eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze

Światowy przemysł: ryzyko zauważalnie mniejsze

2014-04-22 13:05

Przeczytaj także: Polska gospodarka - zaskakująco silne odbicie


Branża tekstylna: Po całym dziesięcioleciu tendencji spadkowej, w 2013 poziom produkcji w UE ustabilizował się. Sektor od dawna jest bezpośrednio uzależniony od wahań w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych, a kluczowym czynnikiem wpływającym na jego wyniki wciąż jest koszt produkcji.

Budownictwo: W 2014 roku widoczne będą bardziej korzystne tendencje w skali regionalnej i krajowej, jednak wyniki sektora będą nadal uzależnione od licznych i utrzymujących się czynników negatywnej presji. W 2013 wzrost przychodów sektora utrzymywał się w skali światowej na niskim poziomie (według wartości +3%, ok. 9.300 mld dolarów). Udział firm z tego sektora w liczbie spółek niewypłacalnych był nadal wysoki – do 20% wszystkich spółek – podczas gdy branża budowlana odpowiada średnio za wytworzenie 7% PKB.

Branża papiernicza: Korekty mocy produkcyjnych powinny umożliwić utrzymanie cen na obecnym poziomie. Głównym wyzwaniem, z jakim boryka się branża jest zwiększone wykorzystanie komunikacji online oraz urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony i tablety.

Informatyka i komunikacja (ICT) : Zróżnicowany sektor, w którym występuje silna presja na niskie ceny oraz jednocześnie wysokie potrzeby inwestycyjne. Wzrost w sektorze ICT na poziomie +3% w 2013 roku, przy poziomie przychodów wynoszącym ok. 4.400 mld dolarów, wynikał z wdrożeń nowych technologii we wszystkich krajach, jednak w zróżnicowanym stopniu.

Branża motoryzacyjna (producenci samochodów) : W 2014 rynek światowy utrzyma wzrost na poziomie +5% (wg liczby pojazdów); głównymi motorami wzrostu będą Stany Zjednoczone oraz Chiny. Na rynkach europejskich w 2013 roku odnotowano najniższe od 17 lat wartości, jednak sytuacja ulega szybkiej poprawie. W 2013 roku w niektórych krajach rozwijających się nie wystąpił wzrost, a perspektywy na niego są słabe.

Branża chemiczna: Globalny poziom produkcji chemicznej powinien w 2014 wzrosnąć o +4% według wartości rzeczywistych; dla porównania, w 2013 roku wzrost wyniósł +2,5%. Ponowne ożywienie branży chemicznej w USA wynika z niższych cen gazu ziemnego, jednak Europa nadal jest w defensywie. Udział rynkowy Azji wciąż rośnie z powodu dynamicznego wzrostu w zakresie popytu krajowego.

Branża farmaceutyczna: Rosnące zapotrzebowanie na wyroby medyczne nadal jest czynnikiem napędzającym światowy rynek farmaceutyczny (szacunkowy wynik za 2013 rok: 950 mld dolarów), jednak nie wszyscy gracze korzystają ze wzrostu.

Przemysł rolno-spożywczy i handel detaliczny: Sprzeczne prognozy na 2014. W skali globalnej nastroje w tym sektorze będą wahać się od ulgi (zmniejszenie kosztów w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych), poprzez niepewność (dotyczącą sytuacji gospodarczej) do dynamiki (możliwości w innych regionach geograficznych oraz poszukiwanie nowych modeli).

Regiony: W 2014 najniższy poziom ryzyka w poszczególnych sektorach nadal w regionie Azji-Pacyfiku, w Europie Zachodniej najwyższy

fot. mat. prasowe

Ocena na koniec 2013, kraje ważone według udziału w GDP regionu w 2013

W 2014 najniższy poziom ryzyka w poszczególnych sektorach nadal w regionie Azji-Pacyfiku, w Europie Zachodniej najwyższy

Przeczytaj także: Polska gospodarka odżywa Polska gospodarka odżywa

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: