eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport 2012

Przetargi - raport 2012

2013-01-18 16:26

Przetargi - raport 2012

Przetargi - raport 2012 © CandyBox Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Rok 2012 dla przedsiębiorstw budowlanych wykonujących prace dla sektora publicznego okazał się wyjątkowo niepomyślny. Liczba ogłoszonych zamówień publicznych na prace budowlano-remontowe okazała się w ubiegłym roku być najniższą na przestrzeni ostatnich pięciu lat – podaje raport opracowany przez serwis eGospodarka.pl. Wiele wskazuje, że i bieżący rok dla sektora budowlanego również nie będzie czasem początku prosperity.

Przeczytaj także: Przetargi - raport XI 2012

Według danych opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w 2012 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 181 tys. 935 ogłoszeń o wszczęciu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. To wynik nieznacznie tylko wyższy od zanotowanego rok wcześniej – w 2011 roku w BZP pojawiły się 181 tys. 313 ogłoszenia. Roczna dynamika wyniosła więc zaledwie 0,34 proc.

W relacji rocznej dodatnią dynamikę zanotowały tylko dwie notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (przyrost względem 2011 o 2,09 proc.) i dostawy usług (przyrost o 1,49 procent). Ujemną dynamikę zaobserwowano w zamówieniach na prace budowlano-remontowe. W 2012 roku pojawiło się na nie o 3,35 procent mniej ogłoszeń niż rok wcześniej.

fot. mat. prasowe

Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach

W relacji rocznej dodatnią dynamikę zanotowały tylko dwie notowane kategorie zamówień: dostawy towarów (przyrost względem 2011 o 2,09 proc.) i dostawy usług (przyrost o 1,49 procent).


Wszystkie podawane liczby tyczą postępowań ogłaszanych w Biuletynie Zamówień Publicznych, czyli postępowań o wartości powyżej równowartości kwoty 14 tys. euro, a poniżej „progów unijnych”.

Dane jednoznacznie wskazują na, że w 2012 roku zamówienia budowlano-remontowe nadal znajdowały się na równi pochyłej. Wprawdzie względem krytycznego roku pierwszej fali światowego kryzysu, czyli 2007, wynik „budowlanki” jest zauważalnie lepszy, jednak sektor ten okres prosperity ma chwilowo raczej za sobą.

Niestety zła passa „budowlanki” może potrwać jeszcze w roku bieżącym. Do inwestycji raczej nie będzie nakłaniał spadek dynamiki PKB Polski w tym roku – w pierwszych miesiącach roczna dynamika PKB może bowiem oscylować wokół zera. Również problemy z dotychczasowym głównym motorem inwestycji, czyli unijnym dofinansowaniem, raczej nie przyczynią się do odwrócenia widocznego trendu spadkowego. Bardzo prawdopodobnie więc sektor budowlany czeka kolejny chudy rok, tym bardziej że oprócz inwestycji publicznych od wielu miesięcy spada też skala inwestycji w budownictwie mieszkaniowym.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP, w tys, lata 2007-2012

Dane jednoznacznie wskazują, że w 2012 roku zamówienia budowlano-remontowe nadal znajdowały się na równi pochyłej.


Przetarg nieograniczony króluje

W 2012 roku najczęstszym wybieranym przez ogłaszających trybem realizacji zamówienia publicznego był przetarg nieograniczony. Na tą formę wyboru oferenta zdecydowano się w ponad 172 tysiącach ogłoszonych postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, czyli w 94,76 proc. przypadków.

fot. mat. prasowe

Tryby zamówień publicznych rok 2012

W 2012 roku najczęstszym wybieranym przez ogłaszających trybem realizacji zamówienia publicznego był przetarg nieograniczony.


Osoby odpowiedzialne za zamówienia wybierają na ogół standardowy tryb postępowania. Przetarg nieograniczony ma wśród urzędników opinię "najczystszej" formy, bo jest otwarty, przejrzysty, jawny. Taką formę rzadko podważają instytucje nadzorujące czy założycielskie. To tryb wygodny zarówno dla urzędników jak i większości przedsiębiorców.

Kolejną formą – poza przetargiem nieograniczonym – był przetarg ograniczony, który był wybranym trybem w 752 zamówieniach.

Pozostałe dopuszczalne prawem formy – negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę oraz licytacja elektroniczna – zostały zastosowane łącznie w ponad 8,6 tysiąca przypadków.
Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: