eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bank Światowy: polska gospodarka z recesją na poziomie 3,9%

Bank Światowy: polska gospodarka z recesją na poziomie 3,9%

2020-10-07 13:12

Bank Światowy: polska gospodarka z recesją na poziomie 3,9%

Polska gospodarka z recesją na poziomie 3,9% © ramonespelt - Fotolia.com

Bank Światowy zaprezentował najświeższe prognozy dla polskiej gospodarki. Wynika z nich, że powinniśmy przygotować się na przerwanie trwającego już od trzech dekad wzrostu gospodarczego. W tym roku skala recesji sięgnąć może 3,9 procenta. Odbicia i powrotu na ścieżkę umiarkowanego wzrostu należy spodziewać się dopiero w 2021 roku.

Przeczytaj także: Polska gospodarka kurczy się o 3,5 proc., dług publiczny jeszcze stabilny

Lepsze perspektywy na kolejne miesiące to efekt odmrożenia wielu gałęzi gospodarki, ale również wdrożonych przez rząd działań pomocowych, a także odbicia u naszych partnerów handlowych.

Bank Światowy spodziewa się, że w 2021 roku wzrost PKB sięgnąć ma 3,5 proc. Jednocześnie tegoroczna recesja ma szansę okazać się płytsza od 4,2 proc., o których ekonomiści mówili w czerwcu br. Można również zakładać, że szybsze od spodziewanego (2,8 proc.) będzie również odreagowanie. Jednocześnie należy podkreślić, że przewidywania te obaczone są dużym ryzykiem i wcale niewykluczone, że okażą się nazbyt optymistyczne.

Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie podkreśla, że sytuacja polskiej gospodarki jest o tyle dobra, że w COVID-19 wkroczyliśmy silni, po latach nieprzerwanego wzrostu gospodarczego, dostępu do unijnej kasy oraz odpowiedzialnej polityki makroekonomicznej.
„Jednocześnie pandemia przypomniała wszystkim, że kryzys nie oszczędza nikogo. Dlatego już teraz musimy inwestować w rozwój po pandemii poprzez między innymi usprawnianie systemu ochrony zdrowia, edukacji czy poprawianie klimatu inwestycyjnego” – dodaje Marcus Heinz.

fot. ramonespelt - Fotolia.com

Polska gospodarka z recesją na poziomie 3,9%

Polska gospodarka skurczy się w 2020 r. z powodu epidemii, a następnie zacznie stopniowo odrabiać straty.


Z powodu recesji w 2020 r. skala ubóstwa w całym regionie Europy i Azji Środkowej może się zwiększyć. Nawet 6 milionów ludzi może popaść w biedę definiowaną jako dochód dzienny na poziomie poniżej 5,5 dolara, czyli poniżej linii ubóstwa najczęściej przyjmowanej dla krajów o średnim poziomie dochodu.

Negatywne konsekwencje pandemii są szczególnie odczuwalne w sektorze edukacji i zdrowia. Wirus zabił już tysiące ludzi, a część z nich, która wyzdrowiała będzie się przez dłuższy czas borykać z problemami zdrowotnymi. Z kolei zamknięcie szkół może przełożyć się na straty w nauczaniu sięgające od jednej trzeciej do nawet całego roku kształcenia, co w konsekwencji może zwiększać nierówności, ponieważ najbardziej dotknięci będą słabsi uczniowie.

Specjalna część raportu pokazuje, że lepszy dostęp oraz poprawa jakości kształcenia wyższego, a także redukowanie czynników ryzyka dla zdrowia mają kluczowe znaczenie dla działań na rzecz odreagowania gospodarki w regionie. Choć kraje w Europy i Azji Środkowej radzą sobie całkiem nieźle jeśli chodzi o podstawową edukację i usługi zdrowotne, co wynika z Indeksu Kapitału Ludzkiego Banku Światowego, wiele krajów musi robić więcej, aby móc osiągać w przyszłości sukcesy.

W regionie Europy i Azji Środkowej ponad 18 procent społeczeństwa boryka się z problemem otyłości, niemal 23 procent od czasu do czasu spożywa duże ilości alkoholu, zaś prawie 26 procent pali papierosy. Te wskaźniki są szczególnie niepokojące w Europie Wschodniej i w Rosji, gdzie przewidywana długość życia jest najkrótsza w całym regionie. Występowanie tych czynników ryzyka nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wielu chorób, na przykład układu krążenia, ale także zwiększa umieralność na COVID-19.

Dobrej jakości edukacja wyższa ma kluczowe znaczenie, ponieważ dzięki niej osoby mogą pozostawać konkurencyjne na szybko zmieniającym się rynku pracy. Ponadto, poprawa jakości szkolnictwa wyższego na Bałkanach, w Europie Wschodniej, Południowym Kaukazie czy Azji Środkowej pomogłaby krajom zatrzymać wykwalifikowaną siłę roboczą w momencie, kiedy problemem jest emigracja.
„Nie wystarczy przeżyć, tak samo jak niewystarczające jest ukończenie podstawowej edukacji. Osoby dorosłe powinny być zdrowe, aktywne i zdolne do pracy, jeśli tylko jest to możliwe” – mówi Asli Demirgüç-Kunt, główna ekonomistka Banku Światowego na Europę i Azję Środkową. „Dlatego szczególnie ważne jest aby zmniejszać ryzyko otyłości, ograniczać palenie i spożywanie alkoholu, co negatywnie wpływa na zdrowie starzejących się osób. Szkoły wyższe z kolei muszą przygotowywać studentów na wyzwania współczesnego rynku pracy” – dodaje Asli Demirgüç-Kunt.

Przeczytaj także: Polska gospodarka odżywa Polska gospodarka odżywa

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: