eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jeśli praca, to po znajomości

Jeśli praca, to po znajomości

2014-06-02 11:38

Jeśli praca, to po znajomości

Jeśli praca, to po znajomości © Africa Studio - Fotolia.com

Nieodpowiednio skonstruowany życiorys, nieprzygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, duża konkurencja czy też zbyt wygórowane oczekiwania finansowe to z pewnością czynniki, który skutecznie są w stanie przekreślić nasze szanse w otrzymaniu upragnionego stanowiska pracy. Z sondażu przeprowadzonego przez serwis Praca.pl wynika jednak, że aż 44 procent z nas uważa, że największą przeszkodą w zdobyciu posady jest fakt, iż w naszym kraju pracę dostaje się po znajomości.

Przeczytaj także: Polscy pracownicy dbają o dobre imię firmy

Odrzucenie w procesie rekrutacji zawsze jest nieprzyjemnym doświadczeniem. Niezależnie od tego, czy kandydatowi na pracy bardzo zależało, czy też sam nie był przekonany do oferty, świadomość tego, że ktoś inny został wybrany przez pracodawcę jest przykra. Naturalnym odruchem jest szukanie powodów dyskwalifikacji. Serwis pracy Praca.pl zapytał ponad 500 Polaków o to, z jakich powodów – ich zdaniem – nie otrzymali propozycji pracy. Jakie powody najczęściej wskazywali ankietowani?

Praca? Tylko po znajomości.

44% ankietowanych przez serwis pracy Praca.pl kandydatów uważa, że główną przyczyną, dla której ich kandydatura zostaje odrzucona w procesie rekrutacji jest fakt, iż pracę dostaje się po znajomości. Brak kontaktów w danej firmie sprawia, że pracy się nie dostaje. Czy rzeczywiście tak jest? Część firm rzeczywiście uruchamia tzw. programy referencyjne, w których pracownicy mogą polecić znajome osoby do pracy. Nie jest to jednak praca „po znajomości” ale praca z polecenia – kandydaci przechodzą taki sam proces rekrutacyjny jak osoby pozyskane z zewnątrz. Część firm rozpoczynając proces rekrutacji najpierw rozgląda się wśród znajomych pracowników czy managerów albo szuka osób wewnątrz organizacji, które mogłyby objąć nowe stanowiska – jeśli znajdzie się odpowiednia osoba, firma nawet nie publikuje ogłoszenia. - Przekonanie Polaków o tym, że pracę dostaje się po znajomości z jednej strony wynika jeszcze z pozostałości po poprzednim ustroju, z drugiej jednak jest mechanizmem, który chroni kandydata przed myśleniem o sobie w negatywny sposób. Z naszej ankiety wynika, że jedynie 32% odpowiedzi jest związanych z przyczynami leżącymi po stronie kandydata – takimi jak kiepskie CV czy brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Większość badanych, przyczyny odrzucenia w czasie rekrutacji sytuuje w czynnikach zewnętrznych – pracy po znajomości czy lepszych kandydatach, z którymi nie da się konkurować. - komentuje wyniki ankiety prezes Praca.pl Krzysztof Kirejczyk.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Jeśli praca, to po znajomości

44% ankietowanych przez serwis pracy Praca.pl kandydatów uważa, że główną przyczyną, dla której ich kandydatura zostaje odrzucona w procesie rekrutacji jest fakt, iż pracę dostaje się po znajomości. Brak kontaktów w danej firmie sprawia, że pracy się nie dostaje.


Są lepsi ode mnie

Co trzeci kandydat dostrzega to, że wraz z nim o stanowisko ubiegają się inne osoby – nierzadko bardziej doświadczeni kandydaci. 10% badanych uważa, że pracy nie dostaje, bo nie spełnia wszystkich kryteriów pracodawcy. - Z naszych wcześniejszych badań wynika, że co piąta osoba wysyła na każdą ofertę pracy to samo CV, nie dopasowując go do treści ogłoszenia i oczekiwań pracodawcy. Jednocześnie 26% kandydatów odpowiada na ogłoszenia, w których nie spełnia przynajmniej połowy kryteriów. Zatem to, że niekiedy odrzucenie kandydatury wynika z braku odpowiednich kwalifikacji nie dziwi. Widać jednak wyraźnie, że świadomość tego, że spełnienie oczekiwań pracodawcy wobec przyszłego pracownika jest kluczowa dla otrzymania posady jest w Polsce słaba. Skoro co czwarty kandydat wysyła CV nie spełniając kryteriów a jednocześnie tylko 10% uważa, że to właśnie był powód nie otrzymania pracy, to gdzieś tu się rozmijamy. - analizuje Krzysztof Kirejczyk.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: