eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ferie zimowe 2015: Polacy jadą w Alpy

Ferie zimowe 2015: Polacy jadą w Alpy

2015-01-19 00:45

Ferie zimowe 2015: Polacy jadą w Alpy

Polacy w tym roku pojadą w Alpy © oksmit - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Polacy chętniej niż rok temu wybiorą się na zagraniczne stoki z biurami podróży – według statystyk Travelplanet.pl wzrost wynosi ponad 23 proc. Bezśnieżna zima nie pozostawia wielkiego wyboru, odpowiednich warunków do szusowania trzeba szukać poza Polską. Okazuje się jednak, że pobyt we Włoszech, Austrii czy Francji nie musi być znacząco droższy od tego, co oferują polskie kurorty.

Alpejskie stoki nie znają tłoku


Wzrostów w tej skali można było się spodziewać – uważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Podczas ubiegłorocznej, bezśnieżnej zimy w Polsce wielu narciarzy i snowboardzistów wyjechało w Alpy po raz pierwszy, niejako z konieczności. Przekonali się wówczas, że jest tam wiele tras również dla początkujących, a wydatki na zakwaterowanie są porównywalne do tych, które muszą ponieść w polskich górach.

Według wyliczeń Travelplanet.pl, tygodniowe ferie w kraju to wydatek rzędu 1500 – 1800 zł na osobę, wypad na włoskie lub austriackie stoki kosztuje od 2000 zł do ok. 3000 zł (pobyt w hotelu 3* z wyżywieniem, 6-dniowym karnetem oraz dojazdem). Za tę cenę do dyspozycji narciarze mają nie kilkanaście, lecz kilkaset km tras. A to oznacza brak tłoku na stokach i kolejek do wyciągów.

Z rezerwacji dokonanych do 2 stycznia 2015 roku wynika, że miłośnicy białego szaleństwa chcą, tak jak w poprzednim sezonie, jeździć na nartach i snowboardzie przede wszystkim we Włoszech i Austrii.

Podobnie jak poprzedniej zimy, 84 proc. narciarzy i snowboarderów dociera na miejsce własnym autem, ale za tygodniowe zimowe wakacje płacą blisko 1600 zł – wyraźnie więcej niż przed rokiem, gdy cena pobytu wynosiła 1375 zł.

fot. mat. prasowe

Koszt pobytu w różnych krajach

Średni koszt pobytu na Słowacji wzrósł o prawie 600 zł w stosunku do ubiegłego roku


Austria droższa, ale chętnych nie brakuje


Pobyty narciarskie w tym roku są trochę droższe niż poprzedniej zimy – zauważa Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.pl. – Oferty z Austrii dodatkowo nie są konkurencyjne cenowo w porównaniu do włoskich. Jednak bardzo istotnym czynnikiem wzrostu średniego kosztu pobytu na nartach i snowboardzie jest zauważalne zwiększenie komfortu wypoczynku.

Dyrektor Damasiewicz zwraca uwagę, że gdyby zsumować odsetek turystów wykupujących pobyty z całodziennym wyżywieniem (HB, VB i AI), wówczas okazuje się, że ponad 6 na 10 narciarzy w tym sezonie funduje sobie zimowe wakacje bez konieczności przygotowywania posiłków. Poprzedniej zimy było to ponad 5 na 10 turystów.

fot. mat. prasowe

Czy Polacy wykupują wyżywienie?

Ponad 60 proc. Polaków woli wykupić wyżywienie, niż dbać o nie we własnym zakresie


Choć tzw. niski sezon, czyli oferty z karnetem w cenie obejmują zarówno grudzień (bez okresu świąteczno – noworocznego), jak i styczeń, to widać wyraźnie, że polscy miłośnicy białego szaleństwa chętnie jadą w Alpy już w grudniu.

fot. mat. prasowe

Kiedy na narty?

Pierwsza połowa stycznia nie jest chętnie wybieranym okresem wyjazdu


Mniej więcej połowa narciarzy wyjeżdża z biurami podróży w Alpy w okresie ferii i te proporcje potwierdzają statystyki podsumowujące poprzednie sezony zimowe – zauważa dyr. Damasiewicz.

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.