eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2013

Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w III kw. 2013

2013-10-23 13:16

Przeczytaj także: Nowoczesna Gospodarka: zatrudnienie w II kw. 2013


OKIEM EKSPERTA:

Artur Więznowski, Dyrektor Naczelny Huty Miedzi „Legnica”, oddziału KGHM Polska Miedź

Przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki charakteryzują się dużym potencjałem wzrostu, dlatego nie powinno dziwić, że właśnie w nich zatrudnienie rośnie najszybciej. Obserwując jednak cały rynek, za kluczowe uważam kwestie regulacji – zatrudnienie rośnie tam, gdzie nadmiar przepisów, barier i różnego rodzaju obciążeń nie przymusił jeszcze przedsiębiorców do substytucji pracy kapitałem lub przeniesienia produkcji poza granice Unii Europejskiej. Większość firm – co było wyraźnie widoczne m.in. w ostatnim kwartale – wciąż szuka sposobów na wzrost produktywności, tak by nie obciążyć nadmiernie przedsiębiorstwa w przypadku spadku popytu. Stąd kluczowe znaczenie outsourcingu.

Aneta Ilkiewicz-Krawczyk, Dyrektor ds. Kadr, AXTONE

Wzrost zatrudnienia w firmach Nowoczesnej Gospodarki spowodowany jest przede wszystkim ich otwartością na inwestycje w nowe technologie, innowacje oraz specjalistyczne, unikatowe kompetencje. Z drugiej strony, wiele międzynarodowych firm wciąż dostrzega wymierne korzyści płynące z możliwości ulokowania swoich fabryk czy oddziałów w naszym kraju. Nad Wisłę przyciąga ich dobrze wyszkolona kadra inżynierów oraz stosunkowo niskie koszty pracy. W przeciwieństwie do ogółu rynku, firmy Nowoczesnej Gospodarki mogą pozyskać najlepszych specjalistów, oferując im stabilność zatrudnienia oraz możliwość realizacji innowacyjnych projektów.

Dominika Staniewicz, ekspert Business Centre Club oraz Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia

W ostatnim kwartale innowacyjne firmy najchętniej zatrudniały programistów. Widać było także wzrost zapotrzebowania na specjalistów R&D (Research & Development). W przyszłość patrzę z dużym optymizmem. „Jaskółki” zapowiadające zmianę ogólnie na rynku pracy widać już bliżej niż na horyzoncie. Choć ostatni kwartał będzie trudniejszy – pracownicy sezonowi zaczną powoli wracać do rejestrów bezrobotnych – w przyszłym roku negatywne zjawiska powinny zostać zneutralizowane postępującym ożywieniem gospodarczym.

Iwona Kubeczek, Menedżer ds. Rozwoju, ADP Polska

Tak znacząca przewaga dynamiki zatrudniania w przemyśle nad usługami jest wynikiem popytu zewnętrznego, czyli rosnącego eksportu. Sprzedaż usług odbywa się zaś głównie na runku krajowym, gdzie jeszcze wśród konsumentów zauważa się dużą ostrożność i ograniczenie konsumpcji. W dalszej perspektywie wzrost zatrudnienia w firmach produkcyjnych przyniesie efekt w postaci kolejnych miejsc pracy w usługach.

Steven van Tuijl, Dyrektor Obsługi Klienta i Rozwoju, ADP ESI na region Iberii, Polski i Szwajcarii

Na tle Europy Polska wypada dobrze. O ile w niektórych krajach Unii Europejskiej – jak Grecja, Hiszpania, Portugalia czy Włochy – wciąż spada poziom zatrudnienia i trudno oczekiwać radykalnej poprawy sytuacji na rynku pracy, o tyle zatrudnienie nad Wisłą powoli się stabilizuje. Polski rynek pracy odnotowuje co prawda spadki w skali roku, jednak – nie licząc sezonowych fluktuacji – regres jest coraz mniejszy. Jak wynika z danych Eurostat za II kwartał 2013 r. Polska jest na zbliżonym poziomie m.in. do Belgii, Francji czy Finlandii. Ewenement stanowią oczywiście przedsiębiorstwa Nowoczesnej Gospodarki, które z każdym kwartałem dowodzą, iż nawet w niepewnych czasach można rozwijać biznes, tworząc jednocześnie nowe miejsca pracy.

O raporcie ADP Polska:
Raport ADP Polska „Zatrudnienie w Nowoczesnej Gospodarce Q3 2013” został opracowany przez ekspertów ADP Polska w oparciu o rzeczywiste dane dotyczące poziomu zatrudnienia klientów firmy w okresie Q4 2010 – Q3 2013, które zostały zestawione z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, reprezentującymi całość rynku zatrudnienia w Polsce . Obliczenia dotyczące Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają wyłącznie wzrost organiczny, z wyłączeniem zjawisk typu fuzje i przejęcia kapitałowe pomiędzy przedsiębiorstwami. Próba badawcza to ponad 100 firm korzystających z usług ADP Polska, w tym 1/3 firm produkcyjnych, 2/3 firm usługowych oraz ok. 100 tys. obsługiwanych pracowników w ciągu miesiąca. Pod uwagę brane były przedsiębiorstwa będące liderami rynku w swoich branżach – innowacyjne, elastyczne organizacyjnie, często posiadające kapitał zagraniczny i stosujące zaawansowane technologicznie narzędzia. Wśród przebadanych branż należy wymienić: sprzedaż detaliczną, usługi, produkcję, telekomunikację i IT, finanse oraz farmację.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: