eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezpieczeństwo IT a sektor MSP

Bezpieczeństwo IT a sektor MSP

2013-11-26 10:27

Bezpieczeństwo IT a sektor MSP

Bezpieczeństwo IT a sektor MSP © ra2 studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw naraża swoje organizacje na ryzyko z powodu braku zrozumienia aktualnych cyber-zagrożeń. Według badania przeprowadzonego przez Ponemon Institute ,,Ryzyko niepewnej strategii bezpieczeństwa” kierownictwo wyższego szczebla nie potrafi ustalić priorytetów cyberbezpieczeństwa, co uniemożliwia ustanowienie jasnej polityki bezpieczeństwa IT.

Przeczytaj także: Sektor MSP niedostatecznie dba o bezpieczeństwo IT

Spośród 2000 respondentów globalnego badania przeprowadzonego na zlecenie Sophos, 58 proc. potwierdziła, że zarząd nie postrzega cyberataków jako znaczącego ryzyka ich działalności. Z badania zleconego przez Sophos wynika, że wyższa pozycja osoby decyzyjnej w firmie wiąże się często z większą niepewnością co do oceny potencjalnych zagrożeń w sieci.

Skala zagrożeń cyberterrotystycznych rośnie każdego dnia – komentuje Gerhard Eschelbeck, Dyrektor Technologiczny Sophos. – badania ukazują, że małe i średnie firmy nie potrafią ocenić potencjalnych zagrożeń oraz możliwych strat wynikających z prowadzenie niewłaściwej polityki bezpieczeństwa IT – dodaje.

Główne wyzwania bezpieczeństwa IT dla sektora MSP:
  • brak priorytetowego traktowania bezpieczeństwa IT (44 proc.)
  • niedostateczny budżet (42 proc.)
  • brak wiedzy (33 proc.)

W wielu małych i średnich firmach nie ma jasnego określenia osoby odpowiedzialnej za cyberbezpieczeństwo, co często oznacza, że ta kompetencja przypisana jest do prezesa.

fot. mat. prasowe

Polityka IT

Kierownictwo wyższego szczebla rzadko angażuje się w podejmowanie decyzji dotyczących priorytetów bezpieczeństwa IT


Obecnie w sektorze MSP, prezes jest często odpowiedzialny za zarządzanie wieloma coraz bardziej skomplikowanymi zadaniami w ramach działalności firmy – komentuje Eschelbeck. – W sytuacji gdzie pracownicy mają dostęp do wielu wrażliwych informacji, aplikacji czy dokumentów z różnego rodzaju urządzeń mobilnych, zarządzający nie są w stanie koordynować wszystkiego na własną rekę – dodaje Eschelbeck.

Badanie ukazuje również, że małe i średnie firmy nie identyfikują zagrożeń związanych z trendem BYOD (Bring Your Own Device), a także z chmurą obliczeniową. Jednak aż 77 proc. respondentów, przyznało że korzystanie usług w chmurze w przyszłym roku wzrośnie, bądź pozostanie na takim samym poziomie. Przy czym jedna czwarta z badanych nie wie czy takie usługi wiążą się z zagrożeniami cybernetycznymi. Podobnie 69 proc. przedstawicieli badanych firm, uważa że mobilny dostęp do aplikacji wykorzystywanych w biznesie wzrośnie znacząco w przyszłym roku, pomimo świadomości kadry zarządzającej, że może wpłynąć to negatywnie na zachowanie odpowiedniej polityki bezpieczeństwa.

Najważniejsze wnioski z badania:
  • 58 proc. respondentów twierdzi, że zarząd nie postrzega cyberataków jako realnego zagrożenia dla firmy.
  • 1/3 respondentów przyznaje, że nie ma pewności czy w przeciągu ostatnich 12 miesięcy ich organizacja doświadczyła cyberataku.
  • Grupa badanych zajmująca w organizacji wyższe stanowiska ma najwięcej wątpliwości co do zagrożeń cyfrowych, które spotkać mogą ich firmę.
  • Kierownictwo wyższego szczebla rzadko angażuje się w podejmowanie decyzji dotyczących priorytetów bezpieczeństwa IT. 32 proc. z nich twierdzi, że prezes zajmuje się daną kwestią, zaś 31 proc. uważa, że nie ma firmie osoby delegowanej do funkcji powiązanej z tym zagadnieniem.
  • 44 proc. respondentów twierdzi, że kwestie bezpieczeństwa IT nie są w ich firmie traktowane priorytetowo. Dowodem jest fakt, że 42 proc. z nich twierdzi, że budżet firmy nie jest wystarczający do osiągnięcia skutecznego stanu zabezpieczeń.
  • Urządzenia mobilne i trend BYOD są postrzegane jako znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa, jednak obawy te nie ograniczają szerokiego stosowania urządzeń prywatnych w miejscu pracy.
  • Strategia bezpieczeństwa IT firmy i zagrożenia z którymi się styka zależą od branży:
    - Respondenci z sektora finansowego mają większe zaufanie do kwestii IT, wiąże się to z licznymi przepisami dotyczącymi ochrony danych.
    - Branża technologiczna jest najbardziej świadoma kwestii bezpieczeństwa IT.
    - Respondenci reprezentujący retail, edukację, branżę rozrywkową są najbardziej nieświadomi zagrożeń IT, a także polityki security IT, która prowadzi ich organizacja.

Rekomendacje:
  • Organizacje powinny stale monitorować najnowsze trendy bezpieczeństwa IT i reagować na bieżące zagrożenia.
  • Stworzenie księgi dobrych praktyk w kontekście używania urządzeń mobilnych w miejscu pracy.
  • Firmy powinny szukać sposobów na wypełnienie luk powstałych na skutek niedoborów specjalistów bezpieczeństwa IT.
  • Mierzenie kosztów cyberataków w tym także spadków wydajności, spowodowanych przestojami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: