eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polski Internet a matura 2012

Polski Internet a matura 2012

2012-05-14 13:45

Przeczytaj także: Polski Internet a matura 2013


O niskim poziomie egzaminów maturalnych

„Tzw. starej matury nie zdałoby co najmniej 60 - 70 % obecnych uczniów ogólniaka. Dlaczego? Ano dlatego, że nie są w stanie napisać tekstu dłuższego niż dwie, trzy strony. Czy się to komuś podoba czy nie, nastąpiło radykalne obniżenie poziomu nauczania w polskiej szkole. To powoduje, że większość uczniów szkół średnich tę niby maturę otrzymuje. Idą na studia i kończą je bez żadnego większego wysiłku” – to tylko jeden z wielu podobnych głosów. O starej maturze wspomniano ponad 80 razy, z reguły zaznaczając, że była egzaminem trudniejszym, więc lepszym. Nie tylko anonimowi internauci potępiają poziom trudności nowego egzaminu. Krytyczny dla współczesnego systemu edukacji list otwarty profesora fizyki z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jana Stanka opublikowano 50 razy, podobny przekaz autorstwa profesor Ewy Nawrockiej z Uniwersytetu Gdańskiego – około 40 razy.

Jaki kierunek studiów po maturze?

3,9 tys. publikacji na temat matury, studiów i przyszłości pojawiło się w internecie od 1 stycznia do 10 maja 2012 roku. Niektórzy maturzyści szukają za pomocą internetu i wsparcia innych internautów studiów, po których łatwo znajdzie się prace, inni takich, na które łatwo się dostać, jeszcze inni mówią, że studia są bez sensu, bo i tak liczą się znajomości, a nie wykształcenie. Niektórzy studia planują, choć bez entuzjazmu: „będę uczyła się dalej, nie mam gwarancji czy to kiedyś zaprocentuje ale w tych czasach "papier" zawsze się przyda”, „studia nie oznaczają prestiżu, ale okazuje się, że ten dyplom, ten papier potrzebny jest czasami nawet komuś, kto całe życie go olewał”. Znacznie częściej o studiach rozmawia się w kontekście szans na zatrudnienie, a nie pasji: „Bardzo zależy na wybraniu zawodu, który przyniesie mi zysk, znajdę po nim pracę, choćby nawet za granicą”, choć i takie głosy się pojawiają: „A ja się zdecydowałam póki co na filologię hiszpańską. Nie wiem, czy to nie chory pomysł i nie będe głodującym bezrobotnym, szczególnie, że kryzys, ale..”. Nie tylko kierunek studiów jest dyskutowany, również na temat trybu studiów zdania są podzielone, jedni piszą o studiach dziennych, czasem o dwóch kierunkach jednocześnie, inni mają zupełnie inny pogląd: „studia dzienne to bezsens i tylko strata czasu w obecnej sytuacji na rynku pracy, po maturze do pracy jakiejkolwiek i na zaoczne dla świętego spokoju”. Przez fora internetowe często przewija się temat kierunków technicznych, jako tych, które gwarantują pracę i godziwe wynagrodzenie „postaraj sie na politechnike, bo po kierunkach humanistycznych czeka cie ciezki zycie”. Niektórzy jednak studzą zapał potencjalnych inżynierów: „1) nie ma przyszłościowych kierunków 2) chodźmy wszyscy wbrew sobie na cokolwiek co ma inż. będzie wesoło”.

Informacje o badaniu
Analizę wykonano na podstawie 47 744 materiałów internetowych dostarczonych przez Instytut Monitorowania Mediów zawierających słowo „matura”. Raport obejmuje okres od 1 stycznia do 10 maja 2012 roku. W analizie uwzględniono też informacje zebrane z 15 fanpage’ów wyszukanych na Facebooku za pomocą słowa „matura” 10 maja 2012 roku.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: internet, monitoring mediów, internauci, matura, matury

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: