eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości 2011

Wtórny rynek nieruchomości 2011

2012-01-02 13:21

Wtórny rynek nieruchomości 2011

Zmiany cen na rynku wtórnym od grudnia 2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Ceny ofertowe w 2011 stopniowo, ale konsekwentnie spadały. Obniżki są porównywalne z okresem pierwszego kryzysu z 2009 roku. Wtedy właściciele mieszkań długo opierali się realiom rynku i utrzymywali wygórowane ceny ofertowe. Nauczeni doświadczeniami tamtego okresu, w 2011 roku byli zdecydowanie bardziej skłonni do obniżek, aby doprowadzić do zawarcia transakcji - podaje raport sporządzony przez Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2011

W rezultacie najwyższe procentowe obniżki cen miały miejsce w Łodzi -14,4%, Wrocławiu -10,9% i Gdańsku -9,4%. Spadki powyżej 5% odnotowujemy w Olsztynie, Warszawie, Opolu, Szczecinie, Gdyni i Poznaniu. Jedyne miasto, gdzie cena w zasadzie nie uległa zmianie to Toruń. W Katowicach, Białymstoku, Sopocie i Krakowie spadki są mniejsze niż 3% w skali roku.

Konkretne kwoty jeszcze lepiej oddają zakres zmian. We Wrocławiu metr kwadratowy mieszkania jest o 660 złotych tańszy niż przed rokiem, w Łodzi o 555, w Gdańsku o 530, W Warszawie o 440.

Prognoza na 2012

2012 będzie trudnym rokiem dla rynku nieruchomości. Należy spodziewać się, że dla sprzedających i pośredników w obrocie nieruchomościami będzie zdecydowanie gorszy niż 2011. Zjawiskiem, które zdominuje rynek będzie znaczne ograniczenie popytu i ilości zawieranych transakcji. Faktycznie niedostępne są już kredyty z rządowymi dopłatami, podobnie jak te we franku szwajcarskim. O korzystną ofertę kredytu w Euro również jest coraz trudniej, a dodatkowo od stycznia będą obowiązywać nowe, zaostrzone kryteria szacowania zdolności kredytowej.

fot. mat. prasowe

Zmiany cen na rynku wtórnym od grudnia 2010

Zmiany cen na rynku wtórnym od grudnia 2010


W rezultacie mieszkania będą nadal tanieć. W 2011 we wszystkich dużych miastach mieszkania potaniały o 3 do 11% (najmniej o niecałe 3% w Białymstoku i Toruniu, najbardziej w Łodzi i Wrocławiu). Przyszłoroczna fala obniżek nie powinna być w ujęciu procentowym wyższa niż ta z 2011. W miastach z poziomem cen około 4 tys. (lub mniej za metr) spadki w 2012 powinny zamknąć się w widełkach od 3 do 5%. W 7 miastach z najwyższymi cenami (Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań) obniżki powinny zamknąć się w przedziale 5 do 8%.

CENY TRANSAKCYJNE W 2011 R.

Rok 2011 r. zapisze się jako okres korekty na rynku wtórnym mieszkań. O ile jednak spadki cen ofertowych nie podlegają dyskusji, to już analizując wyłącznie ceny transakcyjne widoczne są o wiele słabsze obniżki.

Bez wątpienia w najszybszym tempie spadały ceny w Łodzi. Od przełomu 2010/2011 r. średnia cena transakcyjna metra kw. obniżyła się o 9,5 proc. Spadki cen w pozostałych analizowanych miastach nie są wcale tak wysokie, jak można byłoby oczekiwać. W Krakowie w ciągu tego roku ceny spadły o 2,9 proc., w Poznaniu o 2,6 proc., a we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku spadki nie przekroczyły 1 proc. Na lekkim plusie zakończy rok rynek mieszkaniowy w Gdyni, gdzie średnia cena transakcyjna była o 12 zł wyższa niż na początku 2011 r. Mieszkania taniały nierównomiernie, w zależności od rodzaju i wielkości lokalu.

fot. mat. prasowe

Ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego w poszczególnych raportach Polski Rynek Nieruchomości w

Ceny transakcyjne mieszkań z rynku wtórnego w poszczególnych raportach Polski Rynek Nieruchomości w 2011 r.


 

1 2 3

następna

Polski rynek pracy 2011

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: