eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze

Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze

2014-04-22 13:05

Przeczytaj także: Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie


Poprawa stopy wzrostu w Europie jest niewystarczająca, aby jej skutki mogły szybko stać się widoczne we wszystkich sektorach; perspektywy dla branży handlu detalicznego i budownictwa nie zmienią się. Wiele europejskich krajów nadal stoi przed istotnymi wyzwaniami związanymi z presją w zakresie konkurencyjności i finansowania. Zaledwie 21% sektorów przemysłu Europy Zachodniej oraz 26% sektorów przemysłu Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się w 2014 roku niskim poziomem ryzyka.

W regionie Afryki i Bliskiego Wschodu profil ryzyka w poszczególnych sektorach uległ wyraźnej poprawie w krajach eksportujących ropę naftową, szczególnie w regionie Rady Współpracy Zatoki Perskiej. Profil ryzyka ustabilizował się w RPA i Maroku, mimo strukturalnych słabości niektórych sektorów, takich jak sektor tekstylny, oraz w mniejszym stopniu w krajach borykających się z niepokojami politycznymi lub społecznymi.

Kryzys w Ameryce Północnej jest już najwyraźniej przeszłością dla większości sektorów, mimo kilku utrzymujących się nadal słabości (w sektorze budownictwa, tekstylnym, transportu lotniczego) oraz niepewności odnośnie tempa poprawy sytuacji.

Brak wigoru w gospodarce regionu Ameryki Łacińskiej w 2013, plus powracające oznaki niestabilności w niektórych krajach zmagających się z powracającym ryzykiem dotyczącym waluty i finansowania wpływają na wiele sektorów, a szczególnie na sektor budownictwa. W przypadku większości sektorów i wielu krajów, ryzyko utrzymuje się na średnim poziomie.

Region Azji-Pacyfiku, który aż do 2013 roku pozostawał odporny na zmiany cyklu globalnego, w 2014 również charakteryzuje się najniższym poziomem ryzyka w poszczególnych sektorach. Jednak w okresie 2014-2015 zmagać się będzie z największymi wyzwaniami. W części krajów Azji-Pacyfiku niektóre sektory (sektor tekstylny, metali i budownictwa) rozpoczęły rok 2014 borykając się ze słabościami strukturalnymi (m.in. nadprodukcja stali w Chinach).

W zaktualizowanej ocenie poszczególnych sektorów widoczne są obszary utrzymującego się zwiększonego ryzyka. Kluczowym czynnikiem określającym zmiany ryzyka w 2014 roku jest popyt

Od połowy 2013 roku bilans zmian w zakresie oceny ryzyka poszczególnych sektorów uległ odwróceniu – liczba lepszych ocen ryzyka (78 za pełny rok 2013) była wyższa od liczby przypadków obniżonej oceny ryzyka (67).

fot. mat. prasowe

Obraz zmian ryzyka w poszczególnych sektorach w końcu 2013

Od połowy 2013 roku bilans zmian w zakresie oceny ryzyka poszczególnych sektorów uległ odwróceniu – liczba lepszych ocen ryzyka (78 za pełny rok 2013) była wyższa od liczby przypadków obniżonej oceny ryzyka (67).

Ogólna zmiana ukrywa kontrastujące tendencje między poszczególnymi regionami i czasem ich występowania:
  • Pozytywne tendencje przez cały rok w regionie Azji-Pacyfiku, jednak skoncentrowane w kilku krajach (Australii, Indonezji, Malezji, Filipinach)
  • Stabilna sytuacja w drugiej połowie roku w Afryce i n Bliskim Wschodzie – jednak głównie w regionie GCC (Rady Współpracy Zatoki Perskiej)
  • Stabilna sytuacja w Ameryce Północnej
  • Dalsze spadki w Ameryce Łacińskiej mimo poprawy na koniec 2013
  • Dalsze spadki w Europie
  • Ogółem – trzy sektory rozpoczęły rok 2014 z wyższą liczbą krajów charakteryzujących się ryzykiem niż rok wcześniej: branża chemiczna, rolno-spożywcza i produkcji metali.

Według najnowszych scenariuszy, w regionie Bliskiego Wschodu utrzyma się tendencja spadkowa w zakresie ryzyka poszczególnych sektorów, natomiast w Europie wystąpi tendencja wzrostowa w zakresie ryzyka. Trzy sektory – chemiczny, produkcji metali oraz półprzewodników – charakteryzują się najbardziej istotnym pogorszeniem ryzyka. Najlepsze cztery sektory pod względem spadku ryzyka to sektor sprzętu elektroniki użytkowej, budownictwa, maszyn i urządzeń oraz, przede wszystkim, handlu detalicznego.

Przeczytaj także: Polska gospodarka odżywa Polska gospodarka odżywa

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: