eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zbiory danych cyfrowych szybko rosną

Zbiory danych cyfrowych szybko rosną

2012-12-22 00:16

Przeczytaj także: Biznes w chmurze


Zmiana ról na mapie świata

Cyfrowy wszechświat był początkowo zjawiskiem specyficznym dla rozwiniętej części świata. Ostatnio ulega to zmianie, ponieważ szybko rośnie znaczenie rynków wschodzących.
  • W 2010 r. na rynki wschodzące przypadało tylko 23% cyfrowego wszechświata, ale już w 2012 – aż 36%.
  • IDC prognozuje, że do roku 2020 wskaźnik ten osiągnie 62%.
  • Udziały poszczególnych regionów w cyfrowym świecie obecnie przedstawiają się następująco: Stany Zjednoczone – 32%, Europa Zachodnia – 19%, Chiny – 13%, Indie – 4%, reszta świata – 32%.
  • W 2020 r. same tylko Chiny będą generować 22% wszystkich danych na świecie.

Inne ważne wnioski
  • W zarządzaniu wielkimi zbiorami danych coraz większą rolę odgrywają technologie przetwarzania w chmurze. Przewiduje się, że w związku z tym liczba serwerów na całym świecie wzrośnie dziesięciokrotnie, a ilość informacji zarządzanych bezpośrednio przez centra przetwarzania danych w przedsiębiorstwach – czternastokrotnie.
  • W ciągu najbliższych pięciu lat dużym zmianom ulegną również typy danych przechowywanych w chmurze. IDC prognozuje, że w 2020 roku 46,7% takich danych będzie związanych z rozrywką (nie będą to informacje przedsiębiorstw), natomiast pozostała część przypadnie na dane z systemów monitoringu, dane osadzone, informacje medyczne oraz dane generowane przez komputery, telefony i elektroniczne urządzenia domowe.
  • Ilość przechowywanych w cyfrowym wszechświecie danych na temat użytkowników indywidualnych przekroczy ilość danych tworzonych przez nich samych.
  • Obecnie najwięcej w zarządzanie cyfrowym wszechświatem inwestuje Europa Zachodnia, która przeznacza na ten cel 2,49 USD na gigabajt. Kolejne miejsca zajmują Stany Zjednoczone (1,77 USD/GB), Chiny (1,31 USD/GB) i Indie (0,87 USD/GB).
  • Infrastruktura cyfrowego wszechświata jest coraz lepiej skomunikowana, więc informacje nie muszą i nie będą pozostawać w regionie, w którym są używane. IDC szacuje, że w 2020 roku około 40% danych będzie przetwarzane w chmurze. Oznacza to, że między miejscem pochodzenia i wykorzystania dane będą przechowywane lub przetwarzane w chmurze (publicznej i prywatnej).

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: