eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma 3,1 mln Polaków

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma 3,1 mln Polaków

2021-02-12 00:15

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ma 3,1 mln Polaków

Prywatne ubezpieczenia coraz powszechniejsze © Voyagerix - Fotolia.com

Na koniec III kwartału 2020 roku prywatne ubezpieczenie zdrowotne miało już ponad 3,1 mln Polaków. Tak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. To o 10,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Przeczytaj także: Na prywatne ubezpieczenie zdrowotne wydajemy miliardy

Z danych PIU wynika, że wartość składki wzrosła o 4,3 proc. i przekroczyła łącznie 665 mln zł.
Prywatne ubezpieczenia stały się ważnym elementem ochrony zdrowia dla Polaków, ponieważ zapewniają szybki dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej. Pomimo niepewności wywołanej spowolnieniem gospodarczym, pracodawcy nie rezygnują z polis zdrowotnych. Co więcej, kolejne firmy decydują się na zakup takiego ubezpieczenia w ramach benefitów pracowniczych. Ponadto zwiększyła się liczba posiadaczy indywidualnych polis zdrowotnych. Wzrost jest tu prawie trzykrotnie wyższy niż w przypadku ubezpieczeń grupowych. Wpływ na to może mieć trudna sytuacja w publicznej opiece zdrowotnej, obciążonej walką z SARS CoV-2 – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU.

fot. Voyagerix - Fotolia.com

Prywatne ubezpieczenia coraz powszechniejsze

Wartość składki wzrosła o 4,3 proc. i przekroczyła łącznie 665 mln zł.


Z powodu pandemii w 2020 roku opieka medyczna świadczona była głównie zdalnie. Dlatego ubezpieczyciele rozszerzyli zakres usług telemedycznych. Wzmocniona została obsługa w call center, a dodatkowo pacjenci oraz lekarze zyskali lepszy dostęp do wyników badań przekazywanych zdalnie.
Oferta zakładów ubezpieczeń została w wielu przypadkach wzbogacona także o usługi podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Przed wybuchem pandemii dla ubezpieczonych ważny był przede wszystkim dostęp do specjalistów. W sytuacji epidemicznej wzrosło natomiast zainteresowanie konsultacjami z internistami i pediatrami. Wiele firm ubezpieczeniowych włączyło też w zakres polisy opiekę psychologa, ponieważ w warunkach izolacji, wprowadzonych obostrzeń i dużej niepewności gospodarczej zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi psychologiczne. Dodatkowo ubezpieczyciele zaoferowali organizację testów na COVID-19 – dodaje Dorota M. Fal.

W III kwartale 2020 r. wielu Polaków wróciło do wizyt stacjonarnych, co przełożyło się na wzrost ogólnej liczby badań i konsultacji medycznych. Wracają też powoli badania profilaktyczne. Telemedycyna nadal cieszy się jednak dużą popularnością, a wizyty zdalne pozostaną w ofercie ubezpieczycieli na stałe.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: