eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 51/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 51/2017

2017-12-23 18:03

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 50/2017

  • Amerykańska gospodarka. Wg amerykańskiego Departamentu Handlu w III kwartale br. PKB wzrósł o 3,2 proc. r/r ( w II kwartale 2017 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,1 proc. r/r). Konsumpcja prywatna w III kw. Wzrosła o 2,2 proc. (w II kwartale o 3,3 proc.). Bazowy deflator PCE wyniósł w III kw. 1,3 proc. r/r.
  • Reforma podatków w Stanach Zjednoczonych stała się faktem. Obie izby amerykańskiego parlamentu przyjęły ustawę ze zmianami największymi od 30lat. To realizacja zobowiązania przedwyborczego D. Trumpa. Konsekwencją ustawy będzie redukcja podatków o ok.1,5 bln USD w ciągu 10 lat. Skorzystają na tym firmy, bo obniżone zostały stawki podatku dochodowego od przedsiębiorstw z 35 do 21 proc. oraz zostały obniżone na okres do 2025 roku progi kwotowe.
  • Rynek ropy bez większych zmian. Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie paliw, w kończącym się tygodniu zyskała 1,6 proc. Baryłka ropy West Texas Intermediate (WTI) w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztowała 58,20 USD Ropa Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje kosztowała 64,77 USD. za baryłkę.
  • Kryptowaluty przeżywają przedświąteczną wyprzedaż, spadają ich ceny. Obecnie uczestniczący w grze na tym rynku realizują swoje zyski. Spektakularne zmiany obserwujemy na rynku najbardziej znanego bitcoina. Od niedzieli w ciągu czterech dni bitcoin potaniał o 35 proc. To jeszcze nie mówi wszystkiego. Analityzy zwracają uwagę, że w ciągu zaledwie doby z rynku kryptowalut wyparowało ok. 170 mld USD, a czwartkowa kapitalizacja rynkowa wirtualnych tokenów wynosiła 652 mld USD. Proces ten trwał dalej i w piątek przed godz. 9. było to już tylko 482 mld USD. Zasygnalizowane wyżej zmiany obserwowaliśmy u największych kryptowalut na rynku (bitcoina, ethereum, litecoina, bitcoin cash, czy dash). Nie należy jednak podchodzić zbyt emocjonalnie do tych procesów, bo i tak cena na koniec tygodnia była o 27 proc. wyższa niż przed tygodniem.
  • Światowy rynek motoryzacyjny. W 2017 roku Toyota sprzedała łącznie 10,35 mln szt. samochodów (wzrost o 2 proc. r/r). W Polsce firma sprzedała 50 tys. aut. Roczna sprzedaż japońskiego koncernu
  • jest zbliżona do zeszłorocznych wyników Volkswagena, który z wynikiem 10,3 mln szt. był światowym liderem. W 2016 roku Toyota sprzedała prawie 10,2 mln egzemplarzy. Japończycy przewidują w 2018 roku sprzedaż rzędu 10,5 mln.
  • Trwają spekulacje spowodowane prezentacją ciężarówki Tesla Semi (to pierwsza ciężarówka Tesli z napędem elektrycznym). Samochód na jednym ładowaniu może pokonać trasę do 800 km, a do prędkości blisko 100 km/h rozpędzi się w 20 sekund. Na rynku będzie oferowany już w 2020 r. Bazując na ofercie producenta pierwsze zamówienia złożyły już m.in. UPS i Pepsi.
  • Zmiana na amerykańskim rynku smartfonów. Zdaniem ekspertów chiński producent Huawei to jedna z najszybciej rosnących marek telefonów na świecie. Dziś telefony tej firmy są dostępne w USA i w Japonii w sprzedaży internetowej i w sklepach z elektroniką. Szerokie wejście na rynek zostało zablokowane przez amerykański rząd. Przyczyną był postawiony w 2013 r. zarzut, że Huawei i ZTE, mogą instalować w swoich produktach programy typu "backdoor", które umożliwiają chińskim władzom dostęp do wrażliwych informacji. Chińscy producenci odrzucili zarzuty i te działania określają jako element polityki protekcjonistycznej (motywy polityczne). Chińczycy mają nadzieję, że ta przeszkoda w 2018 r. zniknie i sprzęt trafi do sprzedaży masowej w USA
  • Chiński gigant już w światowej czołówce. Huawei z siedzibą w pobliżu Hongkongu działa od 1987 roku. Telefony komórkowe tej firmy są oferowane na rynku od lat 90., a smartfony - od 2010 roku. Wg liczby sprzedawanych telefonów Huawei jest trzecim największym producentem na świecie (za Samsungiem i Apple). Wg analityków Huawej rozwija się szybciej niż Samsung i Apple. Wg IDC w III kwartale 2017 roku sprzedaż smartfonów Huawei wzrosła o 16,1 proc. (do 46,7 mln szt.). Podczas gdy Samsung odnotował wzrost o 9,5 proc. (do 83,3 mln), a Apple - o 2,6 proc. (do 46,7 mln). Do końca 2017 roku w sprzedaży ma się znaleźć 150 mln zestawów Huawei.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

Porady, które mogą okazać się potrzebne... RODZINNEJ AWANTURY PRZY ŚWIĄTECZNYM STOLE MOŻNA UNIKNĄĆ. WYSTARCZY KILKA ZASADY SKUTECZNEJ KOMUNIKACJI.

Boże Narodzenie to święta spędzane zwykle w gronie najbliższych i rodziny. Przy tej okazji może się zdarzyć, że na jaw wyjdą napięcia, konflikty czy chowane przez lata urazy. Eksperci radzą, że dobrze jest stosować kilka zasad skutecznej komunikacji międzyludzkiej, aby tego uniknąć: nie poruszać tematów politycznych, wyłączyć telefony i telewizję, a przede wszystkim uważnie słuchać innych. – To jest czas bliskości, cieszenia się sobą, naprawiania relacji, słuchania i rozmawiania o uczuciach - podkreśla ekspert komunikacji społecznej Wyższej Szkoły Bankowej.

– Przy świątecznym stole wszystko zależy od wzajemnych relacji. Albo nie mamy ze sobą o czym rozmawiać, jest cisza i strach przed odezwaniem się, bo każda rozmowa może się skończyć kłótnią, albo wręcz przeciwnie, celebrujemy święta, cieszymy się swoją obecnością, rozmawiamy na tematy ważne. Wszystko zależy od tego, jak układała się dotychczasowa komunikacja i relacje. Jeżeli są dobre, jest też prawdziwa, autentyczna rozmowa. Jeśli coś poszło nie tak, trzeba spróbować to naprawić, a pierwszym krokiem jest dobra komunikacja właśnie przy świątecznym stole – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Ewa Kosowska-Korniak, ekspert do spraw komunikacji społecznej, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Nierzadko w czasie świątecznych dni zamiast pozytywnych, świątecznych emocji pojawiają się chowane przez lata urazy, kłótnie i problemy z wzajemną komunikacją pomiędzy członkami rodziny.

– Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że wszystko zależy od nas samych. Nie jesteśmy w stanie zmienić drugiej osoby, nie możemy wpłynąć na jej słowa, zachowania i postawy, ale za to można zmienić siebie w relacji z tą osobą. Komunikować się w taki sposób, żeby jakość rozmowy się poprawiła –podkreśla Ewa Kosowska-Korniak.

Ekspertka podkreśla, że przy świątecznym stole przede wszystkim należy unikać polityki. To uniwersalny temat, na który każdy ma zazwyczaj coś do powiedzenia, ale z drugiej strony to też punkt zapalny i szybko może się stać zarzewiem konfliktu.

– Dużo trudniej jest rozmawiać o tym, co w życiu najważniejsze, czyli o wartościach, rodzinie i swoich uczuciach, o tym, co jest dla nas ważne, jak się czujemy i na czym naprawdę nam zależy. Gdybyśmy komunikowali się w taki sposób, wtedy druga strona dużo lepiej by nas rozumiała. Jeżeli rozmowa przy świątecznym stole pójdzie w tym kierunku, będzie bezpieczna, spokojna, niepowtarzalna, a może będzie okazją do tego, żeby powiedzieć sobie coś bardzo ważnego, na co wcześniej nigdy nie było czasu – zauważa Ewa Kosowska-Korniak.

Kolejna rzecz, której trzeba bezwzględnie unikać, to komunikacja w drugiej osobie. Hasła „Ty zawsze robisz coś nie tak”, „Ty nigdy nie dotrzymujesz słowa” i podobne przekazy w tym stylu prawie na pewno zostaną odebrane jako personalny atak, który skończy się kłótnią.

– Mówmy o sobie, używajmy komunikatu „ja”. Zdanie „czuję się źle, kiedy nie dotrzymujesz danego mi słowa” brzmi zupełnie inaczej, to nie jest już atak na drugą osobę. Najczęstsze punkty zapalne w każdej rodzinie to hasła w rodzaju: „jesteś taki sam jak twój ojciec” albo „zachowujesz się tak jak twoja matka” – takich zdań nigdy w komunikacji rodzinnej nie używajmy – podkreśla Ewa Kosowska-Korniak.

Nierzadko zdarza się, że używamy komunikatów nacechowanych negatywnie, podszytych dozą krytyki czy złośliwości. Dlatego zanim otworzymy usta, warto dwa razy się zastanowić, jaką intencję ma wypowiedź i jak może zostać odebrana przez drugą stronę.

– Może się nam wydawać, że na przykład jesteśmy dowcipni, elokwentni i inteligencja przebija z naszych słów, podczas gdy jest to złośliwość podszyta zamiarem dokuczenia drugiej osobie i sprawia jej przykrość. Bądźmy świadomi tego, co chcemy przekazać i jaka intencja się za tym kryje – podkreśla Ewa Kosowska-Korniak.

Nawet lekko przypalona potrawa, spóźnienie czy jedna niefortunna uwaga mogą się stać w święta zarzewiem konfliktu, dlatego bezwzględnie trzeba unikać krytykowania i oceny zachowania innych osób, drobnych złośliwości i nerwowej atmosfery.

– Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy nie plotkujemy, nie bawimy się telefonami komórkowymi, wyłączamy inne przeszkadzacze typu telewizor, bo to są zagłuszacze naszej wzajemnej komunikacji. Jesteśmy całym sobą z drugą osobą, rozmawiamy o uczuciach, o tym, co ważne, cieszymy się swoją obecnością i bliskością – podkreśla Ewa Kosowska-Korniak.

Ekspertka podkreśla, że chęć mówienia tylko i wyłącznie o sobie jest jedną z głównych barier skutecznej komunikacji. Równie ważne jest, aby okazać swoje zainteresowanie i uwagę rozmówcy.

– Jeżeli ktoś potrafi dobrze słuchać, jest dobry w komunikacji rodzinnej i potrafi rozwiązywać pojawiające się problemy. Nauczmy się słuchać, ponieważ komunikacja musi być dwustronna – jedna osoba mówi, a druga słucha. Utrzymujemy kontakt wzrokowy, pochylamy się w stronę rozmówcy, słuchamy całym sobą, dopytujemy i podążamy za tokiem wypowiedzi – wtedy ta osoba ma pełną świadomość, że jest słuchana i czuje się ważna. Najgorsze, co można zrobić, to układać sobie już w głowie swoją własną odpowiedź czy historię i tylko czekać na chwilę przerwy, żeby wejść ze swoim wątkiem i przerzucić rozmowę na siebie. To jest bariera komunikacyjna – mówi ekspert do spraw komunikacji społecznej z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu.

Ewa Kosowska-Korniak, ekspert ds. komunikacji społecznej Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: