eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najpopularniejsze marki w polskich centrach handlowych

Najpopularniejsze marki w polskich centrach handlowych

2012-10-01 11:06

Najpopularniejsze marki w polskich centrach handlowych

Najpopularniejsze marki obecne w analizowanych centrach handlowych wg branż © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polska Rada Centrów Handlowych zaprezentowała najnowszy raport rynkowy PRCH Retail Research Forum (PRCH RRF) obejmujący pierwsze półrocze 2012 r. Raport konsoliduje informacje na temat podaży nowoczesnej powierzchni handlowej, jej nasycenia na rynku ogólnopolskim i na rynkach lokalnych, dostarcza informacji na temat trendów w zakresie siły nabywczej oraz najpopularniejszych markach w badanych centrach handlowych. Raport to publikacja mająca na celu standaryzację terminologii i uzupełnienie wiedzy o rynku centrów handlowych w Polsce.

Przeczytaj także: Centra handlowe: wzrosną czynsze za wynajem

- Po raz kolejny przeprowadziliśmy największe badanie najemców (marek) oraz poziomu wynajmu w 213 centrach handlowych w Polsce, które łącznie stanowią ok. 70% nowoczesnej powierzchni centrów handlowych w kraju. Wzięliśmy pod uwagę 8 największych aglomeracji – Warszawa, Katowice, Trójmiasto, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź i Szczecin, badaniem zostały również objęte wiodące miasta średniej wielkości takie jak Bydgoszcz, Białystok, Kielce, Lublin, Częstochowa, Radom i Toruń.- charakteryzuje badanie Radosław Knap, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju w Polskiej Radzie Centrów Handlowych.

Analizując najemców w centrach handlowych zlokalizowanych w 15 największych miastach Polski, najliczniejszą grupę stanowią przedstawiciele branży mody (od 29% do 36% wszystkich najemców), usług (od 9 do 16%), obuwia i galanterii skórzanej (9%-13%) oraz najemcy gastronomiczni (7%-11%). Przedstawiciele pozostałych kategorii branżowych stanowią mniej niż 10% wszystkich najemców. W typowym centrum handlowym znajduje się również duży super- lub hipermarket oraz kilku większych najemców, tzw. „kotwic”, przeważnie z artykułami RTV/AGD czy sprzętem sportowym. Warto zwrócić uwagę, że najlepsze i największe centra handlowe oferują ponadto bogatą ofertę z zakresu rozrywki i rekreacji. Około 30% analizowanych centrów handlowych posiada również sklep typu dom i ogród (tzw. DIY), z reguły ulokowany w odrębnym budynku.

- Gdy porównujemy strukturę najemców w centrach handlowych w ośmiu największych aglomeracjach miejskich z profilem najemców w miastach regionalnych można zauważyć pewne różnice – mówi Radosław Knap z Polskiej Rady Centrów Handlowych - W miastach regionalnych większy udział w strukturze najemców (o ok. 3%) stanowi branża mody, natomiast w centrach handlowych w największych aglomeracjach bogatsza jest oferta gastronomiczna. Pozostałe główne kategorie branżowe rozkładają się porównywalnie.

Analizując badane centra handlowe pod względem obecnych marek, podobnie jak w roku poprzednim liderem okazał się sklep prasowy Inmedio, który występuje w ponad 80% analizowanych centrów handlowych. Poza tym liczną grupę stanowią przedstawiciele operatorów komórkowych (występują w ok. 65% - 80% analizowanych centrów), a na kolejnych miejscach uplasowały się marki takie jak CCC, Triumph oraz Apart.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze marki obecne w analizowanych centrach handlowych wg branż

Najpopularniejszą marką modową jest Triumph


fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze marki obecne w analizowanych centrach handlowych wg branż cd.

Najpopularniejszą marką usługową jest 5àSec


fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze marki obecne w analizowanych centrach handlowych

Analizując badane centra handlowe pod względem obecnych marek, podobnie jak w roku poprzednim liderem okazał się sklep prasowy Inmedio


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: