eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › UKE: w Play najtaniej na kartę, w T-Mobile w abonamencie

UKE: w Play najtaniej na kartę, w T-Mobile w abonamencie

2013-04-09 18:29

UKE: w Play najtaniej na kartę, w T-Mobile w abonamencie

Play i T-Mobile najtańsze © bloomua - Fotolia.com

Spośród czterech największych operatorów telefonii mobilnej, najtańszą ofertę pre-paidową ma Play a abonamentową Play oraz T-Mobile - wynika z najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Raport potwierdza, że oferty telefonów na kartę są dużo bardziej korzystne od abonamentowych.

Przeczytaj także: Droższe połączenia do Play. Sprawę zbada UOKiK

Oferta abonamentowa

„Wielka czwórka”
Spośród czterech największych sieci, najkorzystniejszą ofertę abonamentową pod względem kosztów połączeń proponuje Play, zaś w przypadku SMS i MMS - Plus. Jak to przekłada się na realne koszta miesięczne? Wedle analizy UKE na podstawie statystycznego miesięcznego użytkowania telefonii komórkowej, pośród najpopularniejszych operatorów najlepiej mają klienci Play (31,69 zł minimalnych miesięcznych opłat) i T-Mobile płacący o 10 groszy więcej, najdrożej zaś użytkownicy Plusa, płacący niemal dwukrotnie więcej.

Operatorzy wirtualni
Najtańszy abonament oferuje MNI Telecom, ze swoim pakietem Simfonia Fresh, za 11 zł. Na drugim końcu listy znajduje się Mobyland, z ofertą Mobyland 100, za 100 zł. Tuż za nim jest RMB 66 Red Bulla – 66 zł. Tak jak w przypadku cen za miesiąc korzystania z abonamentu, różnica jest również widoczna w cenach połączeń. Na pierwszym miejscu cenowym znajduje się FM Group Mobile (0,1-0,15 zł za minutę). Najdroższe połączenia ma Mobyland, dochodzą one nawet do 80 groszy za minutę. SMS-y i MMS-y najtańsze są w FM Group Moblie, najdrożej pod tym względem wychodzi oferta Telestrady – 25 groszy za SMS.

Pre-paid

„Wielka czwórka”
W przeliczeniu na realne, miesięczne koszta minimalne dla „statystycznego Kowalskiego”, najkorzystniejszą ofertę ma Play – 16,67 zł. Najdrożej w tym zestawieniu wychodzi Plus (43,96 zł miesięcznie) i o nieco poniżej 4 zł tańsze Heyah.

Operatorzy wirtualni
Pośród wszystkich sieci uwzględnionych w raporcie UKE, najtańsze doładowania ma tuBiedronka, zaczynające się od 3,75 zł. Niewiele droższe są doładowania mBank Mobile, SAT FILM, Virgin Mobile i wRodzinie.

W przeciwieństwie do ofert abonamentowych, w przypadku pre-paid różnice cenowe za połączenia w większości przypadków są niewielkie, mieszczą się w obrębie kilku groszy. Większe zróżnicowanie widoczne jest w kosztach wiadomości tekstowych i MMS-ów. Wedle analizy UKE, najniższymi realnymi kosztami miesięcznymi charakteryzuje się oferta Virgin Mobile, zaś najwyższymi – EZO Mobile.

Telefon na kartę, czy na abonament?

UKE, tak jak w zeszłorocznym raporcie, wyraźnie wskazuje na opłacalność ofert pre-paid. Większość operatów ma niższe koszty miesięcznego użytkowania w przypadku telefonów na kartę. Analitycy zwracają uwagę na nawet 50% różnicę cenową w opcji najbardziej oszczędnej.

Ceny w Polsce, a ceny w Unii Europejskiej

Okazuje się, że Polacy nie płacą najwięcej za telefon. W każdym rozpatrywanym przypadku znajdowaliśmy się poniżej średniej UE. Najdroższymi krajami okazały się Węgry oraz Portugalia, zaś najtańszymi Austria, Estonia oraz Francja. Polska plasuje się mniej więcej w środku zestawienia cenowego.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: