eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012

2012-08-06 10:30

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów uległy niewielkiej korekcie w stosunku do notowania z poprzedniego kwartału, indeks kwartalny stracił dwa punkty schodząc do 41 pkt, a indeks roczny tylko jeden punkt do poziomu 43 pkt. Po rekordowych wynikach finansowych za ub. rok przedsiębiorstwa odnotowały w I. kwartale lekki spadek rentowności i płynności, oraz stosunkowo umiarkowany wzrost wyniku finansowego, na skutek wysokiego wzrostu cen surowców. Pozostają wprawdzie w dobrej kondycji finansowej, ale wydaje się, że spadkowe tendencje się utrzymają. Po majowym wzroście w czerwcu nastąpił znowu spadek kredytu korporacyjnego, a wysokie stopy procentowe na razie zostały utrzymane. Pierwsze sygnały osłabienia sektora finansowego dochodzą już ze wstępnych danych o znacznym spadku dynamiki zysku sektora bankowego w II. kwartale w porównaniu z pierwszym, nie mówiąc już o porównaniu do rekordowych wzrostów ub. roku.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny w nowym kwartale zyskał aż pięć punktów podnosząc się do poziomu 46 pkt. a indeks roczny wzrósł o kolejne dwa punkty do 41 pkt. Poprawa indeksu makroekonomicznego, aczkolwiek ciągle poniżej połowy skali, wynika ze spadku inflacji, sezonowego obniżenia stopy bezrobocia, poprawie bilansu obrotów bieżących, oraz redukcji wykonania deficytu budżetowego dzięki wpłacie NBP. Na niższe notowania indeksu rocznego wpływają jednak słabe perspektywy trwałej redukcji bezrobocia i poprawy koniunktury w dłuższym okresie. W horyzoncie rocznym korzystnie wypada niewielki deficyt handlowy i rosnący eksport netto, co świadczy o konkurencyjności gospodarki i pozwala utrzymać pod kontrolą deficyt bilansu płatniczego.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Roczny indeks popytu zmalał o cztery punkty do 28 pkt, czyli najniższego poziomu od ponad dwóch lat


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny spadł aż o dziesięć punktów do 43 pkt., ale indeks roczny pozostał na dotychczasowym poziomie 47 pkt., w obu przypadkach powróciły jednak notowania poniżej połowy skali.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeks wpływu czynników politycznych kwartalny spadł aż o dziesięć punktów do 43 pkt., ale indeks roczny pozostał na dotychczasowym poziomie 47 pkt., w obu przypadkach powróciły jednak notowania poniżej połowy skali


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: