eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wynagrodzenia w Polsce na tle świata

Wynagrodzenia w Polsce na tle świata

2011-07-28 11:34

Przeczytaj także: Gdzie oferty pracy w 5 najpopularniejszych branżach?


Wzrost wynagrodzeń a podwyżki awansowe

Jak już zostało powiedziane – w Polsce dyrektorzy zarabiają średnio 8,5 razy więcej niż młodsi specjaliści. Pozostając na polskim rynku wynagrodzeń ciekawe wydaje się sprawdzenie czy dynamika wzrostu wynagrodzenia zasadniczego wraz ze wzrostem wagi stanowiska jest taka sama między kolejnymi poziomami w strukturze organizacyjnej.

Do analizy wybrano młodszego i starszego specjalistę oraz kierownika i dyrektora departamentu. Z danych rynkowych wynika, że różnica pomiędzy rynkową płacą zasadniczą młodszego i starszego specjalisty wynosi 63%, natomiast między wynagrodzeniem kierownika i dyrektora to aż 82%. Co ciekawe różnice te są większe niż wynikające z podwyżek przyznawanych w przypadku takich awansów. Średnia podwyżka przy zmianie stanowiska z młodszego specjalistę, w ramach jednej firmy, wynosi bowiem w Polsce 21%, natomiast z kierownika na dyrektora 20%. – Dla pracodawców może to oznaczać, że rekrutacja wewnętrzna na stanowisko starszego specjalisty będzie tańsza niż rekrutacja zewnętrzna – komentuje Mirosława Kowalczuk.

Rotacja pracowników

Sytuacja na rynku pracy w Polsce poprawia się powoli. Po ubiegłym roku, kiedy to większość organizacji zmniejszała zatrudnienie, w tym roku sytuacja jest odwrotna. W związku z kryzysem ekonomicznym wskaźnik odejść na przełomie roku 2009 i 2010 był wyższy niż wskaźnik przyjęć. Tegoroczne wyniki badania Hay Group wskazują natomiast, że wskaźnik przyjęć na rynku ogólnopolskim wynosi 18%, przy wskaźniku odejść sięgającym 14%. Jedyną branżą, która nie zwiększa zatrudnienia, jest sektor FMCG.

Wzrosty zatrudnienia nie są duże. – Firmy nie będąc do końca pewne sytuacji rynkowej starają się efektywnie wykorzystywać swoją kadrę, zamiast inwestować w nowych pracowników. Stąd też rosnąca liczba nadgodzin, które pojawiły się w tegorocznych wynikach badania – komentuje Mirosława Kowalczuk.

Sektorowe zróżnicowanie wynagrodzeń

W jakim sektorze w Polsce można jednak liczyć na najwyższe wynagrodzenie? W tym roku powyżej ogólnopolskiego poziomu wynagrodzenia całkowitego znalazł się sektor Zarządzania Nieruchomościami (31% powyżej), PTE/TFI, czyli fundusze inwestycyjne oraz emerytalne (26% powyżej), farmaceutyczny (24% powyżej) oraz telekomunikacyjny (21% powyżej). Wynagrodzenia w sektorze bankowym są na poziomie rynku ogólnopolskiego, ale w centrach usług wspólnych i outsourcingowych już o 10% niższe. Niższe płace widoczne są również w sprzedaży detalicznej i logistyce. Warto zwrócić uwagę również na najwyższe wypłacane premie. W tym roku wypłaca je branża telekomunikacyjna, domy maklerskie oraz sektor budowlany.

Benefity

Praca w innym kraju pociąga za sobą nie tylko inne wynagrodzenie – można spotkać się również ze zróżnicowanym pakietem świadczeń dodatkowych. W tym roku konsultanci z Hay Group wymieniają najciekawsze świadczenia dodatkowe, z jakimi spotkali się analizując międzynarodowe dane. Okazuje się, że zarówno w Belgii, jak i w Wielkiej Brytanii funkcjonuje dodatek za rzucenie palenia (Dishabituate Smoking Premium). W USA pracownicy mogą liczyć na indyka na Święto Dziękczynienia, natomiast we Francji na dodatek na buty (Shoes Allowance). W wielu krajach proponowany jest także dodatek na rower (Belgia, Holandia, Finlandia, Wielka Brytania, USA). Najciekawsze wydaje się jednak świadczenie, z którym spotykamy się w Finlandii – Sauna Premium - dodatek przyznawany jako rekompensata dla tych pracowników, którzy z powodu pracy w sobotę musieli zrezygnować z tradycyjnej, sobotniej wizyty w saunie.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: