eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 50/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 50/2017

2017-12-17 11:19

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 49/2017

  • Amerykańska gospodarka. Rozwija się ona dynamicznie, a PKB w III kwartale wzrosło aż o 3,3 proc. r/r. To najszybszy wzrost od trzech lat. Siłą napędową jest krajowy popyt oraz ekspansja inwestycji przedsiębiorstw. Bez odpowiedzi jest dziś pytanie, czy w ślad za wzrostem PKB będzie umacniał się dolar. Jest jeszcze pytanie: jak na amerykańską gospodarkę wpłynie reforma podatkowa. Analitycy oceniają, że na nowych przepisach skorzystają tylko najbogatsi, równocześnie w ciągu trzech najbliższych dekad deficyt narodowy ma powiększyć się o 20 bln USD.
  • Reforma podatkowa w USA. To jedna z głównych reform zapowiedzianych przez D. Trumpa w programie przedwyborczym. Dziś można powiedzieć, że rządząca partia Republikanów ustaliła ostateczny projekt reformy i za kilka dni ustawa ma być przyjęta przez obie Izby Kongresu. Czy Kongres przyjmie projekt, stoi pod znakiem zapytania, bo w senacie republikanie mają tylko dwa głosy przewagi, a w głosowaniu najprawdopodobniej nie weźmie udziału wpływowy John McCain, który jest poważnie chory. Projekt przewiduje obniżenie stawki podatkowej dla korporacji z 35 do 21 proc. , a o połowę zwiększona ma być również kwota od wolna od podatku (wyniesie 24 tysiące USD). Przewidziano w niej likwidację część odpisów.
  • Amerykański Fed podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych do 1,25-1,50 proc. W Fed panuje opinia, że w 2018 r. nastąpią trzy podwyżki stóp procentowych, a w 2019 jeszcze dwie. Warto dodać, że z pozycji szefowej ustępuje Janet Yellen, a zastąpi ją na tym stanowisku (w lutym 2018 r.) Jerome Powell. Przypominamy, że już w 2015 amerykański Fed rozpoczął proces "normalizacji" polityki pieniężnej i po kilku latach luzowania ilościowego podniósł poziom stopy funduszy federalnych.
  • Amerykański rynek pracy. W listopadzie amerykańska gospodarka wytworzyła 228 tys. nowych miejsc pracy (w październiku 244 tys.). To najlepszy wynik od trzynastu miesięcy. Płace nadal rosną powyżej poziomu inflacji, z roczną dynamiką 2,5 proc.
  • Kryptowaluty kontynuują atak. We wtorek, 13 grudnia, kurs BTC przekroczył poziom 17 tys. USD (według CoinMarketCap). Warto też dodać, że ethereum, podobnie jak litecoin, urosło w ciągu 24 godzin prawie o 22 proc. do 645 dol. Analitycy zwracają uwagę na ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty:
    Ryzyko związane z możliwością utraty środków z powodu kradzieży
    Ryzyko związane z brakiem gwarancji
    Ryzyko związane z brakiem powszechnej akceptowalności
    Ryzyko związane z możliwością oszustwa
    Ryzyko związane z dużą zmiennością ceny
  • Jeff Bezos atakuje kosmos. Twórca Amazona i właściciel firmy kosmicznej Blue Origin z sukcesem zakończył testowanie rakiety i kapsuły wielokrotnego użytku. Rakieta New Shepard wraz z pasażerską kapsułą, wyleciała w kosmos, a na ziemię wróciła kapsuła z manekinem "Skywalker". To kolejny, udany krok w kierunku rozpoczęcia komercyjnych lotów w kosmos.
  • Najlepsze uniwersytety na świecie. Opublikowane ostatnie wyniki najlepszych uczelni na świecie w rankingu Times Higher Education zaskoczyły. W nim po raz pierwszy od 14 lat liście najlepszych uczelni nie lideruje żaden amerykański uniwersytet, na dwóch pierwszych miejscach są brytyjskie wyższe szkoły. Dopiero dwa następne miejsca zajęły amerykańskie uczelnie. Warto przypomnieć, że Times Higher Education co roku analizuje poziom ponad 1 tys. uniwersytetów z całego świata. W ocenie brano pod uwagę różne obszary działalności akademickiej m.in. liczbę publikacji z renomowanych czasopismach naukowych ich pracowników oraz studentów, poziom nauczania, efekty badań naukowych itd. Tegoroczna kolejność w tym rankingu: Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet Cambridge, California Institute of Technology i Uniwersytet Stanforda

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

NIETRAFIONY PREZENT czyli CO TRZECIEMU POLAKOWI POTRAFI ZEPSUĆ ŚWIĘTA.

Święta to czas dawania i przyjmowania prezentów, dla wielu z nas obie te czynności są bardzo trudne. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają jak postrzegamy innych. Wyniki badania „Prezenty zawsze wywołują emocje”, pokazują, że aż 97% Polaków obdarowuje swoich bliskich świątecznymi prezentami, upominki są jednak główny powodem, który może popsuć Boże Narodzenie.

Z badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1337 respondentów, wynika że otrzymanie nietrafionego prezentu dla 31% ankietowanych to główny powód, który może popsuć święta i ich miła atmosferę. Zamiast cieszyć się wyjątkowym czasem, źle go znosimy również z powodu stresu związanego z nietrafnością prezentu dla bliskiej osoby (23%) oraz negatywną reakcją obdarowanych osób na upominek (16%). Kolejnym „wyzwalaczem” negatywnych nastrojów jest także bieganie za prezentami (11%).

Jak deklarują Polacy jednym z najgorszych pomysłów na świąteczną niespodziankę zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn, są powtarzalne prezenty – 41% ankietowanych nie chce otrzymywać tego samego co roku. Udzielone odpowiedzi potwierdzają starą mądrość, że nie lubimy nudnych i nieciekawych prezentów (26%) oraz tych praktycznych (19%).

Standardowe prezenty są coraz bardziej przereklamowane, ponieważ jak uważają respondenci pokazują, że ktoś po prostu nas nie zna – tak deklaruje, aż 41% zapytanych osób. Większość obdarowanych nie ma co z nimi zrobić (25%) i zupełnie im się nie przydają. Co ciekawe Polacy przyznają się nawet, że nietrafiony podarunek przekazują dalej i podarowują komuś innemu – jak potwierdziło 29% ankietowanych. Najczęściej jednak niechciany bibelot odstawiamy po prostu na półkę (62%). Rzadko kto sprzedaje nietrafiony upominek – tylko 7% lub wyrzuca do kosza – 2%.

Polacy uważają, że sensem dawania prezentów jest pokazanie jak wiele bliska osoba dla nas znaczy. Jest to swojego rodzaju nośnik informacji. Dla 42% to potwierdzenie, że ktoś nas zna lub że się postarał dla nas (34%). Nie napawają zatem optymizmem odpowiedzi ankietowanych, które pokazują że niektórym z nas ciągle zdarza się otrzymywać nietrafiony prezent – jak deklaruje 27% osób, a 16% badanych co roku na święta taki dostaje.

Pomimo wszystko lubimy jednak otrzymywać prezenty, szczególnie kiedy są niespodzianką, potwierdza to 51% osób. 37 % ankietowanych sprawia to po prostu przyjemność. Uważamy również, że można nauczyć bliskich kupowania prezentów poprzez powtarzanie co nam się podoba – tak twierdzi 43% ankietowanych. Rzadko kto odmawia przyjęcia prezentu, ponieważ nie chcemy robić komuś przykrości (47%), ale zdarzają się takie sytuację gdy uważamy, że prezent jest za drogi (32%) lub zbyt zobowiązujący (13%) i wtedy mówimy nie.

Niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w stosunkach. Ludzie angażują się w dawanie i otrzymywanie prezentów, ponieważ odzwierciedla to znaczenie relacji i utrzymuje więzi społeczne. Wyniki badania zrealizowanego przez serwis Prezentmarzeń pokazują, że Polacy najchętniej zastąpiliby tradycyjne upominki na takie, które pozwolą doświadczyć czegoś nowego i pozostaną na długo w pamięci (37%), które będą niespodzianką (27%) albo po prostu wywołają emocje (19%).

Większość z nas lubi odczuwać ten dreszczyk emocji, kiedy pod choinką zaczyna odpakowywanie prezentów, w których nie ma bladego pojęcia co się znajduje. Są jednak osoby, które wolą kiedy wiedzą doskonale co dostaną od swoich bliskich, bo sami to sobie wybrali. To pozwala zaoszczędzić im niepotrzebnych świątecznych stresów. 17 % ankietowanych tradycyjne upominki zastąpiłaby prezentami, które mogą sami sobie wybrać, otrzymując na przykład atrakcję do realizacji.

Jak zatem wybrać prezent wartościowy? Unikalny podarunek, z którym mamy pewność, że nikt o takim wcześniej nie pomyślał i sprawi radość. Dobrym pomysłem jest podarowanie komuś prezentu, które pozwoli doświadczyć czegoś nowego, czyli po prostu prezentu w formie emocji. Prezenty w formie przeżyć pozwalają niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje, na które bliskie osoby nie mają czasu bądź odwagi się zdecydować. Taki upominek na pewno pozostanie na długo w pamięci. – tłumaczy Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Każdy z nas ma na koncie nietrafiony prezent. Każdy doskonale zna to uczucie, ten moment ekscytacji, gdy otwiera starannie zapakowane, pięknie wyglądające pudełeczko, którego zawartość pozostawia wiele do życzenia. Jak wówczas reagujemy? Nauczyliśmy się już udawać, że prezent nam się podoba (39%), przeklinać w myślach nie pokazując nic po sobie (30%) i robić dobrą minę do złej gry (27%).

I choć zazwyczaj pragniemy chronić uczucia ofiarodawcy, bywa i tak, że emocje biorą górą. Prawie co trzecia osoba (29%) spotkała się ze „strzeleniem focha”, kiedy podarowała komuś prezent, urażeniem (27%) czy zawiedzioną miną (19%). Niektórzy nawet pozwalają sobie na złośliwy komentarz (18%). Wynika to pewnie z tego, że prezenty mają mnóstwo znaczeń: mogą być manifestem nie tylko uczuć, ale też statusu bliskiej osoby. Pokazują jak postrzegamy innych. Są niezwykłą trudnością radzenia sobie z emocjami. Dlatego choć nie zawsze wychodzi dobrze, jak deklaruje, aż 67% ankietowanych ma dla nas znaczenie co kupujemy innym i pomimo wszystko długo zastanawiamy, aby dobrze dostosować upominek do osoby, jej zainteresowań i wieku.

Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: