eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Internet w Polsce ma 20 lat

Internet w Polsce ma 20 lat

2011-08-18 10:56

Przeczytaj także: Dostęp do Internetu na rynkach lokalnych


Internet niesie ze sobą również sporo zagrożeń. Częstokroć w wyniku lekkomyślnego zachowania w sieci pojawia się więcej ogólnodostępnych informacji o jej użytkownikach, które mogą służyć do odtworzenia ich tożsamości. Człowiek przestaje być anonimowy, można go zidentyfikować, nawet ukraść jego „wirtualną” tożsamość, a potem wykorzystać do popełnienia przestępstwa. W jaki sposób chronić nasze dane osobowe? Czy będziemy w stanie zapanować nad ich bezpieczeństwem?

Zagrożeniem mogą być również powiązania z większymi systemami zabezpieczającymi potrzeby życiowe ludzi, np. sieciami energetycznymi. Można sobie wyobrazić, że Internetowi przestępcy będą w stanie wpłynąć na sterowanie takimi sieciami i odciąć od nich odbiorców. Co więcej, są dowody na to, że przez Internet można dokonywać uszkodzeń fizycznych – np. wirus Stuxnet, który zniszczył sporą część wirówek wykorzystywanych w irańskim programie nuklearnym.

Ludzie muszą znaleźć narzędzia, które z jednej strony pozwolą im na szybsze reagowanie w sytuacji pojawienia się niebezpieczeństwa, a z drugiej strony pozwolą tym niebezpieczeństwom zapobiegać. Oznacza to również ciągłe dostosowywanie prawa, jako elementu prewencji i reagowania na nowe sytuacje.

Internet wykreował nowe gałęzie gospodarki i zmienił oblicze innych. Pojawienie się sklepów internetowych dało impuls do rozwinięcia się branży transportowej. Internet stworzył zupełnie nowe kanały działania – najlepszym przykładem są tu media. Nadal jednak jest sporo ograniczeń.

Wg danych zawartych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej, wśród powodów, dla których nie dokonywano zakupów przez Internet, blisko 35 proc. badanych wskazało na obawy związane z bezpieczeństwem płatności, a prawie 30 proc. wskazało na obawy związane z prywatnością i prawie tyle samo na brak zaufania. Wyzwaniem jest usunięcie tych barier – stworzenie odpowiednich uregulowań, np. ram prawnych dla transgranicznego uznawania i interoperacyjności bezpiecznych systemów e-uwierzytelniania.

Wpływ Internetu na człowieka i społeczeństwo jest tak duży nie tylko z powodu wchodzenia kolejnych sfer życia do sieci, ale również przez upowszechnianie dostępu do niej. Kiedyś był on jedynie stacjonarny, dostępny w wybranych miejscach, później w domach. Teraz jest dosłownie, na wyciągnięcie dłoni – w telefonie. O tym, że ludzie potrzebują dostępu do sieci może świadczyć sprzedaż smartfonów – dziś przychody z niej to połowa sprzedaży wszystkich telefonów. To sprawia, że zmniejszają się dystanse w układzie człowiek – społeczeństwo – sieć (urządzenie). Życie wirtualne nakłada się i przenika z realnym, co rodzi kolejne pytania. Na ile można może pogłębić się ten proces? Czy komunikacja między ludźmi a maszyną przybierze hybrydalną formę organiczno-mechaniczną, która zatrze granice między światem wirtualnym a realnym?

A być może przyszłość Internetu jest zupełnie inna. Zmieni się tylko w zwykłe narzędzie do dokonywania płatności, zakupów, załatwiania spraw urzędowych, bo sieci społecznościowe stracą atrakcyjność. Pytanie – co wtedy będzie przyciągać ludzi? Nowy wynalazek, o którym będzie się dyskutować tak, jak teraz rozmawiamy o Internecie?

„Internet zmienia swoje oblicze i sposób oddziaływania na człowieka. To fascynująca ewolucja. Prawdziwym wyzwaniem jest to, aby Internet dalej można było wykorzystywać w służbie człowieka, bez obawy o bezpieczeństwo jego użytkowników” – mówi Tomasz J. Kruk, dyrektor operacyjny NASK.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: