eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013

2013-10-03 11:02

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013 © Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan we wrześniu zarówno w notowaniu kwartalnym jak i rocznym wzrósł o kolejny jeden punkt do poziomu odpowiednio 29 pkt. i 34 pkt. To już trzeci miesiąc obserwujemy wzrost obu indeksów, chociaż niewielki, ale wskazujący na stopniowe wychodzenie z dołka, który odnotowano na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Jest to wyraźny sygnał przełamania spadkowego trendu koniunktury, a dostępne wyniki gospodarki za pierwsze dwa miesiące III. kwartału wydają się to potwierdzać.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2013

Zarówno tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej wydają się przyspieszać w stosunku do II. kwartału. Na razie najważniejszym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje rosnący eksport, ale są szanse, że pod koniec roku dołączy do niego także konsumpcja. Mamy też sygnały, że sektor przedsiębiorstw zaczyna inwestować, a sytuacja finansowa przedsiębiorstw pozostaje stabilna. Niska inflacja, znacząca poprawa relacji salda bilansu obrotów bieżących do PKB, oraz zahamowanie wzrostu bezrobocia stabilizują sytuację makroekonomiczną, której głównym obciążeniem pozostaje wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan we wrześniu zarówno w notowaniu kwartalnym jak i rocznym wzrósł o kolejny jeden punkt do poziomu odpowiednio 29 pkt. i 34 pkt.


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu Lewiatana we wrześniu zarówno w notowaniu kwartalnym jak i rocznym wzrósł o kolejny jeden punkt do poziomu odpowiednio 29 pkt. i 34 pkt. To już trzeci miesiąc obserwujemy wzrost obu indeksów, chociaż niewielki, ale wskazujący na stopniowe wychodzenie z dołka, który odnotowano na przełomie drugiego i trzeciego kwartału. Jest to wyraźny sygnał przełamania spadkowego trendu koniunktury, a dostępne wyniki gospodarki za pierwsze dwa miesiące III. kwartału wydają się to potwierdzać. Zarówno tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu jak i sprzedaży detalicznej wydają się przyspieszać w stosunku do II. kwartału. Wzrost produkcji utrzymuje się przede wszystkim dzięki dodatniemu eksportowi netto i rejestrowanej od lutego, z wyjątkiem marca, nadwyżce w bilansie handlowym. Pojawiają się też oznaki odbicia w górę popytu konsumpcyjnego, odnotowane już w drugim kwartale. Przyspiesza tempo wzrostu funduszu płac, z jednej strony na skutek szybszego wzrostu wynagrodzeń, z drugiej malejącego tempa spadku zatrudnienia. Niestety w inwestycjach ogólnie obserwujemy nadal spadek, ale są sygnały, że sektor przedsiębiorstw zaczyna inwestować, prawdopodobnie pod wpływem rosnącego eksportu. Niska inflacja, znacząca poprawa relacji salda bilansu obrotów bieżących do PKB, oraz zahamowanie wzrostu bezrobocia stabilizują sytuację makroekonomiczną, której głównym obciążeniem pozostaje wysoki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny.

fot. mat. prasowe

Indeks kwartalny i roczny

To już trzeci miesiąc obserwujemy wzrost obu indeksów, chociaż niewielki, ale wskazujący na stopniowe wychodzenie z dołka, który odnotowano na przełomie drugiego i trzeciego kwartału.


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu od czerwca bardzo wolno ale systematycznie rośnie. Indeksy kwartalny i roczny wzrosły we wrześniu o kolejny jeden punkt odpowiednio do 13 pkt. i 12 pkt. Wydaje się, że przy ciągle silnym eksporcie możemy powoli oczekiwać ożywienia popytu krajowego, chociaż indeksy utrzymują się nadal na względnie niskim poziomie. Spadkowy trend konsumpcji został w II. kwartale przełamany. Tendencja ta powinna się utrzymać dzięki obserwowanemu już piąty miesiąc niewielkiemu ale wzrostowi funduszu płac, na skutek coraz mniejszych spadków zatrudnienia i rosnącego tempa wzrostu wynagrodzeń. Są jednak pierwsze sygnały, że firmy zaczęły ostatnio zatrudniać wobec rosnących już zamówień krajowych. Po wynikach produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej można sądzić, że proces odbijania się popytu od dna się rozpoczął. Niestety w inwestycjach ogólnie obserwujemy tendencję spadkową, lecz najnowsze badania wskazują, że inwestycje ruszyły już w sektorze przedsiębiorstw. Niepokojący jest jednak spadek napływu inwestycji zagranicznych. Na razie najważniejszym komponentem popytu podtrzymującym dynamikę gospodarki pozostaje dodatni i rosnący eksport netto, ale są szanse, że pod koniec roku dołączy do niego także konsumpcja.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeks finansów kwartalny wzrósł o jeden punkt do 47 pkt, ale indeks roczny pozostał nadal na poziomie 46 pkt.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Przetargi - raport VIII 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: