eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Elastyczne zatrudnienie: idea flexicurity mało znana

Elastyczne zatrudnienie: idea flexicurity mało znana

2013-07-24 08:57

Elastyczne zatrudnienie: idea flexicurity mało znana

Pracownicy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (9)

Wg badania ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku tylko 16,7% polskich przedsiębiorców zetknęło się z ideą elastycznego zatrudnienia - flexicurity. Idea jest najbardziej znana w woj. podlaskim.

Przeczytaj także: Najbardziej poszukiwani pracownicy 2012

Komisja Europejska analizując zatrudnienie w Europie zaobserwowała pogłębiającą się w wielu krajach segmentację rynku pracy, polegająca na współistnieniu na nim pracowników dobrze zabezpieczonych i takich, którzy nie posiadają stabilnego zatrudnienia. Konsekwencje takiego systemu są niekorzystne dla obu stron rynku pracy. Pracodawcy, którzy są związani umowami na czas nieokreślony ze stałymi pracownikami mają mniejsze pole manewru w sferze zatrudnienia. Z drugiej strony systemu jest grupa pracowników, którzy nie mają żadnego zabezpieczenia. Biorąc pod uwagę stopę bezrobocia w Polsce trudno się dziwić, że taki system zatrudniania kwitnie w naszym kraju.

Wg danych GUS w maju 2013 r. w porównaniu do kwietnia odnotowano spadek liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia, natomiast zaobserwowano wzrost zarówno liczby bezrobotnych jak i stopy bezrobocia w stosunku do maja ub. roku. Uwzględniając pogorszenie sytuacji na rynku pracy warto zapoznać się z możliwościami zmian, które usprawnią proces zatrudnienia. Idea flexicurity łączy elastyczność zatrudnienia z bezpieczeństwem socjalnym pracowników. Jest oparta na łatwym procesie zatrudniania oraz zwalniania pracowników, a także wysokich zabezpieczeniach socjalnych dla osób bezrobotnych w przejściowym okresie. Po raz pierwszy system został wprowadzony w Danii w 1990 r. Termin pochodzi od słów flexibility (elastyczność) oraz security (bezpieczeństwo). Aby sprawdzić czy polscy przedsiębiorcy są gotowi na zmiany, Instytut badawczy ASM przeprowadził badanie znajomości idei flexicurity .

NOWE HORYZONTY WIEDZY

Znajomość idei flexicurity w Polsce oraz ocena korzyści wynikających z jej stosowania


Badanie ASM wykazało, że jedynie w 16,7% firm zadeklarowano znajomość tej koncepcji. Co ciekawe, respondenci wcześniej nie znający istoty flexicurity, po zapoznaniu się z nią pozytywnie wypowiadali się na temat ewentualnych korzyści płynących ze stosowania jej zasad w praktyce. Może to oznaczać, ze upowszechnienie koncepcji mogłoby wydatnie przyczynić się do wzrostu liczby przedsiębiorstw stosujących ją w praktyce zarządczej.

fot. mat. prasowe

Odsetek przedsiębiorstw, w których deklarowana jest znajomość idei flexicurity

Badanie ASM wykazało, że jedynie w 16,7% firm zadeklarowano znajomość tej koncepcji.

fot. mat. prasowe

Odsetek przedsiębiorstw, w których dostrzegana są korzyści z flexicurity

Co ciekawe, respondenci wcześniej nie znający stoty flexicurity, po zapoznaniu się z nią pozytywnie wypowiadali się na temat ewentualnych korzyści płynących ze stosowania jej zasad w praktyce.


WSCHÓD GOTOWY NA ZMIANY

Lokalizacja przedsiębiorstw a znajomość i ocena
oraz ocena korzyści wynikających ze stosowania flexicurity


Jeśli chodzi o terytorialne rozmieszczenie respondentów, okazało się, że w największym stopniu znajomość idei flexicurity deklarują przedsiębiorcy ze wschodniej części Polski (lubelskie, podkarpackie, podlaskie) oraz z woj. zachodniopomorskiego. Wg Instytutu ASM analiza rozkładu odpowiedzi nie wykazuje przy tym, że są one zależne od ogólnego poziomu rozwoju gospodarczego danego regionu. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku oceny korzyści ze stosowania zasad flexicurity. Poza wyróżniającym się pod względem pozytywnych ocen zgłaszanych przez przedsiębiorców województwem opolskim, przychylnie wypowiadało się na ten temat 20-30% respondentów.

fot. mat. prasowe

Lokalizacja przedsiębiorstw a idea flexicurity

Jeśli chodzi o terytorialne rozmieszczenie respondentów, okazało się, że w największym stopniu znajomość idei flexicurity deklarują przedsiębiorcy ze wschodniej części Polski (lubelskie, podkarpackie, podlaskie) oraz z woj. zachodniopomorskiego.

fot. mat. prasowe

Lokalizacja przedsiębiorstw a dostrzeganie korzyści z flexicurity

Poza wyróżniającym się pod względem pozytywnych ocen zgłaszanych przez przedsiębiorców województem opolskim, przychylnie wypowiadało się na ten temat 20-30% respondentów.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: