eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sektorowi SSC/BPO zagraża demografia

Sektorowi SSC/BPO zagraża demografia

2017-03-23 13:16

Sektorowi SSC/BPO zagraża demografia

Biuro © garagoncilo - Fotolia.com

Liczba osób zatrudnionych w centrach SSC/BPO przekroczyła już 210 tys., co oznacza, że od 2013 roku zatrudnienie w tym sektorze wzrosło aż o 40%. Rosną również zarobki i to znacznie powyżej średnią krajową. Tempo ich wzrostu (7%) jest dwukrotnie szybsze niż w całej gospodarce, a ich przeciętna wysokość to 5562 zł brutto.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm

SSC/BPO to obecnie jeden z najprężniej rozwijających się sektorów. Zagraniczni inwestorzy chętnie przenoszą do naszego kraju swoją księgowość, IT oraz obsługę klienta. Wedle szacunków w minionym roku w naszym kraju działało aż 936 centrów usług wspólnych.

Nic zatem dziwnego, że outsourcing usług biznesowych wchłonął już sporą rzeszę młodych specjalistów władających obcymi językami i wiele wskazuje na to, że ma chrapkę na kolejnych. Czy jednak rynek pracy jest w stanie sprostać tym wymaganiom? Zdaniem ekspertów Work Service, na przeszkodzie może stanąć demografia - na przestrzeni kolejnych dziesięciu lat ubędzie nam bowiem aż pół miliona osób w wieku 19-25 lat. Realną szansą na wypełnienie tej luki są pracownicy z zagranicy.
Miniony rok bardzo dobrze zapisze się w historii SSC/BPO. Nad Wisłą realizowane są coraz to bardziej zaawansowane procesy biznesowe. Dobitnym dowodem na wybitną dynamikę tej branży jest to, że najwięksi światowi gracze, już obecni w Polsce, decydują się na otwieranie kolejnych centrów. Prognozy wskazują, że do 2020 roku zatrudnienie w polskim sektorze SSC/BPO "dobije" do 300 tys. osób. To sprawia, że pracodawcy niemal nieustannie szukają nowego narybku, oferują przy tym coraz lepsze warunki pracy – mówi Daria Stefańska, menedżer zespołu SSC/BPO w Antal.

Według Raportu Płacowego Antal 2016 średnie wynagrodzenie na umowie o pracę w sektorze SSC/BPO wyniosło 5562 PLN brutto i było o ponad 350 złotych wyższe niż rok wcześniej. Wzrost płac to między innymi efekt konkurencji. Żeby jednak ją utrzymać w następnych latach, branża będzie potrzebować rzeszy nowych pracowników.

Języki przepustką do kariery


Branży SSC/BPO sprzyja w Polsce dostępność dobrze wyedukowanej młodzieży. Dlatego firmy często otwierają swoje centra w miastach, gdzie działają ośrodki akademickie. Młodzi specjaliści są najbardziej poszukiwani w tym sektorze między innymi ze względu na świetną znajomość języków obcych. Z badania English Proficency Index 2016 wynika, że Polacy są w pierwszej dziesiątce krajów na świecie pod względem najlepszej znajomości języka angielskiego. To jeden z czynników, który decyduje o popularności Polski wśród inwestorów z sektora SSC/BPO. Kompetencje lingwistyczne mają kluczowe znaczenie nie tylko w kwestii samego zatrudnienia w centrach outsourcingowych. To także przepustka do wyższych zarobków ponieważ w tej branży wynagrodzenie ściśle koreluje z zapotrzebowaniem na konkretne języki obce.

fot. garagoncilo - Fotolia.com

Biuro

Branża SSC/BPO masowo zatrudnia młodych, ale czy uderzy w nią demografia?


Język, który będzie niezbędny w pracy, powinien być na poziomie pozwalającym na swobodną komunikację biznesową. Znajomość angielskiego jest uznawana za standard, a najczęściej poszukiwane drugie języki to niemiecki i francuski, ale pracodawcy szukają też kandydatów władających holenderskim, hiszpańskim, portugalskim lub językami nordyckimi – dodaje Daria Stefańska z Antal.

Demografia hamulcem rozwoju dla branży?


Oprócz znajomości języków obcych idealny kandydat na specjalistę w sektorze SSC/BPO powinien mieć także minimum 2 lata doświadczenia zawodowego. Wkrótce takich osób może jednak zacząć brakować, bo młodych i dobrze wykształconych osób będziemy mieć coraz mniej. Z prognoz Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ciągu najbliższych 10 lat populacja osób w wieku 19-25 zmniejszy się o pół miliona.
Demografia bez wątpienia może zahamować rozwój branży SSC/BPO. Tylko w ostatnich 3 latach zatrudnienie w zagranicznych centrach usług wspólnych wzrosło o 40%, a w niektórych miastach nawet o ponad 100%. Kurczący się dostęp do pracowników w Polsce może sprawić, że firmy przeniosą swoją działalność do innego kraju, a nasza gospodarka mocno na tym straci. Niewykluczone jednak, że ratunkiem mogą być cudzoziemcy, których liczba na naszych uczelniach wzrasta. W 2014 studiowało ich 46 tys., rok później już 57 tys. – komentuje Andrzej Kubisiak, Dyrektor Działu Analiz i Komunikacji w Work Service.

Na zatrudnienie cudzoziemcy mogą liczyć już w trakcie studiów. Od 2 lat obowiązują przepisy, które umożliwiają łączenie nauki z pracą. Największą grupę studiujących w Polsce cudzoziemców stanowią Ukraińcy. Kształci się ich u nas ponad 31 tysięcy. Nie wiadomo jednak, czy firmy będą chciały sięgać po ich kompetencje - czynnikiem, który negatywnie wpływa na ich zatrudnienie są problemy wizowe. Skorzystać mogą na tym inni obcokrajowcy, także pod względem finansowym.

Eksperci zauważają także, że skutecznym magnesem mogą być również skierowane do młodych ludzi kampanie komunikujące możliwości rozwoju w SSC/BPO, ponieważ obecnie branża ta nie jest oczywistym wyborem osób wchodzących na rynek pracy. Według prowadzonej na polskich uczelniach sondy Antal, w 2015 roku dwóch na trzech studentów i absolwentów (66%) nie wiedziało nawet, czym jest centrum usług wspólnych lub sektor usług dla biznesu.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: