eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2013

2014-01-08 10:37

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI 2013


Indeks finansów (ocenia rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej)

Indeksy finansów od wielu miesięcy pozostają w zasadzie stabilne; w ostatnim notowaniu uległy jednopunktowej poprawie, indeks kwartalny do 47 pkt, a indeks roczny do 45 pkt. Wskaźniki rentowności i płynności przedsiębiorstw pozostają na wysokim poziomie, a wynik finansowy jest wyższy niż rok temu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest stabilna, a ich depozyty bankowe rosną z miesiąca na miesiąc. Przy trwałej poprawie koniunktury możemy oczekiwać ożywienia inwestycji. Sprzyjają temu niskie stopy procentowe i perspektywa ich stabilnego poziomu w najbliższym okresie. Na razie jednak inwestycje finansowane są raczej ze środków własnych, bo nie widać trwałego wzrostu kredytu korporacyjnego. Systematycznie rośnie natomiast kredyt hipoteczny i konsumpcyjny, co pozwoliło bankom po trzech kwartałach osiągnąć zysk netto niewiele gorszy od roku ubiegłego.

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki)

Indeksy makroekonomiczne straciły po trzy punkty: kwartalny spadł do 43 pkt., a indeks roczny do 42 pkt. Niskie notowania indeksu, poniżej połowy skali, wynikają z ciągle wysokiego deficytu budżetowego i rosnącego długu publicznego, jednak mimo nowelizacji budżetu i zawieszenia progu ostrożnościowego nie mamy ich istotnych spadków, czyli nie wydają się one istotnie zagrażać stabilności makroekonomicznej gospodarki. Również wprowadzana reforma OFE daje możliwość pewnego poluzowania gorsetu fiskalnego. Indeks obciąża jednak ciągle wysokie bezrobocie z niewielką szansą na szybką poprawę, chociaż wydaje się, że wraz z ożywieniem koniunktury dalszy wzrost bezrobocia ulegnie zahamowaniu. Wiarygodność makroekonomiczną podnosi natomiast niska inflacja oraz nadwyżka w obrotach towarowych z zagranicą.

fot. mat. prasowe

Roczne indeksy czynników

Indeksy makroekonomiczne straciły po trzy punkty: kwartalny spadł do 43 pkt., a indeks roczny do 42 pkt.


Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych)

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o kolejny punkt do 25 pkt., ale indeks roczny poprawił się o trzy punkty do 27 pkt. Oba indeksy po silnych spadkach od kilku miesięcy pozostają w paśmie minimalnych dotąd notowań.

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XI-XII 2013

Indeks kwartalny wpływu czynników politycznych spadł o kolejny punkt do 25 pkt., ale indeks roczny poprawił się o trzy punkty do 27 pkt.


Informacje o badaniu
Indeks Biznesu Konfederacji Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 4 % PKB rocznie. EKSPERCI, których prognozy uwzględnia Indeks Konfederacji Lewiatan: Tadeusz Chrościcki, Maja Goettig, Ryszard Kokoszczyński, Maciej Krzak, Stanisław Kubielas, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Bohdan Wyżnikiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: