eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Cenzura Internetu w 2022 roku dotknęła 4,2 mld osób

Cenzura Internetu w 2022 roku dotknęła 4,2 mld osób

2023-02-09 11:18

Cenzura Internetu w 2022 roku dotknęła 4,2 mld osób

Cenzura Internetu w 2022 roku dotknęła 4,2 mld osób © pixabay.com

W 2022 roku cenzura Internetu dotknęła 4,2 mld osób - wynika z danych Surfshark. To wciąż powszechnie stosowana przez autokratyczne rządy technika odcinania obywateli od świata zewnętrznego.

Przeczytaj także: Rządy odcinają dostęp do Internetu. Problem dotyczy 2 mld ludzi

Z tego tekstu dowiesz się m.in.:


  • W których krajach było najwięcej przypadków ograniczania dostępu do sieci?
  • Jakie były najbardziej niepokojące wydarzenia związane z cenzurą Internetu w 2022 roku?
  • Które kraje miały najdłuższe przerwy w dostępie do Internetu?


Z raportu Surfshark wynika, że na początku 2022 roku mieliśmy do czynienia z 34 przypadkami długotrwałego zakłócania Internetu, a kolejne miesiące przyniosły 78 podobnych sytuacji. Niemal połowa przypadków ograniczania dostępu do sieci miała miejsce w Azji. Jedyną częścią świata wolną od zakłóceń była Australia i Oceania.

W 2022 roku w porównaniu z 2021 rokiem nowych epizodów cenzury Internetu było o 40% mniej, jednak już rok 2023 rozpoczął się z aż 41 przypadkami długoterminowego ograniczania dostępu do sieci.
Ponad połowa światowej populacji została w zeszłym roku dotknięta cenzurą Internetu. Wiele z tych przypadków dotyczyło pełnych zakłóceń w funkcjonowaniu Internetu na poziomie lokalnym lub krajowym. Mogą one być niszczące i niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza w czasie wojny, protestów czy brutalnych represji rządowych. Ograniczenia działania Internetu utrudniają lub nawet uniemożliwiają mobilizację ludzi do obrony demokracji, kontakt z bliskimi, dostęp do serwisów informacyjnych oraz przekazywanie na zewnątrz informacji o bieżącej sytuacji w kraju - mówi Gabriele Racaityte-Krasauske, rzeczniczka prasowa Surfshark.

fot. pixabay.com

Cenzura Internetu w 2022 roku dotknęła 4,2 mld osób

Nowe ograniczenia Internetu w 2022 roku nałożyło 11 azjatyckich krajów. Daje to łącznie 58 przypadków.


Najbardziej niepokojące wydarzenia związane z cenzurą Internetu w 2022 roku

  • Luty - Rosja zakłóca działanie kluczowych mediów społecznościowych i głównych międzynarodowych serwisów informacyjnych po inwazji na Ukrainę.
  • Czerwiec - Indie przerywają dostęp do Internetu w związku z protestami dotyczącymi poboru do wojska.
  • Wrzesień – Iran na masową skalę blokuje Internet po śmierci Mahsy Amini.
  • Region Dżammu i Kaszmiru odpowiadał za 24 nowe przypadki zakłóceń w 2022 roku - więcej niż jakikolwiek inny kraj na świecie.

W czasie ostatniego roku widzieliśmy, jak rządy wykorzystywały odłączenia Internetu i usług telekomunikacyjnych jako narzędzie represji i kontroli, uciszając dziennikarzy i ogół społeczeństwa. Łączność internetowa stanowi dziś podstawę praw człowieka. Dlatego bardziej niż kiedykolwiek kluczowe jest dokumentowanie incydentów masowej cenzury i znalezienie sposobów na ponowne połączenie ludzi – stwierdza Alp Toker, dyrektor NetBlocks, organizacji monitorującej wolność słowa w Internecie.

Azja w czołówce internetowych cenzorów


Nowe ograniczenia Internetu w 2022 roku nałożyło 11 azjatyckich krajów. Daje to łącznie 58 przypadków. Region Dżammu i Kaszmiru miał największą liczbę zakłóceń działania sieci na świecie (24), kolejne były Iran (11) i Indie (10).

Drugie miejsce po Azji zajęła Afryka - 5 krajów nałożyło 13 ograniczeń. Afrykańskim liderem zakłóceń działania Internetu był Sudan (4), za nim uplasowały się Burkina Faso (3) i Zimbabwe (3).

Burkina Faso, Rosja i Azerbejdżan w ubiegłym roku miały najdłuższe przerwy w dostępie do Internetu

  • Burkina Faso od stycznia 2022 r. do dziś ogranicza dostęp do Facebooka.
  • Rosja zakłóca działanie Twittera, Facebooka i Instagrama od czasu inwazji na Ukrainę. Ten kraj zablokował także dostęp do stron najważniejszych światowych serwisów informacyjnych.
  • Azerbejdżan od września 2022 r. do dziś ogranicza dostęp do TikToka.

Ze wszystkich platform społecznościowych najbardziej znienawidzonym przez autokratyczne władze jest Facebook i to on był przez nie najmocniej cenzurowany w ubiegłym roku. Od 2015 roku, aż 46% globalnej populacji doświadczyło jakieś formy rządowej cenzury Facebooka.

Internet Censorship Tracker to narzędzie stworzone przez firmę Surfshark we współpracy z NetBlocks - organizacją monitorującą wolność słowa w Internecie. Badanie monitoruje częściowe i całkowite ograniczenia w dostępie do Internetu i kanałów społecznościowych w 196 krajach i terytoriach od 2015 roku. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://surfshark.com/blog/internet-censorship-2022.

METODOLOGIA BADANIA
Metodologia, źródła i zestawienie danych dostępne są pod adresem https://surfshark.com/research/internet-censorship/methodology.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: