazującymi na bezplikowym oprogramowaniu malware oraz lukami bezpieczeństwa w inteligentnych gadżetach erotycznychfot. Florian Roth - Fotolia.com
Ataki ransomware zmienią się
Ransomware ze zmianą scenariusza – zapłać lub Twoje dane zostaną ujawnione.
Przekonaliśmy się wszyscy, że praca zdalna może być korzystna dla organizacji. Nie sądzę jednak, abyśmy w przyszłości nadal pracowali zdalnie przez pięć dni w tygodniu. Więcej pracowników na całym świecie naturalnie i płynnie przejdzie do takiego trybu, który najlepiej sprawdza się u nich i w ich firmach. Ponieważ coraz większa część naszej pracy i życia domowego ulega cyfryzacji, cyberbezpieczeństwo pozostanie filarem biznesowej stabilności. Cyberataki są stałym zagrożeniem dla organizacji, a firmy muszą tworzyć odporne zespoły i systemy informatyczne, aby unikać finansowych i wizerunkowych konsekwencji takich ataków – komentuje Jake Moore, specjalista ds. bezpieczeństwa ESET.
Firmy podchodzą do bezpieczeństwa coraz bardziej świadomie. Wdrażają technologie, które udaremniają ataki i bazują na zwinnych procesach tworzenia kopii zapasowych oraz przywracania danych. Hakerzy potrzebują więc „Planu B”, aby ich działania nadal przynosiły zyski. Oni także muszą być elastyczni i nie mogą polegać tylko na jednym mechanizmie ataku – wyjaśnia Tony Anscombe, główny specjalista ds. zabezpieczeń ESET.
Udaremnianie ataków lub skrupulatne procesy tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych mogą już nie wystarczyć, aby powstrzymać zdeterminowanego cyberprzestępcę żądającego okupu. Dzięki zmiennym technikom ataków hakerzy częściej osiągają swój finalny, finansowy cel, więc są one dla nich większą szansą na „zwrot z inwestycji”. To trend, którego na pewno będziemy coraz częściej doświadczać w 2021 roku – dodaje.
Zagrożenia bezplikowe ewoluowały naprawdę szybko i można się spodziewać, że w 2021 r. metody te będą wykorzystywane w coraz bardziej złożonych atakach na większą skalę. W związku z tym wyraźnie widać potrzebę opracowania przez zespoły ds. bezpieczeństwa takich rozwiązań, które nie tylko zapobiegają szkodom wyrządzanym systemom komputerowym przez złośliwy kod, ale także mają możliwości wykrywania takich ataków i reagowania, nawet zanim one nastąpią – podkreśla Camilo Gutiérrez Amaya, starszy badacz ds. bezpieczeństwa ESET.
Era inteligentnych zabawek erotycznych dopiero się zaczyna. Innowacje na tym rynku to np. modele z funkcjami VR (Virtual Reality) czy sex-roboty bazujące na technologii sztucznej inteligencji, wyposażone w kamery, mikrofony i możliwość analizy głosu. Jak wielokrotnie udowodniono, bezpieczny rozwój wszelkich rozwiązań i świadomość społeczna będą kluczem do zapewnienia ochrony wrażliwych danych. Jako eksperci ds. cyberbezpieczeństwa, zalecamy konsumentom, aby byli świadomi i wymagali, także od dostawców tego typu rozwiązań najlepszych praktyk, zapewniających utrzymanie pełnej kontroli nad ich intymnością w cybernetycznym świecie – Cecilia Pastorino, badaczka ds. bezpieczeństwa ESET.
oprac. : eGospodarka.pl
Cyberbezpieczeństwo: szpitale, praca zdalna i chmura na celowniku
Cyberbezpieczeństwo pod znakiem pandemii: ransomware i co jeszcze?
Kaspersky: oto cyberzagrożenia finansowe, które przyniesie 2021 rok
Bitdefender: cyberataki ransomware to 2 razy droższy przestój
Cyberprzestępczość przechodzi metamorfozę. Oto aktualne zagrożenia
Cyberbezpieczeństwo: groźny trojan atakował nawet 100 tys. ofiar dziennie
Cyberzagrożenia w 2021 roku. Prognozy od Bitdefender
Kryptominery, botnety i ransomware, czyli krajobraz zagrożeń 2019
Na cyberataki naraża nas zbytnia pewność siebie
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Tarcza antykryzysowa 8.0. Dla kogo wsparcie?
Przelewy Elixir znowu ze wzrostami
Sporządzanie wniosków o pracę cudzoziemców bez podatku VAT
Zaniechana inwestycja nie pozbawia odliczenia VAT
Inwestorzy czekają na sygnały z rynku pracy USA
Na zakup mieszkania pożyczamy coraz więcej
W PIT za 2020 rok ulga abolicyjna w pełnej wysokości