eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy a zakupy online za granicą

Polacy a zakupy online za granicą

2013-01-19 00:11

Polacy a zakupy online za granicą

Zakupy online © Vladimir Gerasimov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Dlaczego kupujemy za granicą? Polacy, tak jak mieszkańcy środkowej i wschodniej Europy, jako główny powód wymieniają cenę oraz dostępność towarów. Dlatego wśród marek chętnie kupowanych za granicą są zarówno np. Adidas czy Casio, o wyborze których decyduje cena jak i drogie marki niszowe, których w Polsce jeszcze nie ma. Wnioski oparto o badanie PayPal "Dostępność marek w Europie Środkowej i Wschodniej" przeprowadzone wśród 12 tys. użytkowników serwisu z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier.

Przeczytaj także: Zakupy online za granicą są tańsze

„Dwa najciekawsze wnioski raportu to rosnąca liczba niewielkich transakcji (do 100 zł) za granicą oraz Azja jako destynacja zakupowa” – mówi Damien Perillat, Szef PayPal w Europie Środkowej i Wschodniej.

„Niewielkie transakcje były dotychczas zarezerwowane raczej dla lokalnego rynku. Zmiana wskazuje na rosnące zaufanie do zakupów niezależnie od miejsca zamieszkania sprzedawcy. Transakcje niskiej wartości w internecie świadczą również o dojrzałości rynku. Wydawanie niskich sum oznacza z jednej strony, że oswoiliśmy internet jako miejsce codziennych, mniej istotnych zakupów. Z drugiej, niewielkie sumy oznaczają, że konsumenci decydują się na zakup dóbr wirtualnych takich jak muzyka, gazety czy gry. Drugi trend to rosnąca rola Azji w zakupach internautów. Tu także uwidacznia się rosnące zaufanie do kontrahentów niezależnie od barier kulturowych i geograficznych. Na zakupy w Azji, zależnie od kategorii decyduje się średnio 25% konsumentów w Polsce i w regionie” – dodaje Perillat.

Prawie połowa polskich respondentów (44%) kupuje w zagranicznych sklepach, głównie ze względu na atrakcyjniejszą cenę. Pod tym względem nie odbiegamy od pozostałych krajów regionu. Drugim najważniejszym powodem wyboru sklepu online z innego kraju jest brak danej marki lub odpowiedniego modelu na krajowym rynku. Prawie 28% badanych nie znalazło poszukiwanego produktu w Polsce, a 14% w poszukiwaniu konkretnej wersji udało się na wirtualne zakupy za granicę. Pod tym względem widać znaczące podobieństwo pomiędzy rynkami Polski, Słowacji, Czech, Rumunii czy Węgier.

fot. mat. prasowe

Dlaczego kupujemy za granicą?

Prawie połowa polskich respondentów (44%) kupuje w zagranicznych sklepach, głównie ze względu na atrakcyjniejszą cenę. Pod tym względem nie odbiegamy od pozostałych krajów regionu.


Niszowe produkty kupujemy w UE i Azji

Badani użytkownicy z Polski w zdecydowanej większości (ponad 68 proc.) wykazują przywiązanie do marek znanych z polskich sklepów – takich jak Armani, Calvin Klein, Chanel, Dior czy Hugo Boss. Niszowe produkty takich marek jak: Jack Black, Kanebo czy Asos wskazało 32% badanych.

Wśród znanych marek ubrań kupowanych online za granicą prym wiodą Levi’s, Adidas, Calvin Klein czy Tommy Hilfiger. Polacy kupujący ubrania w zagranicznych sklepach internetowych najchętniej wybierają rynki UE głównie angielski i niemiecki (36 %), USA (26%) i Azji (19%). W kategorii ubrania polscy użytkownicy wykazali się dużą kreatywnością wybierając alternatywne marki, takich producentów jak Nook, Japan Style, Desigual czy ASOS. Marki nie wskazane przez PayPal w badaniu, wybrało aż 44% respondentów.

fot. Vladimir Gerasimov - Fotolia.com

Zakupy online

Dlaczego kupujemy za granicą? Polacy, tak jak mieszkańcy środkowej i wschodniej Europy, jako główny powód wymieniają cenę oraz dostępność towarów.


W przypadku sprzętu elektronicznego zdecydowanie dominują marki znane z lokalnych sklepów. Polacy najchętniej kupują produkty takich firm jak Acer, Asus, Samsung, Sony i Apple. Elektronikę Polacy sprowadzają najczęściej z rynków UE (36%), Azji (23%) i USA (20%).

Z drugiej strony, klienci poszukujący tańszych odpowiedników dla markowych urządzeń najchętniej wybierają sklepy azjatyckie. Jednak pod względem przywiązania do własnego rynku prześcigamy Rumunów, Węgrów, Słowaków czy Czechów, którzy częściej zaglądają do zagranicznych sklepów online w Unii Europejskiej.

fot. mat. prasowe

Płatności PayPal wysłane przez Polskę w 2012

Główną destynacją płatności PayPal są Stany Zjednoczone.


Co kupujemy za granicą?

Z przeprowadzanych ankiet wynika, że najpopularniejszą kategorią oprócz Inne (39%) są dobra wirtualne (23%). Następna w kolejności jest elektronika (15%), ubrania (11%) oraz kosmetyki i biżuteria - poniżej 10%.

fot. mat. prasowe

Co kupujemy za granicą?

Z przeprowadzanych ankiet wynika, że najpopularniejszą kategorią oprócz Inne (39%) są dobra wirtualne (23%).

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Rejestracja REGON I-XI 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: