eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zbiory danych cyfrowych szybko rosną

Zbiory danych cyfrowych szybko rosną

2012-12-22 00:16

Zbiory danych cyfrowych szybko rosną

Cyfrowy świat © michelangelus - Fotolia.com

Firma EMC przedstawiła wyniki badania IDC Digital Universe „Big Data, Bigger Digital Shadows, and Biggest Growth in the Far East” („Duże zbiory danych, większy cyfrowy cień, największy wzrost na Dalekim Wschodzie”). Sponsorowane przez firmę EMC badanie wykazało, że choć cyfrowy wszechświat rośnie w nienotowanym dotąd tempie ze względu na ogromne ilości danych codziennie tworzonych przez ludzi i urządzenia, w skali globalnej analizowanych jest zaledwie 0,5% informacji.

Przeczytaj także: Biznes w chmurze

Dynamiczny rozwój rynku urządzeń cyfrowych, od komputerów po smartfony, coraz lepszy dostęp do Internetu na rynkach wschodzących oraz szybki wzrost ilości danych generowanych przez takie urządzenia, jak kamery monitoringu lub inteligentne liczniki, spowodował, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat cyfrowy wszechświat powiększył się dwukrotnie, do imponujących 2,8 zettabajtów (ZB). IDC prognozuje, że do roku 2020 wskaźnik ten osiągnie 40 ZB, czyli o 14 % więcej niż przewidywano wcześniej.

Z czym można porównać 40 zettabajtów?

Oto kilka przykładów:
 • Liczba ziaren piasku na wszystkich plażach świata wynosi 700 500 000 000 000 000 000 (czyli 700 trylionów 500 biliardów) - 40 zettabajtów to 57 razy więcej.
 • Gdyby zapisać 40 zettabajtów danych na używanych obecnie dyskach Blue-ray, to bez kopert lub kaset, ważyłyby one tyle, co 424 lotniskowce klasy Nimitz.
 • W 2020 roku 40 zettabajtów danych będzie oznaczać, że na każdego mieszkańca świata przypadnie 5247 GB danych.

W tegorocznych badaniach firma IDC sprawdziła, skąd pochodzą informacje w cyfrowym wszechświecie, bądź gdzie zostały po raz pierwszy zgromadzone lub wykorzystane. Okazało się, że pod tym względem zachodzą obecnie duże zmiany. Badania Digital Universe, przeprowadzone już po raz szósty, obejmowały zwykle pomiary i prognozy dotyczące ilości informacji cyfrowych tworzonych i kopiowanych w ciągu roku. W najnowszej edycji uwzględniono również tzw. lukę wielkich zbiorów danych (Big Data Gap) czyli różnicę między potencjalną, a rzeczywiście wykorzystywaną wartością danych, porównanie wymaganego poziomu ochrony danych z rzeczywistym oraz rozkład geograficzny danych tworzonych na całym świecie.

Najważniejsze ustalenia

Szybki wzrost cyfrowego wszechświata

IDC przewiduje, że do 2020 roku cyfrowy wszechświat osiągnie wielkość 40 ZB, czyli więcej niż przewidywano wcześniej.
 • W latach 2012 do 2020 roku rozmiary cyfrowego wszechświata będą się podwajać co dwa lata.
 • W roku 2020 na każdego mieszkańca Ziemi będzie przypadać ok. 5247 GB danych.
 • Główną przyczyną ekspansji cyfrowego wszechświata jest wzrost ilości danych generowanych przez maszyny. W roku 2005 stanowiły one 11% wszystkich danych, natomiast w 2020 r. wskaźnik ten przekroczy 40%.

fot. michelangelus - Fotolia.com

Cyfrowy świat

Cyfrowy wszechświat rośnie w nienotowanym dotąd tempie ze względu na ogromne ilości danych codziennie tworzonych przez ludzi i urządzenia, w skali globalnej analizowanych jest zaledwie 0,5% informacji.

Niewykorzystywanie dużych ilości użytecznych danych

Koncepcja Big Data umożliwia osiąganie korzyści z dużych, niewykorzystanych wcześniej zbiorów danych. Większość nowych danych stanowią jednak dane nieustrukturyzowane i nieotagowane – co znaczy, że niewiele o nich wiadomo.
 • W 2012 r. będzie można wykorzystać zgodnie z koncepcją Big Data 23% (tj. 643 eksabajtów) wszystkich danych, pod warunkiem, że zostaną one otagowane i przeanalizowane. Obecnie jednak zaledwie 3% potencjalnie użytecznych danych jest otagowanych, a jeszcze mniej – analizowanych.
 • Ilość użytecznych danych rośnie wraz z rozwojem cyfrowego wszechświata. Do 2020 roku 33% wszystkich danych (tj. ponad 13 000 eksabajtów) będzie można wykorzystać zgodnie z koncepcją wielkich zbiorów danych, o ile zostaną one otagowane i przeanalizowane.

Brak ochrony znacznej części cyfrowego wszechświata

Ilość danych, które wymagają ochrony, rośnie szybciej niż sam cyfrowy wszechświat.
 • W 2010 r. ochrony wymagała mniej niż jedna trzecia danych cyfrowego wszechświata, ale w 2020 r. wskaźnik ten ma przekroczyć 40%.
 • W 2012 r. ochrony wymagało około 35% danych cyfrowego wszechświata, ale mniej niż 20% było rzeczywiście chronione.
 • Poziom ochrony danych zależy od regionu. Na rynkach wschodzących jest on znacznie niższy.
 • Takie czynniki, jak zaawansowane zagrożenia, niedobór kwalifikacji w zakresie bezpieczeństwa informatycznego oraz nieprzestrzeganie najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa przez klientów indywidualnych i firmy będą nadal powodować problemy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: