eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Wynagrodzenia w Polsce na tle świata

Wynagrodzenia w Polsce na tle świata

2011-07-28 11:34

W jakim wieku są pracownicy na podobnych stanowiskach w Polsce, Europie i USA? Czy bliżej nam do rynków rozwijających się czy doświadczonych? Jak kształtują się wynagrodzenia w poszczególnych krajach? A jeśli pracować w Polsce, to na jakie podwyżki awansowe można liczyć? Jak kształtuje się rotacja? Informacja o rynku wynagrodzeń jest obecnie ważniejsza niż kiedykolwiek przedtem. W zeszłym roku organizacje musiały zmierzyć się z licznymi zmianami organizacyjnymi, które mają teraz wpływ na ich politykę wynagrodzeń. Firma doradcza Hay Group już po raz dwudziesty przeprowadziła badanie, którego celem była analiza polskich wynagrodzeń.

Przeczytaj także: Gdzie oferty pracy w 5 najpopularniejszych branżach?

Średni wiek pracowników

Z tegorocznego badania wynagrodzeń Hay Group wynika, że pracownik biurowy w Polsce ma średnio 36 lat, specjalista – o rok więcej, kierownik – 41 lat, natomiast członek zarządu 45 lat. Patrząc na te informacje przez pryzmat danych z rynków wschodzących (Chiny, Rosja) i dojrzałych rynków Europy Zachodniej (Belgia) okazuje się, że średnia wieku polskiego pracownika jest zbliżona do jego kolegów z zachodu na podobnych stanowiskach.

Średni wiek specjalisty w Rosji to 29 lat, w Chinach – 30 lat, podczas gdy w Belgii, reprezentującej dojrzały rynek, to 41 lat. Nieco mniejsza, ale również widoczna różnica pojawia się dla stanowisk kierowniczych – w Rosji średnia dla tej grupy wynosi 34 lata, w Chinach – 37 lat, natomiast w Belgii – 42 lata. - Wynika to z jednej strony z nasycenia rynku zachodniego, co w powiązaniu z powolnym wzrostem gospodarczym nie daje dużych szans na szybki awans – komentuje Mirosława Kowalczuk, Survey Manager. – Z drugiej strony mamy kraje o wysokiej dynamice wzrostu i niedoborze kadr mających doświadczenie w nowoczesnej gospodarce. O tempie wzrostu, a co za tym idzie zapotrzebowaniu na kadrę kierowniczą może świadczyć następujące porównanie: francuska sieć Carrefour planuje nowe otwarcia na poziomie 30 sklepów rocznie, natomiast chińska sieć sprzedaży detalicznej Samir – około 1 000! Tak dynamiczny rozwój firm daje możliwość błyskawicznych karier. Podobną sytuacje, aczkolwiek w znacznie mniejszej skali, mogliśmy obserwować na polskim rynku na początku lat dziewięćdziesiątych. Dla zachodnich firm operujących na rynkach Chin czy Indii zaczynają się nowe problemy – jako pracodawcy, niedający szans również szybkiego rozwoju i awansu, stają się powoli coraz mniej atrakcyjnymi pracodawcami w stosunku do lokalnych liderów.

Porównanie wynagrodzeń w wybranych krajach

Wiek to jedno, ale jak kształtują się wynagrodzenia w tym roku? Analizując wynagrodzenia zasadnicze w wybranych krajach firma Hay Group wzięła pod uwagę dwa przykładowe stanowiska – młodszego specjalisty (stanowiska zajmowanego często przez absolwentów studiów bez doświadczenia) i dyrektora.

Okazuje się, że młodszym specjalistom/ absolwentom najbardziej konkurencyjną pensję wobec wynagrodzenia w Polsce, proponują organizacje w Niemczech (niemal czterokrotnie wyższe wynagrodzenie zasadnicze), w Wielkiej Brytanii (prawie trzykrotnie wyższe) oraz w USA (2,5 razy wyższe). Na pensję podobną do polskiej płacy mogą oni liczyć w Rosji, Czechach, na Węgrzech i Słowacji. Niższego wynagrodzenia mogą natomiast spodziewać się w Rumunii (30% mniej) oraz na Ukrainie (65% mniej).

Takich różnic nie ma jednak dla stanowiska dyrektora. Niewiele wyższe pensje niż średnia w Polsce oferowane są dyrektorom w Niemczech (22% więcej), USA (11% więcej) i Wielkiej Brytanii (6% więcej). Bardzo podobnie do polskiej średniej kształtuje się średnia w Rosji. Niższe pensje przykładowy dyrektor otrzyma w Rumunii (22% mniej), na Węgrzech (26% mniej) i w Czechach (31% mniej). Najmniej konkurencyjne jest natomiast wynagrodzenie na Słowacji (43% mniej) oraz na Ukrainie (51% niższe).

Zestawiając informacje o poziomach wynagrodzeń dla przykładowego dyrektora i młodszego specjalisty, otrzymujemy informację o różnicy w ich wynagrodzeniach. W Polsce dyrektorzy zarabiają średnio 8,5 razy więcej niż młodsi specjaliści. Większa różnica jest na Ukrainie, gdzie pensja dyrektora jest 11,4 razy większa niż absolwenta i w Rumunii, gdzie dyrektor wynagradzany jest 9,1 razy lepiej. Najmniejsze różnice występują w Niemczech (2,7 razy wyższe wynagrodzenie dyrektora), w Wielkiej Brytanii (3,2 razy wyższe) oraz w USA (3,7 razy wyższe).

Oznacza to, że choć w Europie Zachodniej i USA płaca podstawowa na niższych stanowiskach jest większa niż w Polsce, to już na stanowiskach kierowniczych płace są podobne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: