eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Bitdefender: cyberataki ransomware to 2 razy droższy przestój

Bitdefender: cyberataki ransomware to 2 razy droższy przestój

2020-11-27 12:12

Bitdefender: cyberataki ransomware to 2 razy droższy przestój

Ransomware najpoważniejszym zagrożeniem dla firm © DD Images - Fotolia.com

Cyberataki ransomware już przed kilku laty zyskały miano epidemii. Okazuje się jednak, że na mówienie o nich w czasie przeszłym jest zdecydowanie za wcześnie. Co więcej, w tym roku nie tylko stanowią one najpoważniejsze zagrożenie dla sektora MŚP, ale również generują coraz większe straty.

Przeczytaj także: Cyberprzestępczość 2021. Prognozy eksperta

Jak podaje raport „State of the Channel Ransomware Report”, przeciętny koszt przestoju spowodowanego cyberatakiem ransomware wycelowanym w małą lub średnią firmę sięga aż 274 200 dolarów. Jak bardzo wygórowana jest to wartość? Bardzo - wystarczy bowiem wspomnieć, że jest o 94% wyższa aniżeli w zeszłym roku i o blisko 600 proc. przewyższa wynik z 2018 roku.

Sprawa jest zatem poważna. Tym bardziej, że niemal wszystkie firmy z sektora MŚP (95 proc.) przyznają, że obecne cyberataki ransomware są o wiele bardziej złożone, dotkliwe i intensywne od tych, których doświadczały w poprzednich latach.

Pewnego rodzaju pocieszeniem może być fakt, iż przedsiębiorcy zwiększają swoje wydatki na cyberbezpieczeństwo. Co drugi uczestniczący w badaniu MSP stwierdził, iż jego klienci przeznaczają więcej pieniędzy na bezpieczeństwo IT niż w ubiegłym roku.

fot. DD Images - Fotolia.com

Ransomware najpoważniejszym zagrożeniem dla firm

Koszty przestoju spowodowane przez ransomware wzrosły dwukrotnie.


Usługodawcy zwrócili uwagę na dwie główne przyczyny szybkiego rozprzestrzenia się ransomware’u. 59 proc. respondentów wskazało na zdalną pracę, zaś 52 proc. na przeniesienie części obciążeń do chmury publicznej. Hakerzy w czasie pandemii najchętniej biorą na cel branżę medyczną - 59 proc. MSP stwierdziło, że jest ona najbardziej narażona na cyberataki ransomware. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się małe kliniki, zazwyczaj nie posiadające wewnętrznych działów IT.

Badanie Datto ujawniło trzy główne sposoby jakimi oprogramowanie ransomware atakuje ofiary. MSP najczęściej wymieniali phishing, ataki na SaaS (Sotware as a Service) oraz aplikacje urządzeń końcowych obsługiwanych przez system operacyjny Windows - aż 91 proc. tegorocznych cyberataków ransomware było wymierzonych w użytkowników „okienek”.
W przypadku ataków ransomware bardzo często mówi się o kosztach związanych z okupem, zapominając nieco o stratach finansowych spowodowanych przestojem, które są zacznie większe niż opłata za odszyfrowanie danych. Obecnie średnia kwota haraczu jaki musi zapłacić przedsiębiorca za odzyskanie plików wynosi około 8 tys. dolarów. Jak widać różnica jest bardzo wyraźna. W pewnym stopniu tłumaczy to zachowanie niektórych firm wolących zapłacić okup niż ponosić ogromne koszty spowodowane paraliżem infrastruktury IT. Jednak my stoimy cały czas na stanowisku, iż nie należy płacić okupów.- mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: