eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Offshoring i outsourcing warte ponad 500 mld $

Offshoring i outsourcing warte ponad 500 mld $

2014-09-30 10:21

Offshoring i outsourcing warte ponad 500 mld $

Offshoring i outsourcing warte ponad 500 mld $ © MK-Photo - Fotolia.com

Pod koniec bieżącego roku wartość globalnego rynku outsourcingu i offshoringu ma sięgnąć 507 miliardów złotych - wynika z analizy amerykańskiego Instytutu Badawczego Plunkett Research. O szczególnie prężnym rozwoju można mówić w przypadku usług świadczonych w ramach takich obszarów jak m.in. logistyka, tworzenie oprogramowania i zarządzenie centrami komputerowymi oraz outsourcing procesów biznesowych BPO.

Przeczytaj także: Polski sektor BPO liderem regionu

Obecnie usługi w formie outsourcingu są wykonywane w ponad 100 państwach na świecie. Według "2014 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations” najbardziej atrakcyjnym kierunkiem przeniesienia procesów biznesowych jest Azja Południowa – osiem z dziesięciu najbardziej topowych destynacji to kraje tego regionu. Zaraz za światowymi gigantami na outsourcingowej mapie plasuje się Polska. Kraków zajął 9 miejsce w rankingu, wyprzedzając tym samym Dublin, Moskwę, Kijów i Pragę. Raport analityków Tholons daje powody do radości. Międzynarodowe koncerny zaczynają spoglądać na nasz kraj coraz bardziej przychylnie. Szczególnie cenieni są nasi wykwalifikowani eksperci oraz wysoka jakość życia, bardzo dobra infrastruktura, stabilne środowisko ekonomiczne i bezpośrednia bliskość Europy Zachodniej.

Polski sektor usług biznesowych – optymistycznie i rozwojowo


Ostatni raport Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) – daje wiele powodów do optymizmu. Według analityków ABLS - sektor nowoczesnych usług biznesowych w naszym kraju, urósł w ciągu ostatnich dwóch lat o 50%. Obecnie w Polsce funkcjonuje już 470 centrów usług z kapitałem zagranicznym, należących do 325 inwestorów i zatrudniających 128 000 osób. Od 2013 roku powstało w naszym kraju aż 66 tego typu ośrodków – z czego 60% utworzyli nowi inwestorzy, lokujący swój kapitał w Polsce po raz pierwszy.

fot. MK-Photo - Fotolia.com

Offshoring i outsourcing warte ponad 500 mld $

W Polsce głównymi ośrodkami offshoringu usług biznesowych są: Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Łódź, Aglomeracja Katowicka, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin i Lublin.


W Polsce głównymi ośrodkami offshoringu usług biznesowych są: Kraków, Warszawa, Trójmiasto, Łódź, Aglomeracja Katowicka, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin i Lublin. Swoje centra finansowo-księgowe mają tu m.in. Affiliated Computer Services, IBM, Elektrolux, Shell, Capgemini, HCL, ACS i HSBC, France Telecom i Hitachi. Przeniosły się do nas takie firmy jak: Hewlett-Packard, Infosys, General Electric. Motorola ulokowała w Krakowie Centrum Oprogramowania a IBM centrum R&D. W ostatnim czasie w centra usług w Polsce zainwestowali przedsiębiorcy z 28 krajów. Większość z nich to firmy amerykańskie, na drugim miejscu plasuje się Francja a tuż za nią Wielka Brytania.
Blisko 80% naszych zagranicznych klientów pochodzi z Europy Zachodniej. Holandia, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Włochy, Francja, Belgia, Japonia, USA – to tylko niektóre kraje, w których jesteśmy cenieni za naszą ekspercką wiedzę w obszarze rozwiązań IT dla automotive. Obecnie wdrażamy u jednego z naszych klientów w Katarze pilotażową wersję systemu SAP for Automotive. W ubiegłym roku ponad 60% przychodów Hicron pochodziło z eksportu usług – mówi Remigiusz Efinowicz.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: