eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków

Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków

2013-11-26 10:43

Przemęczenie pracą deklaruje 70% Polaków

2/3 Polaków przepracowanych © Brian Jackson - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

69% Polaków czuje, że jest nadmiernie obciążonych obowiązkami w pracy. Co trzeci Polak uważa, że na jego stanowisku powinny pracować przynajmniej dwie osoby. Jak bardzo jesteśmy przeciążeni i jakie efekty może przynieść praca w takich warunkach?

Przeczytaj także: Polacy zbyt zmęczeni na czas wolny

Serwis pracy Praca.pl zapytał swoich użytkowników o to, jak wiele obowiązków wykonują w obecnej pracy. 37% badanych uznało, że pracuje za dwóch, a 32% przyznało, że ich etat powinien zostać wydłużony o połowę, by byli w stanie realizować zlecane im zadania. Niespełna co piąty Polak - ku odmianie - ma za mało pracy w pracy.

Redukcje etatów = więcej pracy dla tych, którzy zostali

Statystycznie pracujący Polak przepracował według Eurostat w 2012 roku 1929 godzin. Więcej od nas pracują jedynie Grecy. Za to Niemcy mają prawie 500 godzin wolnego rocznie więcej. To prawie 25% różnica. Mimo takiego obciążenia pracą, jesteśmy trzykrotnie mniej wydajni w pracy niż średnia Unijna. Dlaczego tak się dzieje? Z jednej strony polska gospodarka charakteryzuje się niską innowacyjnością, przez co pracownicy mogą wytworzyć mniej dóbr i usług niż w rozwiniętych krajach Zachodu. Z drugiej, redukcje etatów i przerzucanie obowiązków na pozostałych pracowników, często bez odpowiedniego ich wdrożenia, przekładają się na coraz dłuższe godziny pracy i większe zmęczenie, a to zaś na spadek efektywności.

Pracownicy też winni własnemu przemęczeniu

Winą za długie godziny pracy i poczucie przemęczenia nie można obarczać jedynie pracodawców. Często sami jesteśmy sobie winni. Widać to wyraźnie w analizie wydajności pracy. Jak to się dzieje, że niemieccy pracownicy mogą pracować krócej, a jednocześnie pracują znacznie efektywniej? Przecież nie posiadają dodatkowej pary rąk!

Odpowiedzialność za organizację pracy ponoszą również pracownicy. Często przychodzimy do pracy niewyspani, załatwiamy w pracy prywatne sprawy i nie potrafimy zarządzać zadaniami ani ich priorytetyzować. Wielu pracowników to osobniki wygodne z natury – zamiast zaplanować i wykonać dodatkowe obowiązki w nieco luźniejszym okresie, po to, by odciążyć się na kolejne, zapowiadające się bardziej pracowicie dni, wolimy odpoczywać i marnować czas, za który pracodawca przecież płaci. W efekcie narzekamy na nawał obowiązków, podczas gdy umiejętnie planując swoje zadania niejednokrotnie moglibyśmy pracować krócej w regulaminowym czasie pracy.

fot. Brian Jackson - Fotolia.com

2/3 Polaków przepracowanych

37% badanych uznało, że pracuje za dwóch, a 32% przyznało, że ich etat powinien zostać wydłużony o połowę, by byli w stanie realizować zlecane im zadania.


Zdrowotne skutki przeciążenia pracą

Wprawdzie psycholog Matias Brødsgaard Grynderup z Uniwersytetu Aarhus w Danii na podstawie niedawno przeprowadzonych badań stwierdza, że przepracowanie nie prowadzi do wystąpienia objawów depresji (za to kiepski szef i owszem), ale zdecydowanie nadmierne obciążenie pracą wpływa niekorzystnie na poziom odczuwanego stresu, zwiększenie niepokoju, nadmierną irytację i pogorszenie procesów poznawczych. "Przeciążenie wprowadza nas w błędne koło." - komentuje Krzysztof Kirejczyk, prezes Praca.pl. "Ze względu na zbytnie obciążenia jesteśmy mniej sprawni fizycznie i intelektualnie. Praca idzie nam gorzej i musimy poświęcać na nią więcej czasu oraz uruchamiać rezerwy energii. Konsekwencją tego jest dalsze obciążanie organizmu i jeszcze większe zmęczenie oraz słabiej wykonywane obowiązki. I tak w kółko aż dotrzemy do granicy naszych możliwości." - wyjaśnia prezes Praca.pl

Do wypalenia jeden krok

A co dzieje się z nami wtedy, kiedy przekroczymy granice naszych możliwości? Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wypalenie zawodowe. W swojej ostatniej fazie - poddania się - nie ma już dla nas w obecnej pracy ratunku. Dopada nas brak poczucia celu, poczucie porażki i beznadziei. Zaczynamy nienawidzić swojej pracy. Tego stanu, z reguły nie dla się pokonać. Można to osiągnąć jedynie zmianą pracy i naprawdę długim odpoczynkiem.

fot. mat. prasowe

Obciążenie pracą

Co trzeci Polak uważa, że na jego stanowisku powinny pracować przynajmniej dwie osoby.


8 oznak przeciążenia pracą

Jakie najczęstsze objawy przeciążenia pracą możemy u siebie zaobserwować?
  1. Ciągłe zmęczenie i nieustająca chęć na drzemkę.
  2. Tendencja do unikania angażowania się w nowe projekty i przekraczanie terminów wykonania zadania.
  3. Pogarszająca się zdolność koncentracji i uwagi.
  4. Spadek motywacji do pracy i niechęć do niej.
  5. Przybieranie na wadze związane z podjadaniem dla redukcji stresu bądź nagły spadek wagi wynikający ze stopniowego wyniszczania organizmu.
  6. Nadmierna irytacja i łatwość utraty kontroli nas swoim zachowaniem.
  7. Zwiększona konsumpcja kawy lub napojów energetycznych.
  8. Większa częstotliwość infekcji i przeziębień.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: