eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Co proponują swoim pracownikom usługi dla biznesu?

Co proponują swoim pracownikom usługi dla biznesu?

2019-02-06 12:12

Co proponują swoim pracownikom usługi dla biznesu?

Biuro © denisismagilov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Usługi dla biznesu to sektor, który rozwija się w naszym kraju niezwykle prężnie i nic nie wskazuje na to, aby w nadchodzących latach miał wcisnąć hamulec. Dziś tworzy go już niemal 1200 firm, w których zatrudnienie znajduje ponad ćwierć miliona pracowników i będzie ich jeszcze więcej - o zatrudnianiu myśli aż 97% pracodawcy z tej branży. Zakrojone na tak szeroką skalę plany zatrudnieniowe w wielu przypadkach mogą jednak spalić na panewce - coraz większym problemem staje się bowiem niedobór odpowiednich kandydatów.

Przeczytaj także: Usługi dla biznesu potrzebują pracowników. Podwyżki planuje 50% firm

Usługi dla biznesu świadczone w usytuowanych w naszym kraju centrach mają bardzo zróżnicowany charakter - realizowane przez nie zadania to lista kilkudziesięciu procesów biznesowych. Analogicznie jak miało to miejsce przed rokiem, najsilniejszą reprezentację posiadają centra świadczące usługi w zakresie IT oraz te, które specjalizują się w finansach i księgowości. Niemało jest również podmiotów świadczących usługi bankowe, HR oraz inwestycyjne (BFSI), a także usługi kontaktu z klientem.

POLIGLOCI POSZUKIWANI


Na rynku przewagę mają firmy działające w skali globalnej, nie jest zatem zaskoczeniem, że wszystkie wymagają znajomości języków. Podstawą pozostaje oczywiście angielski. Na kolejnych miejscach w rankingu popularności plasuje się język niemiecki, francuski, włoski oraz hiszpański. Mniej niż połowa centrów prowadzi swoje operacje również w języku niderlandzkim, rosyjskim, portugalskim, czeskim, duńskim i norweskim. Zdecydowanie rzadziej spotykany jest język węgierski, fiński, ukraiński, słowacki i turecki. W Polsce działają jednak centra oferujące obsługę nawet w języku japońskim, serbskim oraz hebrajskim.

Różnorodność pod względem wykorzystywanych języków obcych sprawia, że centra usług dla biznesu to coraz częściej miejsce pracy dla cudzoziemców, posługujących się swoim narodowym językiem oraz angielskim. Szacuje się, że cudzoziemcy stanowią obecnie 10% zatrudnionych w centrach usług w Polsce. Najczęściej są to osoby pochodzące z Ukrainy, Włoch, Hiszpanii, ale również Tunezji, Egiptu i Maroko. Coraz więcej pracowników pochodzi również z Indii, Niemiec Francji oraz Wielkiej Brytanii.

PLANY I WYZWANIA


Większość firm z branży nowoczesnych usług pytana o perspektywę roku 2019, zakłada dużą aktywność w obszarach związanych z zasobami ludzkimi. Niemal wszyscy planują zwiększenie zatrudnienia. Podobnie jak w roku ubiegłym najwięcej ofert będzie kierowanych do specjalistów w obszarach finansów i księgowości, obsługi klienta, IT oraz szeroko pojętej administracji i HR. Jednocześnie taki sam odsetek firm spodziewa się trudności w pozyskaniu nowych pracowników.

Wyzwanie dla firm jest tym większe, że obecnie mniej niż połowa z nich ma pewność, że posiada zasoby kompetencyjne konieczne do realizacji celów biznesowych i budowania przewagi konkurencyjnej. W większości firm potrzeby kompetencyjne spełnione są tylko częściowo. Dlatego też kluczowe aktywności podejmowane przez firmy dotyczyć będą szeroko pojętego zwiększania zatrudnienia – zarówno poprzez pozyskiwanie pracowników tymczasowych lub kontraktowych, jak również organizowanie praktyk, umożliwiających młodym ludziom dołączenie do organizacji i po okresie stażu – związanie się z nią na stałe.

Pracodawcy przyglądają się również wynagrodzeniom swoich pracowników i w perspektywie roku 2019 chcą zaoferować podwyżki. Obok wynagrodzeń poszerza się zakres oferowanych świadczeń dodatkowych. Niestety podobnie jak w roku ubiegłym, oferowane benefity tylko częściowo odpowiadają na potrzeby pracowników. Dla zatrudnionych największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna, lecz w rozszerzonym pakiecie oraz możliwość pracy elastycznej.

LOKALNA SPECJALIZACJA


Dynamiczny rozwój dotyczy zarówno największych ośrodków biznesowych, jak również mniejszych miast. Największy udział pod względem zatrudnienia i dojrzałości rynku przypada niezmiennie na Kraków, Warszawę i Wrocław. Biorąc jednak pod uwagę liczbę nowych inwestycji, dużą dynamiką pochwalić może się rynek trójmiejski, Aglomeracja Katowicka, Łódź oraz Poznań. Wiele dzieje się również w Bydgoszczy, Lublinie, Rzeszowie oraz Szczecinie.

fot. mat. prasowe

Czy w perspektywie 2019 roku firma zamierza zatrudnić nowych pracowników?

Niemal wszyscy badani planują zwiększenie zatrudnienia.


– Coraz częściej obserwujemy, że branża usług dla biznesu staje się lokalną specjalizacją – podkreśla Aleksandra Tyszkiewicz, dyrektor w Hays Poland. – Doskonałym przykładem jest Kraków i Wrocław – miasta, w których nowoczesne usługi biznesowe mają największe znaczenie dla lokalnego rynku pracy. Ciekawą obserwacją jest również to, które typy usług dla biznesu wiodą prym na lokalnych rynkach. Z danych ABSL wynika m.in. że branża BPO jest najsilniej reprezentowana w Łodzi, Poznaniu i Warszawie, podczas kiedy centra IT oraz R&D w Bydgoszczy, Rzeszowie oraz Aglomeracji Katowickiej – dodaje ekspertka.

Dla rozwoju sektora i realizacji ambitnych planów zatrudnienia znaczenie ma zarówno rozbudowa istniejących centrów, jak również nowe, najczęściej zagraniczne inwestycje. W minionych miesiącach dominowały inwestycje amerykańskie, brytyjskie, niemieckie oraz skandynawskie. Pojawili się także inwestorzy z państw azjatyckich. Inwestorzy doceniają lokalną dostępność nowoczesnej powierzchni biurowej, infrastruktura i komunikacja oraz ich jakość. Coraz lepiej prezentują się także perspektywy współpracy z lokalnymi władzami i uczelniami.

fot. mat. prasowe

Najważniejsze świadczenia pozapłacowe

Dla zatrudnionych największe znaczenie ma prywatna opieka medyczna, lecz w rozszerzonym pakiecie oraz możliwość pracy elastycznej.


O RAPORCIE
Raport płacowy Hays dla branży nowoczesnych usług dla biznesu jest zestawieniem poziomów wynagrodzeń dla specjalistów i kadry menedżerskiej, uzupełnionym wnioskami i komentarzami ekspertów oraz wynikami badania na temat rynku pracy, które zostało przeprowadzone pod koniec 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: