eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013

2014-01-08 10:37

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013

Indeks Biznesu Lewiatana bez zmian ©  Sergey Nivens - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w grudniu w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt, na którym znajduje się już od dwóch miesięcy, a w notowaniu kwartalnym odnotował jednopunktową korektę w dół do 34 pkt. Indeks półroczny pozostał na poziomie 35 pkt., co sugeruje, że tempo ożywienia w drugiej połowie ub. roku było mniej więcej wyrównane. Poprawa koniunktury w drugiej połowie roku w porównaniu do pierwszej nabrała cech trwałej tendencji.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013

Dobre wyniki gospodarki w trzecim kwartale z pewnością zostały utrzymane w ostatnim kwartale roku. Szczególnie ważne wydaje się ożywienie popytu krajowego, bo gospodarka nie jedzie już tylko na jednym silniku, eksporcie, ale wyraźnie ożywieniu uległ popyt krajowy. Wyniki dwóch miesięcy czwartego kwartału napawają optymizmem; rośnie produkcja sprzedana przemysłu, a zwłaszcza sprzedaż detaliczna. W ostatnim miesiącu po raz pierwszy od ponad roku odnotowano także wzrost zatrudnienia. Szacujemy, że wzrost PKB w 2013 roku wyniósł 1,5%, a w bieżącym roku możemy liczyć nawet na 3%.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013

Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan w grudniu w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt, na którym znajduje się już od dwóch miesięcy


Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu Lewiatan w grudniu w notowaniu rocznym pozostał na poziomie 33 pkt, na którym znajduje się już od dwóch miesięcy, a w notowaniu kwartalnym odnotował jednopunktową korektę w dół do 34 pkt. Indeks półroczny pozostał na poziomie 35 pkt., co sugeruje, że tempo ożywienia w drugiej połowie ub. roku było mniej więcej wyrównane. Poprawa koniunktury w drugiej połowie roku w porównaniu do pierwszej nabrała cech trwałej tendencji. Dobre wyniki gospodarki w trzecim kwartale z pewnością zostały utrzymane w ostatnim kwartale roku. Szczególnie ważne wydaje się ożywienie popytu krajowego, bo gospodarka nie jedzie już tylko na jednym silniku, eksporcie, ale wyraźnie ożywieniu uległ popyt krajowy. Wyniki dwóch miesięcy czwartego kwartału napawają optymizmem; rośnie produkcja sprzedana przemysłu, a zwłaszcza sprzedaż detaliczna. Jest to skutkiem utrzymującej się dodatniej dynamiki płac realnych przy niskiej inflacji, a w ostatnim miesiącu także wzrostu zatrudnienia, odnotowanego w listopadzie po raz pierwszy od ponad roku. Mimo lekkiego wzrostu bezrobocia o charakterze sezonowym rośnie zaufanie konsumentów, a dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw, zwłaszcza eksporterów, powinny pobudzić do podejmowania inwestycji. Niska inflacja i nadwyżka w handlu zagranicznym wzmacniają stabilność równowagi makroekonomicznej, tak wewnętrznej jak i zewnętrznej, a ożywienie gospodarcze w drugiej połowie roku wyraźnie pomaga w ograniczeniu deficytu budżetowego poniżej poziomu planowanego wykonania.

fot. mat. prasowe

Indeks kwartalny i roczny

W notowaniu kwartalnym indeks odnotował jednopunktową korektę w dół do 34 pkt.


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeks popytu w perspektywie kwartalnej uległ dwupunktowej korekcie do 24 pkt., ale w perspektywie rocznej wzrósł o kolejny punkt do 14 pkt. Wynika to stąd, że ożywienie popytu krajowego nastąpiło dopiero w drugim półroczu po prawie półrocznym wcześniejszym trendzie spadkowym. Do solidnego wzrostu eksportu dołączył teraz popyt krajowy. Ożywienie widać nie tylko w zakresie konsumpcji indywidualnej, ale nawet w wydatkach inwestycyjnych. W związku z rosnącym portfelem zamówień przedsiębiorstwa odbudowują zapasy, a dobre perspektywy eksportu skłaniają do inwestowania. Tendencja wzrostowa konsumpcji powinna się utrzymać dzięki stałym i stabilnym przyrostom funduszu płac, przy regularnym wzroście wynagrodzeń i spadającej inflacji. A przełamanie trwającego od roku spadkowego trendu zatrudnienia powinno wzmocnić zaufanie konsumentów; widać to już w ożywieniu kredytu konsumpcyjnego, po prawie rocznej stagnacji. Wyniki dwóch miesięcy ostatniego kwartału potwierdzają utrzymujące się tempo wzrostu produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej. Gospodarkę ciągną już dwa silniki, eksport netto i popyt krajowy.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów od wielu miesięcy pozostają w zasadzie stabilne; w ostatnim notowaniu uległy jednopunktowej poprawie, indeks kwartalny do 47 pkt, a indeks roczny do 45 pkt.


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: