eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan IX 2013

2013-10-03 11:02

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII 2013


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeks finansów kwartalny wzrósł o jeden punkt do 47 pkt, ale indeks roczny pozostał nadal na poziomie 46 pkt. Skumulowany wynik finansowy sektora przedsiębiorstw za pierwsze półrocze wprawdzie się pogorszył w stosunku do roku ubiegłego, ale spadek miał miejsce w I. kwartale, podczas gdy w drugim odnotowano wysoki wzrost. W rezultacie ich wskaźnik rentowności pozostał na podobnym wysokim poziomie jak rok temu, a wskaźnik płynności nawet wzrósł. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw pozostaje więc stabilna, a mimo spowolnienia nie maleją ich depozyty bankowe. Wydaje się też, że z dużymi wahaniami miesięcznymi nastąpiło ożywienie kredytu korporacyjnego, zwłaszcza w ostatnim rejestrowanym miesiącu, sierpniu. Być może jest to efekt obniżek stóp procentowych i budzenia się inwestycji.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o cztery punkty do 29 pkt., a indeks roczny zmalał o jeden punkt do 32 pkt.


Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeksy makroekonomiczne kwartalny i roczny uległy poprawie o kolejny jeden punkt odpowiednio do 47 pkt. i 49 pkt. Niskie notowania indeksu, poniżej połowy skali, wynikają ze wzrostu wykonania deficytu budżetowego i długu publicznego, jednak mimo nowelizacji budżetu i zawieszenia progu ostrożnościowego mamy nadal wzrost indeksu, czyli nie wydają się one zagrażać stabilności makroekonomicznej gospodarki. Indeks obciąża natomiast malejące zatrudnienie i wysokie bezrobocie. Wiarygodność makroekonomiczną podnosi niska inflacja oraz nadwyżka w obrotach towarowych z zagranicą. Jest też nadzieja, że dalszy wzrost bezrobocia ulegnie zahamowaniu wraz z poprawą koniunktury.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VIII-IX 2013

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o cztery punkty do 29 pkt., a indeks roczny zmalał o jeden punkt do 32 pkt. Po ostatnim skoku indeksu w górę nastąpiła obecnie jego lekka korekta w dół.

Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Biznesu PKPP: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Mateusz Szczurek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przetargi - raport VIII 2013

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: