eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › BYOD a wyciek danych firmowych

BYOD a wyciek danych firmowych

2013-08-05 12:40

BYOD a wyciek danych firmowych

BYOD w firmie © Frédéric Massard - Fotolia.com

W listopadzie 2012 roku Kaspersky Lab, wraz ze specjalistami ds. badań rynku z B2B International, przeprowadził badanie wśród ponad 5 000 starszych menadżerów IT z różnych firm na całym świecie. Wyniki pokazują, że większość firm nie poświęca wystarczającej uwagi kwestii zabezpieczenia korporacyjnych urządzeń mobilnych oraz przechowywanych na nich danych.

Przeczytaj także: Urządzenia mobilne: rządzą serwisy informacyjne i publicystyka

W szczególności 34% respondentów przyznało, że ich firma nie wykorzystuje rozwiązań do zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM).

Mobilne zagrożenia znacząco ewoluowały w ciągu ostatnich lat. Ponieważ coraz więcej urządzeń z Androidem posiada dostęp do internetu, nastąpił gwałtowny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania atakującego system operacyjny firmy Google. Dodatkowo coraz większą popularnością cieszy się model pracy zezwalający na przynoszenie prywatnych urządzeń (ang. Bring Your Own Device - BYOD) i coraz więcej pracowników aktywnie wykorzystuje własny sprzęt w celach związanych z pracą, np. do dostępu do firmowej poczty.

Jeżeli firma nie reguluje wykorzystywania prywatnych smartfonów i tabletów mających dostęp do korporacyjnej infrastruktury IT, poufne informacje zaczną wyciekać z systemu - jest to tylko kwestia czasu. Wyciek może zostać spowodowany infekcją szkodliwego oprogramowania lub zgubieniem urządzenia przez pracownika; w obu przypadkach rezultat jest taki sam – dane zostają utracone lub wpadają w niepowołane ręce.

Rozwiązaniu problemów związanych z prywatnymi i korporacyjnymi urządzeniami mobilnymi służą wyspecjalizowane rozwiązania MDM wykorzystywane przez 28% przebadanych firm. Kolejne 29% firm częściowo wdrożyło rozwiązania MDM. Niestety, częściowe wdrożenie nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa wszystkim urządzeniom mobilnym oraz przechowywanym na nich danym.

fot. Frédéric Massard - Fotolia.com

BYOD w firmie

Jeżeli firma nie reguluje wykorzystywania prywatnych smartfonów i tabletów mających dostęp do korporacyjnej infrastruktury IT, poufne informacje zaczną wyciekać z systemu. Wyciek może zostać spowodowany infekcją szkodliwego oprogramowania lub zgubieniem urządzenia przez pracownika.


Przeczytaj także: Polscy internauci a smartfony Polscy internauci a smartfony

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: