eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2011

Perspektywy zatrudnienia IV kw. 2011

2011-09-13 11:01

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?


W ujęciu regionalnym prognozy są przeważająco pozytywne. W pięciu z sześciu badanych regionach Polski więcej jest pracodawców przewidujących wzrost zatrudnienia w IV kwartale 2011 r., niż tych planujących redukcje.

Najlepsze perspektywy dla poszukujących pracy rysują się w regionie Południowo-Zachodnim, prognoza netto zatrudnienia osiąga tam +18%. Optymizm pracodawców wzrósł o 6 punktów procentowych rok do roku, utrzymując się na zbliżonym poziome w porównaniu do III kwartału 2011 r. Na umiarkowane plany zatrudnienia w regionie Południowym wskazuje prognoza na poziomie +9%. Z kolei w regionie Centralnym, mimo iż deklaracje pracodawców dają pozytywną prognozę na poziomie +6%, to jest to najniższy wynik odnotowany od II kwartału 2009 r. Najsłabsze w tym kwartale prognozy uzyskano dla regionów Wschodniego (0%) i Północno-Zachodniego (+2%), optymizm pracodawców związany z zatrudnianiem uległ osłabieniu w ujęciu rocznym i kwartalnym.

„W ostatnich miesiącach roku przewidujemy większą aktywność w branży RTV/AGD, szczególnie w regionie Południowo-Zachodnim, gdzie producenci odrabiają straty po wcześniejszym spowolnieniu produkcji związanym z wydarzeniami w Japonii. Natomiast mniej pozytywne sygnały odbieramy od firm produkcyjnych z województwa łódzkiego, gdzie wobec spadku zamówień planowane są ograniczenia zatrudnienia. Z kolei zapotrzebowanie na pracowników w branży handlowej może wiązać się ze znaczącymi planami rozwoju marketów małej i średniej wielkości” – komentuje Iwona Janas.

Globalne wyniki badania wskazują, że przedsiębiorcy mimo obaw o kondycję gospodarki nadal widzą szanse dla rozwoju biznesu. W 36 spośród 41 badanych krajach więcej pracodawców zadeklarowało plany zwiększania zatrudnienia, niż jego redukcji w IV kwartale 2011 r. Największy optymizm przejawiają respondenci z Brazylii, Tajwanu, Indii i Singapuru. Z kolei najbardziej sceptyczni są pracodawcy w Grecji, Włoszech, Słowenii i Hiszpanii. Respondenci z Indii i Chin przewidują spadek tempa zatrudnienia w porównaniu z wcześniejszym kwartałem, rośnie grupa firm wskazujących niepewność co do sytuacji zatrudnienia w ostatnich trzech miesiącach roku. W tym kwartale badanie zostało po raz pierwszy przeprowadzone w Izraelu oraz na Słowacji.

fot. mat. prasowe

Prognoza netto zatrudnienia EMEA

Prognoza netto zatrudnienia EMEA


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: