eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kadra zarządzająca obawia się zmiany pracy

Kadra zarządzająca obawia się zmiany pracy

2013-02-26 00:11

Przeczytaj także: Polscy specjaliści i menedżerowie zmienią pracę


Ten trend potwierdza też Paulina Baranowska, Executive Partner w firmie doradczej People: - W 2012 roku prowadziliśmy dużą liczbę projektów dotyczących stanowisk na poziomie zarządu i wyższego szczebla menedżerskiego, wynikających z potrzeby zastąpienia przez firmę menedżerów, którzy nie sprawdzili się w poprzednich latach. Powodem nowych rekrutacji była też chęć dynamicznego rozwoju – zwiększenia przewagi konkurencyjnej poprzez pozyskanie talentów na zewnątrz organizacji i ekspansję, poprzez zatrudnienie nowego dyrektora sprzedaży lub prezesa do przeprowadzenia zmiany. Rekrutacje najwyższego szczebla koncentrowały się na poszukiwaniu kandydatów, którzy zarządzą zmianą i efektywnie ją wdrożą, podczas gdy w 2011 roku w większym stopniu poszukiwaliśmy osób, które miały uruchomić nowe projekty w ramach funkcjonujących struktur lub prowadziły start-up jednostek biznesowych.

Rynek pracy jak poligon doświadczalny

Na ciekawy aspekt zwraca również uwagę Marek Tyszkiewicz, dyrektor zarządzający firmy Notio, według którego prezesi z dużą dozą rezerwy oceniają swoje możliwości na znalezienie nowej pracy, bo często po prostu nie mają doświadczenia w aktywnym poszukiwaniu pracy i do tej pory nie spotkali się z możliwościami, jakie daje profesjonalnie prowadzony outplacement - Część z nich nigdy nie zabiegała o zatrudnienie u nowego pracodawcy stąd ich niepokój, który z reguły nie do końca jest uzasadniony. Potrzebują jedynie przewodnika, którym właśnie może być doświadczony, znający tajniki i metodologię rekrutacji headhunter.

Z kolei według Emiliana Gazdy z agencji doradztwa personalnego Hays, prezesi niepotrzebnie mogą obawiać się tego, że nie mają doświadczenia w konkretnej dziedzinie: - Oczywiście zdarzają się rekrutacje, w których doświadczenie branżowe jest bardzo istotne, aczkolwiek nigdy nie rozpatruje się kwestii wiedzy oraz umiejętności zarządczych rozdzielnie. Zdarza się również, że doświadczenie w danym segmencie rynku nie jest kluczowym elementem, a właśnie umiejętności zarządcze i możliwość spojrzenia na branżę z innej perspektywy stają się atutami. Jak jednak podkreśla Paulina Baranowska: - Dobrych ofert jest dużo mniej niż kompetentnych kandydatów, dlatego tylko Ci o bardzo szerokich kompetencjach i unikalnym na rynku doświadczeniu, a także elastyczni i gotowi na przykład na relokację za granicę, mogą być spokojni o znalezienie nowego wyzwania.

A interesujące wyzwania, stanowiące możliwość rozwoju to, jak wynika z rozmów z łowcami głów, często główny powód, dla którego prezesi decydują się na zmianą pracodawcy, choć z pewnością warunki kontraktu również muszą być dla nich satysfakcjonujące. Jak podaje firma Sedlak&Sedlak mediana wynagrodzeń na tym szczeblu zarządzania wynosi ok. 12 000 zł netto, a ¼ prezesów i dyrektorów może liczyć na zarobki powyżej 20 000 zł netto.

Informacja o badaniu
Badanie Kandydat 2012 zostało zrealizowane na zlecenie Pracuj.pl przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC w dniach 3.09 - 1.10.2012 na grupie 11 050 specjalistów, posiadających minimum 2-letnie doświadczenie na rynku pracy, pracujących na stanowiskach specjalistycznych, menedżerskich i wyższych, w wieku 26-60 lat.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: