eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys a praca w finansach

Kryzys a praca w finansach

2013-09-04 11:47

Kryzys a praca w finansach

Kryzys a praca w finansach © Petrik - Fotolia.com

Wyniki Globalnego Barometru Zatrudnienia 2013 zrealizowanego przez firmę Michael Page, międzynarodowego lidera w dziedzinie rekrutacji, na grupie około 3300 specjalistów, managerów i dyrektorów sektora bankowego i usług finansowych z 47 krajów świata pokazują, że kryzys nadal niekorzystanie wpływa na kondycję sektora finansowego w Europie. Jednocześnie poza Europą, szczególnie w Ameryce Południowej, widoczny jest zwiększony optymizm.

Przeczytaj także: Praca w finansach: banki zwalniają i zatrudniają

„Respondenci ze wszystkich regionów poza Europą są niemal zgodni co do tego, że sektor bankowy i usług finansowych będzie w najbliższym czasie wzrastał. Najbardziej optymistyczne nastroje panują w Ameryce Południowej, gdzie taką opinię wyraziło 83% respondentów. Największymi pesymistami, co nie jest zaskoczeniem, są natomiast Europejczycy, z których jedna trzecia stwierdziła, że sektor skurczy się nieco lub znacznie” przytacza wyniki badania Agnieszka Kulikowska Managing Consultant Działu Bankowość i Usługi Finansowe w Michael Page.

Miniony roku był dla większości (74% głosów) europejskich respondentów Globalnego Barometru Zatrudnienia 2013 Michael Page okresem mniejszych możliwości zdobycia awansu i otrzymania podwyżki wynagrodzenia, w tym premii. Większość badanych w tym regionie (53%), również w Polsce (60%) nie otrzymało podwyżki na koniec 2012 roku. Co więcej 9% pracowników europejskiego i tyle samo polskiego sektora finansowego odczuło spadek wynagrodzenia. Poza Europą, sytuacja osób zatrudnionych była bardziej korzystna, gdyż około dwie trzecie z nich otrzymało podwyżkę. Najczęściej była ona przyznawana respondentom z Ameryki Południowej (64%) oraz Bliskiego Wschodu i Afryki (65%).

W Europie (52%), w Polsce (46%), a także w większości regionów świata, powszechne jest przekonanie pracowników sektora bankowego i usług finansowych, że indywidualne wyniki pracy nie mają bezpośredniego przełożenia na wynagrodzenie, a co za tym idzie najlepszą drogą do poprawy własnej sytuacji finansowej jest zmiana pracy. Stąd blisko połowa respondentów (45%) w Europie i tyle samo w Polsce uważa za ważne zaplanowanie kolejnych kroków w swojej karierze w kontekście poszukiwania nowego pracodawcy. Ta sytuacja wygląda odmiennie jedynie w Ameryce Południowej, gdzie najwięcej pracowników badanego sektora na świecie uważa, że to właśnie indywidualne wyniki pracy decydują o płacy (37%) oraz, że zwiększenie zarobków jest możliwe dzięki pozostaniu w jednej firmie i braniu udziału w długofalowych projektach (32% głosów).

„Firmy starające się zatrzymać pracowników oraz te, które chcą pozyskać do swoich zespołów osoby z innych organizacji powinny zwrócić uwagę nie tylko na brak wiary osób zatrudnionych w możliwość wpływu na własne wynagrodzenie poprzez uzyskanie lepszych wyników pracy, ale także na to z jakich powodów pracownicy decydują się na poszukiwanie nowego pracodawcy oraz z jakich narzędzi korzystają” – zauważa Agnieszka Kulikowska.

fot. Petrik - Fotolia.com

Kryzys a praca w finansach

Kryzys nadal niekorzystanie wpływa na kondycję sektora finansowego w Europie. Jednocześnie poza Europą, szczególnie w Ameryce Południowej, widoczny jest zwiększony optymizm.


Barometr Michael Page po raz kolejny potwierdza, że poszukujący pracy zwracają olbrzymią uwagę na możliwość rozwoju kariery zawodowej - jest to istotne dla 95% badanych w Europie i tyle samo w Polsce. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się poprawa równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym (88% w Europie i 85% w Polsce) oraz zwiększenie wynagrodzenia (87% w Europie i 85% w Polsce). Co ciekawe równowaga między życiem zawodowym a prywatnym miała w tegorocznym badaniu większe znaczenie dla ogółu respondentów niż w latach ubiegłych, a także znalazła się na pierwszym miejscu jako najważniejszy czynnik zmiany pracy w regionie Bliski Wschód i Afryka (98% głosów).

„Wyniki tegorocznego badania wskazują, że wielokanałowe poszukiwanie talentów jest najlepszą strategią dla firm, a redukcja kosztów rekrutacji niewątpliwie powoduje utratę większości szans na znalezienie i zatrudnienie najbardziej utalentowanych ludzi” – komentuje Agnieszka Kulikowska z Michael Page.

Dwie najpopularniejsze metody poszukiwań pracy przez pracowników sektora finansowego to współpraca z firmami doradztwa personalnego – uważa tak 49% respondentów z Europy i 36% z Polski – oraz wykorzystanie własnej sieci kontaktów (49% głosów w Europie i 41% w Polsce). Równoczesne wykorzystanie tych dwóch narzędzi pozwala na dotarcie do większości aktualnych ofert z sektora finansowego. Aplikowanie bezpośrednio do pracodawcy znalazło się dopiero na 4. miejscu najbardziej efektywnych metod poszukiwania pracy wskazanych przez pracowników sektora bankowość i usługi finansowe w Europie.

Wyniki Globalnego Barometru Zatrudnienia 2013 potwierdzają, że ostatni czas był trudny dla pracowników sektora finansowego, zarówno jeżeli chodzi o pracę, jak i relacje z pracodawcą, w tym w kontekście fundamentów, takich jak zaufanie i lojalność. Porównując je do rezultatów z ubiegłego roku wyraźnie widać zwiększające się objawy optymizmu oraz ożywienia w sektorze finansowym, którego pracownicy mają coraz bardziej pozytywne nastawienie do poszukiwania pracy oraz wzrostu wynagrodzenia w najbliższym okresie.

Pozostałe najciekawsze wnioski płynące z Globalnego Barometru Zatrudnienia 2013 Michael Page:
  1. Wielu ankietowanych twierdzi, że w minionym 2012 roku zwiększyły się zarówno nakład ich pracy (55% głosów) jak i stres związany z jej wykonywaniem (63% głosów).
  2. Strach przed zwolnieniami i restrukturyzacją w obecnej firmie pozostaje ważnym czynnikiem motywującym do poszukiwania nowych możliwości zawodowych dla ponad 50% badanych.
  3. Najbardziej efektywną metodą uzyskania wyższego wynagrodzenia jest zmiana pracodawcy. Najwięcej głosów w Europie potwierdzających tą opinię zebrano w Austrii (56%) i Francji (54%).
  4. W Europie największe szanse na otrzymanie podwyżki mają pracownicy z Francji (50%) oraz Hiszpanii (41%).
  5. Ameryka Południowa jest najbardziej optymistycznie nastawionym regionem jeśli chodzi o nastroje dotyczące możliwości zatrudnienia – 80% respondentów jest przekonanych lub bardzo pewnych pracy w tym sektorze.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: