eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Systemy klasy ERP docenione

Systemy klasy ERP docenione

2013-07-31 10:50

Systemy klasy ERP docenione

Systemy klasy ERP docenione © DOC RABE Media - Fotolia.com

Aż 86 proc. konsumentów pozytywnie ocenia działanie ERP - wynika z najnowszego ERP Report, przygotowanego przez Panorama Consulting Solutions. Największym zainteresowaniem nadal cieszy się oprogramowanie instalowane w modelu on-premises (korzysta z nich 61 proc. badanych firm), podczas gdy po rozwiązania chmurowe i typu SaaS sięga łącznie 26 proc. przedsiębiorców (odpowiednio 12 proc. i 14 proc.). Firmy wykorzystujące z tego typu narzędzia podkreślają, że systemy ERP to sposób na zwiększenie efektywności działania organizacji, umożliwiający dokonywanie analiz i bieżące śledzenie przepływu informacji, a także optymalizację kosztów.

Przeczytaj także: Wdrożenie systemu ERP - korzyści

Systemy klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) mają za zadanie integrowanie wszystkich tradycyjnych obszarów operacyjnych firmy, m.in. finansów i księgowości, zarządzania kadrami i płacami, operacji logistycznych, zakupów i sprzedaży czy zarządzania jakością. Przedsiębiorcy, którzy już skorzystali z systemów ERP zwracają uwagę na ich kluczowe zalety, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie firmy. W badaniu Panorama Consulting z 2013 r. ogólną funkcjonalność ERP pozytywnie oceniło 68 proc. ankietowanych, z kolei aż połowa badanych stwierdziła, że zaletą systemów ERP jest zaspokajanie potrzeb biznesowych firm.

- Systemy ERP usprawniają procesy zarządzania w niemal wszystkich obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw zarówno z sektora usług, jak i przemysłu oraz organizacji niebiznesowych – mówi Dariusz Mazurek, Dyrektor ds. rozwoju biznesu, Capgemini Polska. -Tego typu rozwiązania standaryzują i upraszczają procesy biznesowe firmy, pomagają w dokonywaniu analizy danych i śledzenia przypływu informacji, zwiększają efektywność operacyjną organizacji, a przede wszystkim – pomagają w optymalizacji kosztów. Korzystając z systemów ERP firmy mogą osiągnąć oszczędności nawet do kilkudziesięciu procent i co ważne, pierwsze efekty można zyskać w ciągu pierwszych kilku miesięcy od uruchomienia systemu – dodaje.

Na rynku globalne widać kolejne efekty rosnącej popularności zarządzania zasobami. Według ubiegłorocznych badań Unisphere Research, przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, aż 71 proc. badanych tamtejszych firm nie tylko korzystało z ERP, ale także planowało bądź finalizowało rozszerzanie jego użycia w procesach działania przedsiębiorstwa. Szczególnie pożądanym rozwiązaniem w systemach planowania zasobów są zaawansowane narzędzia analityczne typu Business Intelligence. Są to rozwiązania pozwalające na przekształcanie danych w informacje, statystyki czy raporty, na podstawie których firmy mogą szybko wnioskować o swoich wynikach i zwiększać przewagę konkurencyjną. Jak szacował w tym roku Gartner, rynek BI będzie rósł rokrocznie o 10 proc.

- Narzędzia raportujące dostarczają informacje o bieżących oraz historycznych wynikach biznesowych, a także pozwalają na przeprowadzenie analiz wielowymiarowych. Dzięki temu, managerowie projektów uzyskują informacje pozwalające określić bieżący stan kluczowych wskaźników i jego przyczyny – wyjaśnia Krzysztof Chyliński, Dyrektor Technologii Holicon. - Przy dużej skali działania, liczbie klientów i pracowników rozwiązania Business Intelligence są niezbędne, aby prognozować zjawiska ekonomiczne w branży i podejmować trafne decyzje biznesowe – dodaje Krzysztof Chyliński.

Wśród obaw, jakie towarzyszą firmom przed wprowadzeniem ERP dominuje lęk przed zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń (Panorama Consulting, 2013 r.). Jest on jednak nieuzasadniony, bo dzięki zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania ERP przedsiębiorstwa mogą osiągać dużo większe korzyści, niż działając na tradycyjnych systemach. Oprogramowanie biznesowe może być też idealnie dopasowane do potrzeb konkretnego klienta.

fot. DOC RABE Media - Fotolia.com

Systemy klasy ERP docenione

Systemy klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning, Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) mają za zadanie integrowanie wszystkich tradycyjnych obszarów operacyjnych firmy, m.in. finansów i księgowości, zarządzania kadrami i płacami, operacji logistycznych, zakupów i sprzedaży czy zarządzania jakością.


- Firmy zainteresowane wdrożeniem ERP oczekują przede wszystkim wysokiej elastyczności systemów. Na szczęście, obecne technologie pozwalają integrować się między sobą i nie ma już tak istotnych barier technologicznych, jakie obserwowaliśmy na etapie kreowania się standardów systemów MRP II/ERP. W zależności od przyjętej strategii klienci albo sami chcą zarządzać swoimi systemami, z możliwością samodzielnego wprowadzania zmian, lub też skupiają się na swojej podstawowej działalności produkcyjnej czy usługowej, zlecając utrzymanie i rozwój swoich systemów usługodawcom zewnętrznym. Bardzo ważną kwestią, o którą przedsiębiorcy często pytają i która jest dla nich istotna przy wyborze odpowiedniego modelu ERP jest również jego dostosowanie do międzynarodowego charakteru działalności biznesowej ich organizacji. System musi bowiem umożliwiać zarządzanie, m.in. różnymi walutami oraz być uniwersalny pod względem dopasowania do wielu typów regulacji prawnych czy operacyjnych – mówi Dariusz Mazurek.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: