eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hazard online – jakie niebezpieczeństwa?

Hazard online – jakie niebezpieczeństwa?

2014-07-23 00:15

Przeczytaj także: Najpopularniejsze oszustwa internetowe


Wyścigi konne

Wiadomości e-mail dotyczące typowania na wyścigach konnych to kolejny rodzaj oszustwa, które jest szczególnie popularne wśród spamerów „hazardowych”. Cyberprzestrzeń zapewnia przestępcom wiele możliwości.

Spam związany z totalizatorem jest szczególnie rozpowszechniony w Japonii, ale również coraz częściej występuje w Stanach Zjednoczonych i Rosji. Fanów totalizatora i zakładów zaprasza się do odwiedzenia strony internetowej, która rzekomo pomoże poprawić ich pozycję materialną.

Na pierwszym etapie takich wiadomości chodzi o przyciągnięcie uwagi odbiorców poprzez zwabienie ich na stronę internetową, która mogłaby skusić nawet wytrawnego hazardzistę. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych rodzajów hazardu, na wyścigi konne duży wpływ mają czynniki zewnętrzne (pogoda, kierunek wiatru, rasy koni, a nawet ich nastrój). Właściciele reklamowanych stron podejmują się przewidzenia lub określenia wszystkich tych parametrów, co rzekomo zmaksymalizuje szanse klienta na wygraną.

Aby uzyskać szczegółową prognozę, potencjalny klient musi wpłacić zaliczkę, która może stanowić dość dużą kwotę. Dokładna kwota różni się w zależności od ilości i jakości informacji dotyczących przyszłych wyścigów, o które prosi klient.

Naturalnie, główną gwarancją, jaką daje taki zasób online, jest odszkodowanie lub bezpłatna prognoza w przypadku przegranej klienta. Jednak prognozy dostarczane po tym, jak pieniądze zostaną wpłacone, są mocno chybione. Oszuści nie zadają sobie wiele trudu, aby znaleźć niezbędne informacje, zamiast tego kopiują po prostu dane z powszechnie dostępnych stron internetowych i wysyłają je łatwowiernym klientom. Nie trzeba mówić, że oszukani klienci nie otrzymają zwrotu wpłaconych pieniędzy – ich skargi są zignorowane, a strona przestaje być aktywna.

Ustawione mecze

Podobne oszustwo polega na proponowaniu sprzedaży informacji dotyczących przyszłych wyników („gwarantowany zwycięzca”) w ustawionym meczu sportowym. Jednak o ile opisane wyżej oszukańcze oferty przynajmniej „udają”, że są legalne, tego rodzaju oferta jest bezsprzecznie nielegalna w wielu krajach. W Stanach Zjednoczonych sportowiec ryzykuje zniszczeniem sobie kariery i reputacji, jeśli będzie zamieszany w ustawianie wyników. Również w Europie wprowadzane jest coraz bardziej restrykcyjne prawo, które karze osoby stojące za takimi incydentami.

Jeśli zapłacisz za takie informacje, najprawdopodobniej okażą się wątpliwej jakości lub firma wysyłająca taką ofertę zniknie, jak tylko otrzyma płatność.

Techniki niezgodne z prawem

Jeśli przyjrzymy się wszystkim wymienionym wyżej przykładom, okazuje się, że oszuści proszą odbiorców o nagięcie lub złamanie prawa. Niezależnie od tego, czy jest to gra w nielegalnym kasynie, zgarnięcie niespodziewanej wygranej zamiast prawowitego zwycięzcy, który nie zgłosił się po nagrodę, czy próba zdobycia wysokiej wygranej poprzez zakupienie wyników ustawionych meczy – tylko od ciebie i twojego sumienia zależy, czy skorzystasz z tego rodzaju propozycji.

Jeżeli lubisz hazard, ale chcesz uniknąć oszustwa, przestrzegaj poniższych zasad:
  • Nigdy nie rejestruj się na stronach internetowych, które reklamują swoją działalność za pomocą wysyłek spamowych.
  • Typuj tylko na stronach cieszących się dobrą reputacją. Sprawdź w internecie recenzje użytkowników dotyczące danej strony.
  • Ignoruj wiadomości e-mail, które kuszą ogromną sumą pieniędzy, którą możesz wygrać, lub którą rzekomo już wygrałeś na loterii.
  • Nigdy nie bierz udziału w projektach lub przedsięwzięciach, o których wiesz, że są nielegalne.

Na długo przed nadejściem internetu każdy wiedział, że grając z profesjonalnym kanciarzem straci pieniądze. A po co ryzykować pieniądze w grze, która zawsze jest ustawiona?


poprzednia  

1 2 3

oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: