eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jeśli praca, to po znajomości

Jeśli praca, to po znajomości

2014-06-02 11:38

Przeczytaj także: Polscy pracownicy dbają o dobre imię firmy


Co czwarty kandydat (24%) uważa, że pracy nie dostał, bo jego konkurencja była zbyt mocna – pracodawca znalazł bardziej doświadczoną osobę do pracy. Zazwyczaj to właśnie rzeczywiście taka sytuacja odpowiada za odrzucenie części kandydatów. Przyznanie się jednak do tego, że nie było się dość dobrym nie zawsze jest łatwa. Zamiast tego, kandydat woli tłumaczyć sytuację tym, że pracodawca stosuje nepotyzm i zatrudnia tylko własnych znajomych. Jeśli jednak tak by było, to po co uruchamiałby kosztowny proces rekrutacji? Fakt, że 24% kandydatów dopuszcza do świadomości to, że może mieć silną konkurencję na rynku pracy jest pozytywnym zjawiskiem o ile motywuje do tego, by się rozwijać. Niestety niekiedy takie poczucie paraliżuje. Osoba kilku- czy kilkunastokrotnie odrzucona może wyjść z założenia, że nie warto się starać. Takie osoby rezygnują z aktywnego szukania pracy i mogą wpaść w chroniczne bezrobocie.

Nie radzę sobie z rekrutacją.

Brak umiejętności odpowiedniego zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej to – jak wynika z badania - problem dla 10% Polaków. 3% winą obarcza źle przygotowane CV. - Od naszych klientów słyszymy opinie, z których wynika, że kandydatom nadal zdarza się przysyłać nieodpowiednio sporządzone dokumenty aplikacyjne, zatem opinia, iż CV jest źle przygotowane w zaledwie 3% przypadków jest dość optymistycznym założeniem. - komentuje wyniki badań prezes Praca.pl.

Czy rozmowa rekrutacyjna rzeczywiście jest takim problemem? Dla części osób faktycznie kwestia autoprezentacji to trudny temat. Stres, brak doświadczenia, a nawet wrodzona skromność mogą nie pozwolić na pokazanie wszystkich swoich atutów w trakcie spotkania rekrutacyjnego. Rozwiązaniem może być jedynie trening i solidne przygotowanie się do spotkania. Pomóc może też kontakt z coachem kariery.

Chcę za dużo pieniędzy

9% kandydatów wskazało w ankiecie zbyt wysokie oczekiwania finansowe jako główną przyczynę dyskwalifikacji przez pracodawcę. Brak tradycji ujawniania widełek płacowych w ogłoszeniach rekrutacyjnych sprawia, że kandydaci nie wiedzą jaki budżet ma pracodawca i szukając pracy wysyłają CV niejako „w ciemno”. Nierzadko zdarza się, że oczekiwania obu stron się różnią. Większa jasność w zakresie propozycji płacowych pracodawców mogłaby zaoszczędzić czas obu stronom.

Analiza przyczyn niepowodzeń w trakcie szukania pracy jest ważnym elementem rozwoju zawodowego, o którym niestety rzadko się mówi. Jeśli kandydat trafnie zdiagnozuje przyczyny dyskwalifikowania jego kandydatury w trakcie rekrutacji, może wprowadzić odpowiednie zmiany – np. poprawić CV, wybierać bardziej adekwatne do kompetencji oferty pracy czy dopasować oczekiwania finansowe do aktualnych warunków na rynku. Z drugiej strony, błędna analiza przyczyn eliminacji owocuje brakiem odpowiednich modyfikacji dokumentów aplikacyjnych czy zachowania w trakcie szukania pracy. Efektem tego jest pogłębiająca się frustracja kandydata związana z ciągłym odrzucaniem jego kandydatury i przede wszystkim brak możliwości zmiany bądź znalezienia pracy. - Każdy proces rekrutacji powinien być dla osoby szukające pracy czymś w rodzaju wskazówki. Warto zastanowić się, jakie były przyczyny tego, że pracy nie dostaliśmy i być otwartym na różne możliwości. Można również o to dopytać rekrutera, choć nie zawsze taką informację uda się uzyskać.- wyjaśnia prezes Praca.pl

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: