eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012

2012-08-06 10:30

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu odnotował kolejny silny, 5-punktowy, spadek w horyzoncie obecnego kwartału i drugiego półrocza, schodząc do poziomu 35 pkt. najniższego od kryzysu sprzed dwóch lat; indeks roczny natomiast uległ redukcji tylko o jeden punkt do 37 pkt, pozostając drugi miesiąc również na poziomie sprzed dwóch lat.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2012

fot. mat. prasowe

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2012

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu odnotował kolejny silny, 5-punktowy, spadek w horyzoncie obecnego kwartału i drugiego półrocza

Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową, sygnalizującą, że druga połowa roku będzie dla gospodarki gorsza od pierwszej. Po półtorarocznej wysokiej dynamice PKB już w pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy spowolnienie tempa wzrostu, a dane za drugi kwartał wskazują na dalsze osłabienie. Kluczowym czynnikiem jest kurczenie się popytu: zagranicznego - na skutek pogarszającej się koniunktury na świecie oraz krajowego - z powodu stagnacji dochodów i cięć budżetowych. Rosnąca niepewność koniunktury hamuje tempo inwestycji, także zagranicznych. Poprawiają się jednak parametry makroekonomiczne, pomijając rosnące bezrobocie, maleje inflacja, poprawia się saldo bilansu płatniczego na skutek dodatniego eksportu netto, i jak na razie dzięki NBP istotnie zredukowano wykonanie deficytu budżetowego.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu odnotował kolejny silny, 5-punktowy, spadek w horyzoncie obecnego kwartału i drugiego półrocza, schodząc do poziomu 35 pkt. najniższego od kryzysu sprzed dwóch lat; indeks roczny natomiast uległ redukcji tylko o jeden punkt do 37 pkt, pozostając drugi miesiąc również na poziomie sprzed dwóch lat. Po półrocznej stabilizacji indeksów mamy teraz już wyraźną tendencję spadkową, sygnalizującą, że nadchodzące kwartały drugiej połowy roku będą dla gospodarki gorsze od pierwszej. Wskazuje na to obecne odwrócenie relacji między indeksem kwartalnym a rocznym; gdy w pierwszej połowie roku dominował indeks kwartalny, obecnie mamy sytuację odwrotną. Po półtorarocznej wysokiej dynamice PKB już w pierwszym kwartale tego roku obserwowaliśmy spowolnienie tempa wzrostu, a dane za drugi kwartał wskazują na dalsze osłabienie. Kluczowym czynnikiem jest kurczący się popyt tak krajowy jak i zagraniczny, przy czym istotną rolę odgrywa niepewność co do koniunktury i zamówień zagranicznych. Znaczne wyhamowanie dynamiki eksportu powoduje, że przedsiębiorstwa ograniczają rozmiary produkcji i zatrudnienia, co widać po spowolnieniu produkcji sprzedanej przemysłu i stagnacji zatrudnienia. Utrzymujący się stan na rynku pracy nie sprzyja wzrostowi płac, które nominalnie rosną w tempie inflacji, a realnie nawet spadają. Trwająca od pół roku realna stagnacja funduszu płac nie sprzyja prywatnym wydatkom konsumpcyjnym, a cięcia budżetowe ograniczają konsumpcję publiczną. Umacniający się złoty nie poprawia konkurencyjności eksportu, lecz hamuje wzrost importu, co stabilizuje bilans płatniczy, oraz może przyczynić się do wzrostu eksportu netto. Nadzieja też na to, że część inwestycji zaawansowana w związku z Euro 2012 nie ulegnie gwałtownemu wygaszeniu, przy ostatnio poprawiających się nastrojach krajowych przedsiębiorców.

fot. mat. prasowe

Kwartalny i roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan

Indeks roczny uległ redukcji tylko o jeden punkt do 37 pkt, pozostając drugi miesiąc na poziomie sprzed dwóch lat


Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Indeksy popytu uległy w nowym kwartale kolejnej redukcji; indeks kwartalny i półroczny straciły po dziesięć punktów schodząc do poziomu 26 pkt i 25 pkt., a indeks roczny zmalał o cztery punkty do 28 pkt, czyli najniższego poziomu od ponad dwóch lat. Spowolnienie tempa wzrostu popytu krajowego widoczne było już w I. kwartale tego roku, na skutek malejącej dynamiki konsumpcji, już zarówno publicznej jak i indywidualnej. Obecnie utrzymująca się już od prawie pół roku stagnacja realnego funduszu płac prowadzi do pogłębienia spadkowej tendencji w zakresie konsumpcji indywidualnej. Rosnąca niepewność koniunktury na świecie i malejące tempo eksportu ograniczają popyt zagraniczny i skłaniają przedsiębiorstwa także do redukcji wydatków na akumulację i inwestycje. Trudno powiedzieć, na ile inwestycje zaawansowane w związku z Euro 2012 podtrzymają jeszcze popyt krajowy. Rosnący kurs złotego nie poprawia konkurencyjności eksportu, chociaż wpływa na racjonalizację importu i jego wolniejszy wzrost od eksportu, co zwiększa kontrybucję eksportu netto do PKB.

fot. mat. prasowe

Kwartalne indeksy czynników

Indeksy finansów uległy niewielkiej korekcie w stosunku do notowania z poprzedniego kwartału, indeks kwartalny stracił dwa punkty schodząc do 41 pkt, a indeks roczny tylko jeden punkt do poziomu 43 pkt


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: