eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościMedia › Polski Internet a matura 2012

Polski Internet a matura 2012

2012-05-14 13:45

Polski Internet a matura 2012

O maturze na Facebooku © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Maj to czas matur, od ośmiu lat - matur w postaci testowej, z roku na rok coraz bardziej potępianej, z jednej strony przez środowisko akademickie, z drugiej przez "zwykłych" internautów. Bez względu na to, czy poziom egzaminów jest wysoki czy niski, dla tysięcy maturzystów są one źródłem niepokoju i bezsenności, dla wielu tematem drwin, dla innych powodem do rozterek typu: zrezygnować na czas matury z diety czy nie?, dla niektórych: okazją do założenia maturze fanpage'a na Facebooku - obecność tematu egzaminów maturalnych w mediach społecznościowych zbadał Instytut Monitorowania Mediów w ramach projektu Kompas Social Media.

Przeczytaj także: Polski Internet a matura 2013

Od 1 stycznia do 10 maja 2012 roku opublikowano w Internecie prawie 48 tys. materiałów na temat egzaminów maturalnych, przy czym niemal 14 tys. z nich pojawiło się w ciągu pierwszych 10 dni maja. Spore zainteresowanie maturami odnotowano też w styczniu, na co wpływ niewątpliwie miały studniówki.

fot. mat. prasowe

Zainteresowanie maturą w internecie

Spore zainteresowanie maturami odnotowano w styczniu


Facebook, czyli o maturze bez cenzury

Przeszukiwanie Facebooka pod kątem maturalnych inicjatyw przynosi zaskakujące wyniki: niemal żaden fanpage w rodzaju „Matura 2012” nie jest… polski! Polscy maturzyści są na Facebooku zauważalni, jednak stworzone przez nich profile czy wydarzenia związane z egzaminem wywołują mieszane uczucia, głównie ze względu na użycie wulgaryzmów. Najpopularniejszym fanpagem maturalnym jest obecnie „Matura to suka!”, którą polubiło 7 836 użytkowników (według danych z 10 maja 2012 r.). To niezły wynik, choć i tak daleko mu do popularności powiązanego – zwłaszcza obecnie – z maturami: „Matematyka zniszczyła mi życie i nigdy nie będę tym samym człowiekiem” – 21 668. Wysoko plasuje się także pocieszające dla maturzystów: „Studia to matura co pół roku i studniówka co tydzień” – 7 264. Z okazji matur powstało wiele wydarzeń, z reguły grupujących maturzystów z konkretnej szkoły czy miasta. Sporym zainteresowaniem – także medialnym – cieszy się wydarzenie „Użyję na maturze słowa „kaktus” – nieważne jaki temat!” – 1 915 osób zadeklarowało udział. Rok temu powstało analogiczne wydarzenie ze słowem „koza”, dwa lata temu – „mleko”.

fot. mat. prasowe

O maturze na Facebooku

Polscy maturzyści są na Facebooku zauważalni


Matura: koniec świata czy bzdura?

„Uczę się/przygotowuję do matury” – takie deklaracje pojawiły się w analizowanym okresie ponad 560 razy. 20 razy pojawiły się skargi na spowodowane stresem wypadanie włosów przed egzaminem. Na forach dietowych trwają poszukiwania idealnego jadłospisu dla maturzysty, niektóre osoby walczące o szczupłą sylwetkę rezygnują z drakońskich diet w obawie przed utratą sprawności umysłu.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: internet, monitoring mediów, internauci, matura, matury

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: