eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › 10 błędów, które robisz używając smartfona

10 błędów, które robisz używając smartfona

2018-04-16 13:11

10 błędów, które robisz używając smartfona

Smartfon © fot. mat. prasowe

Słaby PIN, brak zabezpieczającego ekran szkła hartowanego, back-upu i ubezpieczenia, ciągłe podładowywanie baterii, pobieranie aplikacji z niepewnego źródła oraz niedbanie o aktualizacje. To tylko niektóre z głównych grzechów popełnianych przez współczesnych użytkowników smartfonów. Przestrzegają przed nimi Digital Care i radzą, jak używać telefonu, aby posłużył nam jak najdłużej.

Przeczytaj także: BYOD a wyciek danych firmowych

1. Słaby pinem lub zbyt oczywisty wzór


Marte Loge, absolwentka Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii dowiodła, że tak popularna wśród dzisiejszych użytkowników blokada telefonu kreślonym palcem wzorem nie daje nam takiego bezpieczeństwa, jakiego byśmy oczekiwali. Analiza około 4000 wzorów wybieranych przez posiadaczy smartfonów dowiodła, że aż 77% z nich rozpoczyna się od jednego z czterech rogów, z czego 44% - w lewym górnym rogu. Okazuje się również, że szczególną popularnością cieszy się 8 wzorów, w efekcie czego odblokowanie części telefonów nie stanowi właściwie żadnego kłopotu. Badanie pokazało także, że co dziesiąty użytkownik blokuje smartfona kombinacją liter nawiązujących do bliskiej osoby. Co radzą eksperci? Przede wszystkim doradzają wybór nieoczywistych wzorów, które najlepiej rozpoczynać w środku ekranu. Ci, którzy zabezpieczają aparat pinem powinni wybierać zdecydowanie bardziej kreatywne kombinacje niż 0-0-0-0 czy 1-2-3-4.

2. Nie zabezpieczasz ekranu szkłem hartowanym


Według danych Digital Care w prawie 80% uszkodzenie telefonu dotyczy jego wyświetlacza. Warto więc zabezpieczyć go przed niepożądanymi zdarzeniami. Najłatwiejszym sposobem jest zakup folii lub szkła hartowanego – przy czym to drugie jest dużo trwalszym rozwiązaniem. Idealne pasuje do danego modelu, nie blokuje przycisków funkcyjnych ani nie zasłania głośnika. Szkła mają różną twardość, więc zwracaj uwagę na ten parametr, decydując się na zakup. Odporność H8 i wyższa gwarantuje zero zarysowań.

3. Podładowujesz baterię kilka razy dziennie


Kilkukrotnie w ciągu dnia podładowujesz baterię w telefonie, choć do końca się nie rozładowała? Błąd. Smartfon najlepiej ładować raz a porządnie - w jednym pełnym cyklu i do pełna. Jeżeli zdarzy się, że musisz go podładowywać częściej, to najlepiej pozwól baterii rozładować się do zera. Obecne systemy szybkiego ładowania umożliwiają naładowanie baterii z niskiego poziomu w kilkadziesiąt minut – nie bój się więc rozładować urządzenia.

4. Nie wykupujesz ochrony wyświetlacza lub telefonu


Dodatkowa ochrona telefonu wydaje Ci się niepotrzebna? Jesteś w błędzie. Nawet najgrubsze szkło hartowane nie uchroni Twojego smartfona przed upadkiem z dużej wysokości, a etui – przed zalaniem wodą. W Polsce już wszyscy najwięksi operatorzy oferują możliwość objęcia ochroną telefonu czy wyświetlacza w formie ubezpieczenia albo usługi. Koszty są różne zależnie od modelu i zakresu ochrony. Pakiety obejmują też coraz więcej zdarzeń – od zbicia wyświetlacza, poprzez uszkodzenie obudowy, aż po zatopienie. Przy coraz bardziej zaawansowanych technologicznie modelach koszt wymiany ekranu czy płyty głównej w autoryzowanym serwisie staje się coraz wyższy i wynosi od kilkuset do nawet 2000 złotych, a tylko naprawa w autoryzowanym serwisie pozwoli Ci utrzymać gwarancję producenta.

5. Nie robisz back-upu danych


Nie oszukujmy się, wszyscy trzymamy na swoich telefonach najistotniejsze dla nas informacje – kontakty, adresy, dane biznesowe, zdjęcia, filmy z ważnych momentów, muzykę. Rzadko kiedy pamiętamy, by regularnie robić back-up tych plików. Nie popełniaj tego błędu i co wyznaczony czas zapisuj informacje z telefonu – czy to za pomocą komputera, dysku czy w chmurze lub na przenośnej karcie pamięci. W przypadku, gdy zgubisz urządzenie lub ulegnie ono poważnemu uszkodzeniu, będziesz mógł odzyskać wszystkie istotne dane.

6. Chodzisz z wiecznie włączonym Bluetoothem


Stale włączony Bluetooth w Twoim urządzeniu to ponętny kąsek dla hakerów. Bluetooth pozwala dziś na przejęcie kontroli nad telefonem czy przechwytywanie komunikacji tego typu między innymi urządzeniami – hakerzy dostają się do danych, wykonują w Twoim imieniu połączenia lub surfują po Internecie. Aby zapobiec tego typu zdarzeniom, domyślnie skonfiguruj Bluetooth jako „niewykrywalny” - wtedy użytkownicy w pobliżu nie zobaczą Twojego urządzenia. Najlepiej jednak wyłączaj Bluetooth, gdy go nie używasz.

7. Ściągasz aplikacje z niepewnego źródła


Jeśli oficjalne sklepy producentów systemów operacyjnych na telefon omijasz szerokim łukiem, a aplikacje ściągasz z niesprawdzonych źródeł w Internecie – nie wróży to dobrze. Przykładowo większość złośliwego oprogramowania zainstalowanego na telefonach z systemem Android pochodzi z aplikacji z niepewnego źródła. Zarówno Google, jak i Apple w swoich sklepach udostępniają aplikacje jedynie po ich autoryzacji. Szczególnie producent urządzeń z jabłuszkiem znany jest z restrykcyjnej polityki weryfikacji. Niezweryfikowane aplikacje to nośniki wirusów, złośliwego oraz szpiegującego oprogramowania, które mogą przejąć lub zniszczyć Twoje dane.

8. Nie używasz antywirusa


Jeśli wydaje Ci się, że telefon nie potrzebuje programu antywirusowego – jesteś w błędzie. To takie same urządzenie narażone na ataki z zewnątrz oraz szkodliwe oprogramowanie jak Twój laptop czy PC. Ale uwaga: używaj tylko sprawdzonych antywirusów, podobnie jak wtedy, gdy zabezpieczasz swój komputer osobisty. Antywirus wykryje m.in. złośliwe oprogramowanie, które może kryć się w ściąganych przez Ciebie aplikacjach.

9. Nie sprawdzasz regularnie, co masz na telefonie


Używając telefonu, ciągle instalujemy nowe aplikacje. Zapominamy ich jednak odinstalować, gdy nie są nam już potrzebne. Regularnie przeglądaj, co masz w telefonie i wyrzucaj programy, z których już nie korzystasz. Nie tylko zwolnisz miejsce w urządzeniu, ale i zmniejszasz ryzyko infekcji. Jedna wyrzucona aplikacja, z której już nie korzystasz, to jedno ryzyko ataku mniej.

10. Nie uaktualniasz swojego systemu operacyjnego


Zamykasz wyskakujące powiadomienie o aktualizacji oprogramowania i odkładasz tę czynność na później? To może się źle skończyć. Każda aktualizacja niesie nie tylko zmiany wizualne czy dodatkowe funkcje w oprogramowaniu, ale przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. Programiści naprawią tzw. bugi, czyli dziury w oprogramowaniu, które wykorzystują hakerzy czy producenci aplikacji, by dostać się do danych z Twojego telefonu. W swoim własnym interesie nie opóźniaj więc niepotrzebnie aktualizacji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: