eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski sektor BPO liderem regionu

Polski sektor BPO liderem regionu

2013-08-16 09:49

Polski sektor BPO liderem regionu

Polski sektor BPO liderem regionu © Goran Bogicevic - Fotolia.com

Według najnowszego raportu "BPOland Potential and Prospects", opracowanego przez CBRE, największą na świecie firmę doradczą w sektorze nieruchomości komercyjnych przy współpracy Hays, ekspertów w dziedzinie rekrutacji, oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Polska jest najpopularniejszym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej dla inwestorów z sektora nowoczesnych usług dla biznesu (BPO czyli outsourcing).
Autorzy publikacji przygotowali kompleksowy przegląd tego sektora w Polsce. Analizują też rynki pracy i powierzchni biurowych w największych miastach celem zapewnienia inwestorom wsparcia przy podejmowaniu kluczowych decyzji związanych z relokacją procesów biznesowych do Polski.

Na przestrzeni ostatniego roku Polska wyprzedziła Indie pod względem tempa tworzenia nowych miejsc pracy i rozbudowywania istniejących projektów w sektorze BPO, a od 2008 roku liczba zatrudnionych przez firmy świadczące nowoczesne usługi dla biznesu rośnie o 20% rocznie. Polska rozwija się szybciej niż inne kraje naszego regionu i znajduje się w centrum zainteresowania inwestorów. Jednak relokacja firmy lub jej części jest poważnym przedsięwzięciem, stąd zarządy i menedżerowie potrzebują szczegółowych informacji na temat rozlicznych aspektów funkcjonowania polskiego rynku. Doceniają też bardzo zachęty oferowane przez władze centralne regionalne.

“Dane porównujące tempo wzrostu sektora BPO w Polsce i w Indiach, gdzie liczba nowych projektów spada, pokazują, że duże firmy coraz częściej wybierają Europę Środkowo-Wschodnią, a przede wszystkim Polskę, na lokalizację swoich inwestycji. Sukces firm, które zainwestowały w Polsce zachęca kolejne do wejścia na polski rynek. Kluczową rolę odgrywają jednak świetnie wykształceni i wykwalifikowani pracownicy, najlepsza zachęta do inwestowania w Polsce” – mówi Sławomir Majman, prezes PAIiIZ.

fot. Goran Bogicevic - Fotolia.com

Polski sektor BPO liderem regionu

W maju 2013 roku 43 krakowskie centra outsourcingu oferowały 25.400 miejsc pracy, 55 warszawskich ośrodków posiadało w tym czasie 18.900 miejsc pracy, zaś w 38 centrach położonych we Wrocławiu liczba miejsc pracy wynosiła 18.400.


Poszukiwane kwalifikacje

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce zatrudnia już ponad 110.000 osób i w kolejnych latach przewidywany jest dalszy wzrost. W maju 2013 roku 43 krakowskie centra outsourcingu oferowały 25.400 miejsc pracy (wzrost o blisko 31% od stycznia 2012 r.), 55 warszawskich ośrodków posiadało w tym czasie 18.900 miejsc pracy (wzrost o 33%), zaś w 38 centrach położonych we Wrocławiu liczba miejsc pracy wynosiła 18.400 w (wzrost aż o 46%). Popularność Wrocławia stale rośnie, szczególnie z punktu widzenia firm z sektora produkcyjnego i zaawansowanych technologii, które właśnie tutaj lokują swoje ośrodki badań i rozwoju (R&D). Na przestrzeni ostatnich 10 lat zatrudnienie w sektorze usług dla biznesu wzrosło w wyniku rozbudowy istniejących centrów takich firm jak State Street, Hewlett Packard i HSBC, a także dzięki pojawieniu się nowych graczy.

Centra otwarte przez Qatar Airways we Wrocławiu (linie lotnicze) i Laureate International w Trójmieście (szkolnictwo wyższe) są przykładami różnorodnych branż, które rozwijają działalność w Polsce i przyczyniają się do wzrostu sektora BPO. Wszystkie łączy to, że poszukują pracowników mówiących w języku obcym, najczęściej angielskim. Znajomość języków wśród młodych ludzi w Polsce jest na coraz wyższym poziomie – obecnie, po raz pierwszy, ponad połowa populacji twierdzi, że włada przynajmniej jednym językiem obcym. Od 2011 roku rośnie też liczba studentów kierunków inżynieryjnych i związanych z nowoczesnymi technologiami. Zawdzięczamy to m.in. wprowadzeniu przez resort edukacji tzw. kierunków zamawianych. Inicjatywa ma na celu m.in. zwiększenie liczby absolwentów kierunków ścisłych. W opinii ekspertów jest to niezbędne, by Polska gospodarka dalej się rozwijała.

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: