eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

2013-06-07 13:34

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

Kwartalny i roczny indeks biznesu © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w maju w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca 24 pkt., natomiast stracił jeden punkt w notowaniu półrocznym i aż dwa punkty w notowaniu rocznym schodząc do 31 pkt. Indeksy pozostają na najniższych notowaniach i nie ma wielkich nadziei na poprawę koniunktury w II. kwartale.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2013

Kolejne kwartały do końca roku też nie powinny przynieść istotnej poprawy, bo indeks roczny jest ciągle w dołku, a nawet nadal wykazuje tendencję spadkową. Dane z gospodarki nie wskazują na istotne odwrócenie stagnacji głównego czynnika wzrostu, jakim jest popyt wewnętrzny, produkcja przemysłowa spada, podobnie jak sprzedaż detaliczna, a w budownictwie trwa całkowite załamanie. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za pierwszy kwartał tego roku wyraźnie się pogorszyły, co idzie w parze z całkowitym zamrożeniem akcji kredytowej wobec sektora korporacyjnego, mimo obniżek stóp procentowych. Malejący wzrost gospodarczy i niska inflacja wpłynęły na obniżenie dochodów budżetowych i gwałtowny wzrost deficytu, co dodatkowo destabilizuje sytuację makroekonomiczną i zapewne wymusi nowelizację budżetu. Jedynym czynnikiem podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje dodatni eksport netto, którego udział w popycie jest jednak znacznie mniejszy niż konsumpcji, a jego wkład do wzrostu PKB wyraźnie spada.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w maju w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca 24 pkt., natomiast stracił jeden punkt w notowaniu półrocznym i aż dwa punkty w notowaniu rocznym schodząc do 31 pkt.


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w maju w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca 24 pkt., natomiast stracił jeden punkt w notowaniu półrocznym i aż dwa punkty w notowaniu rocznym schodząc do 31 pkt. Sugeruje to, że indeksy pozostają na najniższych notowaniach i nie ma wielkich nadziei na poprawę koniunktury w II. kwartale. Kolejne kwartały do końca roku też nie powinny przynieść istotnej poprawy, bo indeks roczny jest ciągle w dołku, a nawet nadal wykazuje tendencję spadkową. Dane za I. kwartał pokazują wprawdzie zahamowanie tendencji spadkowej dynamiki spożycia indywidualnego, ale nadal obserwujemy taką tendencję w inwestycjach i generalnie w popycie krajowym. Pierwszy miesiąc nowego kwartału też nie przyniósł istotnej zmiany. Produkcja przemysłowa (odsezonowana) spadła, podobnie jak sprzedaż detaliczna, a w budownictwie trwa całkowite załamanie. Bezrobocie uległo niewielkiej korekcie w dół, lecz nadal maleje zatrudnienie, a pomimo że płace realne i realny fundusz płac odnotowały niewielki wzrost, to nie przekłada się to na wzrost popytu krajowego. Sytuację ratuje ciągle dodatni eksport netto, ale jego wkład do wzrostu PKB wyraźnie maleje w porównaniu z ub. rokiem. Niski wzrost PKB i malejąca inflacja odbijają się na dochodach budżetowych i gwałtownie przyspieszyło wykonanie deficytu budżetowego do 90% w kwietniu, co przesądza o konieczności nowelizacji tegorocznego budżetu państwa.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w maju w notowaniu kwartalnym utrzymał poziom z poprzedniego miesiąca 24 pkt., natomiast stracił jeden punkt w notowaniu półrocznym i aż dwa punkty w notowaniu rocznym schodząc do 31 pkt.


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne).

Indeks popytu kwartalny spadł o jeden punkt do 7 pkt., a indeks półroczny skurczył się aż o dwa punkty malejąc do najniższego historycznie poziomu 10 pkt. Indeksy popytu potwierdzają, że główną przyczyną obecnego załamania tempa wzrostu gospodarczego jest popyt krajowy, a szczególnie konsumpcja. Wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji sprzedanej przemysłu w pierwszych miesiącach bieżącego roku, oraz w pierwszym miesiącu tego kwartału, nie wskazują poprawy, a budownictwo przeżywa katastrofę. Przy obecnie niewielkim spadku stopy bezrobocia i dalszym spadku zatrudnienia, niewielki ostatnio wzrost płacy realnej i realnego funduszu płac nie ożywi wystarczająco popytu konsumpcyjnego. Pomimo zmniejszenia się tendencji spadkowej, utrzymuje się niski poziom aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw i trudno liczyć na ożywienie w najbliższej przyszłości. Jedynym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje dodatni eksport netto, którego udział w popycie jest jednak znacznie mniejszy niż konsumpcji, a jego wkład do wzrostu PKB wyraźnie spada.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeks popytu kwartalny spadł o jeden punkt do 7 pkt., a indeks półroczny skurczył się aż o dwa punkty malejąc do najniższego historycznie poziomu 10 pkt.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: