eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wtórny rynek nieruchomości 2011

Wtórny rynek nieruchomości 2011

2012-01-02 13:21

Przeczytaj także: Wtórny rynek nieruchomości XI 2011


Różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi

Za wyjątkiem Gdyni we wszystkich miastach różnica pomiędzy średnimi cenami oferowanymi przez właścicieli mieszkań a cenami odnotowywanymi w transakcjach jest niższa niż 10 proc. Znaczące „urealnienie” cen nastąpiło zwłaszcza w przypadku Wrocławia i Gdańska. Spadki cen ofertowych w tych miastach zaowocowały obniżeniem różnic z 14 do 7,5 proc. w przypadku Wrocławia i 11,2 do 6,4 proc. w przypadku Gdańska. Na podobnym poziomie pozostają różnice w Krakowie, natomiast w Łodzi widzimy wzrost dysproporcji pomiędzy cenami do poziomu 5,4 proc. W Warszawie ceny ofertowe są najbardziej zbliżone do transakcyjnych; różnica pomiędzy nimi wynosi 4,5 proc.

fot. mat. prasowe

Różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi

Różnice pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi


Sezon wzmożonej aktywności nabywców

W przeciwieństwie do 2010 r., kiedy szczyt transakcji na rynku wtórnym przypadł na miesiące wrzesień-październik, w mijającym roku nie ma aż tak wyraźnie obfitujących w transakcje okresów. Miesiącami zwiększonej aktywności kupujących były marzec, sierpień i listopad.

Historycznie początek wiosny jest okresem wzrostu koniunktury na rynku mieszkań i nie inaczej było w 2011 roku. Po chwilowym spadku liczby transakcji w kwietniu kolejne miesiące obfitowały w liczne umowy. Podobnie końcówka wakacji jest często wybieranym okresem na zmianę lokum. Uzasadnieniem takiego stanu rzeczy może być postępująca, zwłaszcza jesienią, korekta cen ofertowych, która skłoniła grupę niezdecydowanych do tej pory potencjalnych nabywców do wejścia na rynek. Dodatkowym bodźcem do zakupów pod koniec tego roku mogło być również wejście w życie od 1 stycznia 2012 r. zapisów Rekomendacji S, która ograniczy zdolność kredytową wielu kredytobiorców. Nieco bardziej obfitującym okresem w transakcje była druga połowa roku (54 proc. dokonanych transakcji). Proporcje te się wyrównują - w 2009 r. w drugiej połowie przeprowadzono aż 70 proc. transakcji, a przed rokiem 60 proc.

fot. mat. prasowe

Rozkład transakcji w poszczególnych miesiacach 2011r.

Rozkład transakcji w poszczególnych miesiacach 2011r.




poprzednia  

1 2 3

Polski rynek pracy 2011

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: