eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan V 2013

2013-06-07 13:34

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan IV 2013


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów straciły po jednym punkcie; indeks kwartalny schodząc do 42 pkt, a indeks roczny do 46 pkt. Wyniki finansowe sektora przedsiębiorstw za pierwszy kwartał tego roku wyraźnie się pogorszyły; najbardziej ucierpiał wynik finansowy, który skurczył się o jedną czwartą r/r, ale nastąpił też wyraźny spadek rentowności i po raz pierwszy od dłuższego czasu płynności finansowej. Wskaźniki te nie wskazują jeszcze na załamanie finansów przedsiębiorstw, ale ich bufor finansowy wyraźnie się kurczy. Widać to zwłaszcza w całkowitym zamrożeniu akcji kredytowej wobec sektora korporacyjnego, czyli mimo obniżek stóp procentowych mamy do czynienia nadal z niskim popytem na kredyt ze strony przedsiębiorstw, które wolą oszczędzać rezerwy płynności niż inwestować.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeks wpływu czynników politycznych w notowaniu kwartalnym spadł aż cztery punkty do 39 pkt., a indeks roczny zmalał o dwa punkty do 40 pkt.


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeks makroekonomiczny kwartalny pozostał na poziomie z poprzedniego miesiąca 40 pkt., ale indeks roczny uległ korekcie w dół o jeden punkt do 42 pkt. Niskie notowania indeksu kwartalnego są reakcją na gwałtowny wzrost wykonania deficytu budżetowego na skutek spadku dochodów podatkowych i wzrostu wydatków. Obecna sytuacja rzutuje też na wyniki indeksu rocznego, który uległ obniżeniu w związku z koniecznością nowelizacji budżetu. Spowoduje ono pewne poluzowanie obecnego zacieśnienia fiskalnego, które dusząc popyt negatywnie wpływa na wzrost PKB, a zatem na dochody budżetu, generując jednocześnie większy deficyt i bezrobocie. Inflacja spadła grubo poniżej celu NBP i negatywnie wpływa na dochody budżetu. Jedynym pozytywnym elementem sytuacji makroekonomicznej jest utrzymująca się konkurencyjność eksportu i malejący deficyt rachunku obrotów bieżących, przy coraz bardziej zrównoważonym saldzie obrotów towarowych z zagranicą.

fot. mat. prasowe

Indeksy szczegółowe

Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali i z tendencją spadkową zbliżają się do minimum notowań sprzed trzech lat.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych).

Indeks wpływu czynników politycznych w notowaniu kwartalnym spadł aż cztery punkty do 39 pkt., a indeks roczny zmalał o dwa punkty do 40 pkt. Indeksy czynników politycznych od pół roku plasują się poniżej połowy skali, a obecnie na skutek kolejnego spadku osiągnęły historyczne minimum notowań.

Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: